Rajdowcy jako bohaterzy filmowi

301

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Rajdowcy jako bohaterzy z dużego lub małego ekranu? Czemu nie?! Zapewne wśród naszych czytelników znajdują się zarówno fani motoryzacji, motorsportu, jak również kina. A co, gdyby te zainteresowania ze sobą połączyć? To może być bardzo ciekawe, gdyż na kartach historii sportów motorowych złotymi zgłoskami zapisali się ludzie o osiągnięciach których mówi się do tej pory i dzięki swojej determinacji i osiągnięciom stali się  bohaterami filmów. Czytając ten artykuł przypomnimy sobie nieco ich sylwetki, a także dowiemy się czegoś o filmach im poświęconych.

Rajdowcy – Ayrton Senna…

Ayrton Senna w 1984 roku.

Zestawienie otwiera wybitny rajdowiec Brazylijczyk Ayrton Senna. Urodzony w 1960 roku w Sao Paulo był, śmiało można powiedzieć kierowcą legendarnym. Ścigał się między innymi w formule 1 w takich zespołach, jak: Toleman, Team Lotus, McLaren. Trzykrotny mistrz Formuły 1, również trzykrotny wicemistrz. Po mistrzostwo sięgnął także ścigając się w Formule 3, a także zwyciężał w brytyjskich i europejskich rajdach Formuły Ford 1600 i Ford 2000. Żył zaledwie 34 lata, jednak  dzięki swojemu talentowi i ciężkiej pracy wielokrotnie pokazywał, że nawet w młodym wieku można sięgać po największe trofea. Kierowca zginął tragicznie 1 maja 1994 roku w trakcie wyścigu Grand prix San Marino. W 2010 roku powstał film „Senna”, który jest historią opartą na faktach. Pokazuje ścieżkę kariery rajdowca, jak również jego duchową podróż.

… i Niki Lauda

Niki Lauda

Niki Lauda, właściwie Andreas Nikolas Lauda urodził się w 1949 roku w Austrii. Po mimo nie zadowolenia ojca został kierowcą wyścigowym. Podobnie jak Senna również ścigał się w formule 1 i był trzykrotnym mistrzem. Obu kierowców łączy również to, że są oni uważani za jednych z najlepszych kierowców. Ścigał się w teamie Ferrari, pod skrzydłami którego wielokrotnie sięgał po zwycięstwa Grand Prix. 1 sierpnia 1976 w trakcie wyścigu Grand Prix Niemiec doszło do wypadku. Bolid Laudy wypadł z trasy i uderzył  w bandę i wpadł pod inny bolid. W wyniku wypadku kierowca doznał poparzeń, jak również uszkodzenia płuc. Mimo początkowych niepowodzeń powrócił do sportu. Historii Laudy został poświęcony pochodzący z 2013 roku film „Wyścig” z Danielem Brihlem w głównej roli.

Polscy rajdowcy – Leszek Kuzaj i Janusz Kulig

Leszek Kuzaj

Zajrzyjmy teraz do naszego rodzimego motorsportu. My również mamy wybitnych kierowców, którzy poprzez swoje życie i osiągnięcia zostali filmowymi bohaterami. Pandemia Koronawirusa spowodowała, że rajd polski w 2020 roku został odwołany. W ramach rekompensaty kanał Motowizja przygotował między innymi dwa filmy dokumentalno-fabularyzowane o zwycięzcach Rajdu Polskiego: Januszu Kuligu i Leszku Kuzaju. Janusz Kulig był wielokrotnym zwycięzcą Rajdu Polskiego i mistrzem Polski z 2002 roku. Kierowca zginął w wypadku w 2004 roku. Film nosi tytuł „Kulig – niedokończony rajd”. Drugi z filmów „Kuzaj – rajdowe życie” jest zbiorem unikalnych nagrań, rozmów z Leszkiem Kuzajem i jego wspomnień. Leszek Kuzaj to wybitny polski rajdowiec. czterokrotny mistrz Polski w rajdach samochodowych oraz dwukrotny zwycięzca Rajdu Polski.

Rajdowcy – bohaterzy filmowi

Poznanie historii omówionych po krótce postaci poprzez między innymi czytanie artykułów nie daje takiego wrażenia jak obejrzenie filmów im poświęconych. Pozwala to w pełni wczuć się w ich rolę, a także poznać bohatera dzięki unikalnym relacjom jego znajomych i partnerów zespołowych. Jest to nie lada gradka dla miłośników motorsportu, którzy chcieliby poszerzyć swoją wiedzę, a internetowe teksty już przestają wystarczać.

Zainteresował cię nasz temat? Przeczytaj także: Legendy polskiego motorsportu

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia