Fotelik samochodowy – jak wybrać najlepszy?

302

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Fotelik samochodowy, czyli jak wybrać najlepszy, to zagadnienie dość rozbudowane i szczegółowo uregulowane przepisami prawa. Szeroko omawialiśmy je także na naszym portalu. Niemniej dziś wracamy do tematu. I przypominamy kluczowe kwestie. O ile jeszcze kilka lat wstecz przepisy nie były precyzyjne i ich interpretacja mogła być uciążliwa, o tyle po nowelizacji prawa w 2015 roku o ruchu drogowym przepisy zostały ujednolicone. Warto nadmienić, że zmiana w przepisach dotyczących przewożenia dzieci w samochodzie była próbą dostosowania krajowych przepisów do norm unijnych, które w jednoznaczny sposób określają kiedy należy przewozić dziecko w foteliku, a kiedy nie.

Fotelik samochodowy – czy są wyjątki?

Przed wspomnianym 2015 rokiem znaczenie miał wzrost, ale także wiek dziecka. Zmienione przepisy zagadnienie to unormowały w inny sposób.  Jeżeli decydujemy się na przewożenie dziecka samochodem musimy pamiętać, że aktualnie musimy przewozić naszą pociechę w foteliku jeżeli jest wzrostu do 150 centymetrów. Nie ma też znaczenia wiek dziecka. Jednak również w tym przypadku obowiązuje pewien wyjątek, o którym warto pamiętać. Dotyczy ona wagi dziecka. Jeżeli nasza pociecha ma powyżej 135 centymetrów i waży ponad 36 kilogramów ustawodawca dopuszcza przewożenie bez fotelika, na tylnym siedzeniu w zapiętych pasach bezpieczeństwa.

Fotelik samochodowy – na przednim siedzeniu?

Ustawodawca dopuszcza także transport dziecka na przednim fotelu w naszym samochodzie. Muszą jednak zostać spełnione dwa warunki. Przede wszystkim musimy dezaktywować poduszkę powietrzną pasażera oraz ustawić fotelik tyłem do kierunku jazdy.

Na rynku dostępnych jest wiele fotelików samochodowych i urządzeń do przewozu dzieci w samochodach. Które wybrać? Czym się kierować? Dlaczego policja bardziej zaleca foteliki? O tym m.in. rozmawiamy z naszymi ekspertami w audycji „Bezpieczni na Mazowszu – Dziecko w podróży”. Audycja została zrealizowana przez Radio Bezpieczna Podróż. Zapraszamy do wysłuchania.

Cz. 1 – Bezpieczni na Mazowszu – Foteliki samochodowe, czyli dziecko w podróży – odcinek 13
Cz. 2 – Bezpieczni na Mazowszu – Foteliki samochodowe, czyli dziecko w podróży – odcinek 13
Cz. 3 – Bezpieczni na Mazowszu – Foteliki samochodowe, czyli dziecko w podróży – odcinek 13

Zainteresował cię nasz temat? Przeczytaj także: Foteliki samochodowe dla dzieci z niepełnosprawnościami

Materiał powstał we współpracy z Samorządem Województwa Mazowieckiego

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia