Latające karetki

372

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

dav

Lotnicze Pogotowie Ratunkowe, czyli latające karetki, dziś już nie wzbudzają takiej sensacji jak jeszcze kilkanaście lat temu. Owszem zdarza się, że co bardziej efektowne lądowanie czy to na autostradzie czy pomiędzy zabudowaniami ktoś zarejestruje kamerą i wrzuci filmik do sieci. Niemniej misje Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, bo tak nazywają się te loty, stały się czymś normalnym. Przyzwyczailiśmy się do myśli, że są tam gdzieś podniebne zespoły ratunkowe i w razie potrzeby przyjdą nam z pomocą. Tylko w ubiegłym, 2020 roku na śmigłowce Lotniczego Pogotowia Ratunkowego wykonały 9 636 lotów na pomoc ofiarom nagłych zdarzeń. Na Mazowszu działają aż trzy bazy Lotniczego Pogotowia Ratunkowego – w Warszawie, Płocku i w Sokołowie Podlaskim.

Zadania

LPR w obecnej formie działa w naszym kraju od 2000 roku.

Motto zespołów ratunkowych LPR brzmi: Latamy, by ratować. W ciągu roku wykonują kilkaset lotów, w dzień i w nocy. Pojawiają się tam, gdzie czas gra nadrzędną rolę, a odległości do pokonania są zbyt duże dla karetek. Działają tak, by pacjenta jak najszybciej dostarczyć do szpitala.

Do zadań Lotniczego Pogotowia Ratunkowego należy wykonywanie lotów do wypadków i nagłych zachorowań i pomoc ich ofiarom. A także transport pacjentów wymagających opieki medycznej pomiędzy zakładami opieki zdrowotnej, lotniczy transport medyczny poza granice kraju oraz transport do Polski obywateli naszego kraju, ofiar wypadków lub nagłych zachorowań, do których doszło poza granicami Polski.

Śmigłowiec Eurocopter EC 135/H135 w ciągu kilkunastu minut jest w stanie dolecieć do miejsca wypadku oddalonego o 60 kilometrów. Oczywiście przy sprzyjającym wietrze.

Etapy misji

Zespół HEMS (z ang. Helicopter Emergency Medical Service, po polsku Śmigłowcowa Służba Ratownictwa Medycznego) jest w stanie rozpocząć proces leczenia od momentu przylotu na miejsce zdarzenia, a także szybko przetransportować chorego do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego (SOR) w ramach tzw. złotej godziny. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie umiejętności i wyszkolenie pilotów. Misje LPR, wiążą się z trudnym stanem pacjenta, brakiem pogody, a niekiedy z pospiechem. Najczęstszym powodem wezwań LPR były i są wypadki komunikacyjne i pomoc ich ofiarom. Każda misja składa się z 3 podstawowych etapów. Pierwszym jest dolot do miejsca zdarzenia – na tym etapie to pilot przejmuje inicjatywę. Drugi etap to działania na miejscu zdarzenia, którymi kieruje lekarz. I trzeci etap – po opatrzeniu poszkodowanych akcją załadunku do śmigłowca kieruje ratownik. Każdy z trzech członków zespołu HEMS ma swoje zadania i priorytety.

Zapraszamy do wysłuchania audycji „Bezpieczni na Mazowszu – Lotnicze Pogotowie Ratunkowe”. Audycja została zrealizowana przez Radio Bezpieczna Podróż.

01 Latające karetki – odcinek 7
02 Latające karetki – odcinek 7
03 – Latające karetki – odcinek 7

Zainteresował cię nasz temat? Przeczytaj także: Czym jest korytarz życia?

Materiał powstał we współpracy z Samorządem Województwa Mazowieckiego

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia