Europejski Dzień Maszynisty świętujemy z Kolejami Mazowieckimi

34

Europejski Dzień Maszynisty w Radiu Bezpieczna Podróż. Witamy w kolejnym odcinku audycji „Bezpieczna Podróż z Kolejami Mazowieckimi – KM”. Bohaterami kolejnego odcinka dzisiejszego programu będą maszyniści, którzy nie tak dawno obchodzili swoje święto. Europejski Dzień Maszynisty, przypadający na 16 września spędziliśmy z jednym z maszynistów Kolei Mazowieckich – z Marcinem Jabłońskim.

Europejski Dzień Maszynisty to nie tylko dzień, w którym życzymy osobom prowadzącym pociągi samych zielonych świateł na torach. To również dzień, w którym przypominamy jak trudną i odpowiedzialną jest służba kolejarska. Wszak to od maszynistów zależy bezpieczny powrót do domów bądź przybycie do celu wszystkich podróżujących kolejami.

W Kolejach Mazowieckich na co dzień pracuje 632 maszynistów, w tym 16 maszynistów instruktorów i 1 maszynistka. Obsługują oni około 800 pociągów w ciągu doby. Średnio „za nastawnikiem” pracują po 120 godzin w miesiącu. Dla tych, którzy nie wiedzą, czym jest nastawnik, spieszymy z wyjaśnieniem. Otóż jest to urządzenie elektryczne, obsługiwane przez maszynistę pojazdu trakcyjnego, służące do nastawiania prędkości i kierunku wirowania elektrycznych silników trakcyjnych tegoż pojazdu, czyli w przypadku KM pociągu.

Jak wygląda na co dzień praca maszynisty? Jakie trzeba mieć predyspozycje, by wykonywać ten zawód? Jak długo trwa szkolenie maszynisty? Na te i inne pytanie odpowiedzi usłyszycie w naszym materiale.

Bezpieczna Podróż z Kolejami Mazowieckimi – Odcinek 4

Zainteresował cię nasz temat? Przeczytaj także: Myjnia Taboru Kolei Mazowieckich w Tłuszczu

Więcej o Kolejach Mazowieckich znajdziesz tutaj.