Endometrioza – jak leczyć?

1418
Endometrioza
Endometrioza - rozmowa z ginekologiem

Endometrioza rozpoznawana jest u coraz większej ilości młodych kobiet. Jest to choroba, która znacznie pogarsza jakość życia. Jej nasilone objawy wręcz uniemożliwiają kobietom codzienne funkcjonowanie. Jak rozpoznać endometriozę? Czy można ją całkowicie wyleczyć? 

Endometrioza – co to jest?

Choroba spowodowana jest obecnością komórek błony śluzowej trzonu macicy poza jej obszarem. Komórki znajdujące się wewnątrz endometrium wykazują aktywność wydzielniczą. W efekcie pojawia się reakcja hormonalna, która wpływa na cykl miesiączkowy. Następstwem jest stan zapalny, który prowadzi do dolegliwości bólowych, a także blizn, zrostów oraz zmian wewnątrz narządów w miednicy. Do dziś nie ustalono jednoznacznej przyczyny dolegliwości. Endometrioza to jedna z najczęstszych przyczyn hospitalizacji na oddziałach ginekologicznych. Jest problemem, który może prowadzić do niepłodności. Wspomniany stan zapalny obniża jakość komórek jajowych. Ponadto plemniki mają o wiele mniejszą zdolność do zapłodnienia. Same trudności bólowe zmniejszają ochotę na współżycie. Początkowo choroba często nie daje żadnych charakterystycznych objawów. W związku z tym kobiety, które przez dłuższy okres czasu mają problem z zajściem w ciąże, powinny wykonać diagnostykę pod kątem endometriozy. Wiadomo także, że często czynnikiem jej pojawienia się mogą być uwarunkowania genetyczne.

Endometrioza

Endometrioza – objawy 

Głównym objawem są przede wszystkim dolegliwości bólowe – zarówno w okolicach jamy brzusznej, jak i kręgosłupa. W tym wypadku chodzi o stan, który utrzymuje się co najmniej sześć miesięcy. Kobiety często skarżą się również na problemy z zaparciami, (np. na przemiennie z biegunką). Mogą pojawić się też kłopoty z oddawaniem moczu. W skrajnych przypadkach może dochodzić do okresowego krwioplucia lub duszności. Krwawienie czasem pojawia się także z odbytu i dróg moczowych. W trakcie współżycia kobiety odczuwają też dyskomfort. Ze względu na niejednoznaczne objawy, endometrioza często diagnozowana jest zbyt późno. Kobiety, które często skarżyły się na bolesne miesiączki zwykle ignorują początkowe symptomy. W efekcie dolegliwość diagnozowana jest przypadkiem, np. podczas leczenia innych schorzeń. Chorobę można wykryć m.in. metodą laparoskopii czy wykonania rezonansu magnetycznego. Często niezbędne jest przeprowadzenie badania USG. W praktyce nawet podstawowe badanie ginekologiczne może pomóc zauważyć ten problem. 

Endometrioza – leczenie 

Nie ma jednej i skutecznej metody leczenia endometriozy. Kuracja polega przede wszystkim na łagodzeniu bolesnych objawów. W wielu przypadkach ogniska zapalne należy usunąć chirurgicznie. Pierwszym etapem jest jednak zazwyczaj farmakoterapia. W tym celu stosuje się dwuskładnikowe środki antykoncepcyjne, które hamują działanie jajników. Ponadto zalecane są leki blokujące syntezę estrogenów. Ważnym uzupełnieniem leczenia jest też odpowiednia dieta. W tym celu warto sięgać po produkty bogate w kwasy omega-3. Dla uzupełnienia terapii można również zastosować suplementacje witamin. Endometrioza to problem, który dotyka wiele kobiet. Jednym z częstych problemów jest zbyt późna diagnoza. W związku z tym bardzo ważne, by nie bagatelizować nawet najbardziej niepozornych symptomów. 

Foto: Canva.com

Zobacz także: Sposoby na trudne miesiączki