Fotelik samochodowy, czyli jak wybrać najlepszy, to zagadnienie dość rozbudowane i szczegółowo uregulowane przepisami prawa. Szeroko omawialiśmy je także na naszym portalu. Niemniej dziś wracamy do tematu. I przypominamy kluczowe kwestie. O ile jeszcze kilka lat wstecz przepisy nie były precyzyjne i ich interpretacja mogła być uciążliwa, o tyle po nowelizacji prawa w 2015 roku o ruchu drogowym przepisy zostały ujednolicone. Warto nadmienić, że zmiana w przepisach dotyczących przewożenia dzieci w samochodzie była próbą dostosowania krajowych przepisów do norm unijnych, które w jednoznaczny sposób określają kiedy należy przewozić dziecko w foteliku, a kiedy nie.
Fotelik samochodowy – czy są wyjątki?
Przed wspomnianym 2015 rokiem znaczenie miał wzrost, ale także wiek dziecka. Zmienione przepisy zagadnienie to unormowały w inny sposób. Jeżeli decydujemy się na przewożenie dziecka samochodem musimy pamiętać, że aktualnie musimy przewozić naszą pociechę w foteliku jeżeli jest wzrostu do 150 centymetrów. Nie ma też znaczenia wiek dziecka. Jednak również w tym przypadku obowiązuje pewien wyjątek, o którym warto pamiętać. Dotyczy ona wagi dziecka. Jeżeli nasza pociecha ma powyżej 135 centymetrów i waży ponad 36 kilogramów ustawodawca dopuszcza przewożenie bez fotelika, na tylnym siedzeniu w zapiętych pasach bezpieczeństwa.
Fotelik samochodowy – na przednim siedzeniu?
Ustawodawca dopuszcza także transport dziecka na przednim fotelu w naszym samochodzie. Muszą jednak zostać spełnione dwa warunki. Przede wszystkim musimy dezaktywować poduszkę powietrzną pasażera oraz ustawić fotelik tyłem do kierunku jazdy.
Na rynku dostępnych jest wiele fotelików samochodowych i urządzeń do przewozu dzieci w samochodach. Które wybrać? Czym się kierować? Dlaczego policja bardziej zaleca foteliki? O tym m.in. rozmawiamy z naszymi ekspertami w audycji „Bezpieczni na Mazowszu – Dziecko w podróży”. Audycja została zrealizowana przez Radio Bezpieczna Podróż. Zapraszamy do wysłuchania.
Zainteresował cię nasz temat? Przeczytaj także: Foteliki samochodowe dla dzieci z niepełnosprawnościami
Materiał powstał we współpracy z Samorządem Województwa Mazowieckiego