Kolorowe tablice rejestracyjne

329

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Od jakiegoś czasu możemy zauważyć na polskich drogach kolorowe tablice rejestracyjne. Co ta zmiana oznacza dla kierowców? Czym tablice faktycznie się od siebie różnią? 

Tablice rejestracyjne – etapy zmian 

Najbardziej znane tablice to te w białym kolorze z czarnymi znakami i niebieskimi fragmentami po bokach. Dokładnie ten model obowiązuje od 2000 roku. Od trzech lat widnieje na nich również symbol Unii Europejskiej. Kolejny rodzaj tablic, to tablice badawcze, które przyznaje się tymczasowo. Mają one czerwone napisy na białym tle. Wydawane są na okres od złożenia wniosku o rejestracje pojazdu do wydania tablic zwyczajnych. Tego typu tablice często można spotkać także na zdjęciach w artykułach prasowych. W 2019 roku wprowadzono tablice profesjonalne. Ich cecha charakterystyczna to zielone znaki na białym tle. Wydawane są zarówno dealerom, producentom, jak i innym jednostkom, które do tej pory korzystały z wyżej wspomnianych tablic badawczych. Niedawno zadebiutowały też zielone tablice przeznaczone dla aut elektrycznych i wodorowych. Dzięki tej zmianie funkcjonariusze mogą sprawdzić, czy dany samochód faktycznie należy do grupy uprzywilejowanych.

Tablice rejestracyjne 

Tablice rejestracyjne – znaczenie kolorów 

Do 30 kwietnia 2016 roku obowiązywały tablice, które miały nad napisem PL symbol przypominający flagę polski. Model ten został zastąpiony przez znak Unii Europejskiej. Od lipca 2018 roku wydawane są także tablice zmniejszane. Charakteryzują się jedną linią znaków w krótszej formie oraz mniejszą szerokością. Dzięki temu są łatwiejsze w montażu. Kierowcy samochodów mogą także ubiegać się o przyznanie tablicy, w której sami mogą wybrać indywidualny napis. Koszt takich tablic dla auta przekracza jednak kwotę 1000 zł. Na naszych ulicach można również spotkać żółte tablice rejestracyjne. Są to tablice, którymi oznakowane są samochody zabytkowe. Od standardowych tablic różnią się nie tylko kolorystyką, ale i krótszą formą zapisu. Ponadto widnieje na nich symbol starego auta. Tablice zabytkowe wydawane są jeśli wiek auta przekracza 25 lat. Wtedy wówczas musi być uznany przez konserwatora zabytków jako zabytkowy. Posiadając taką tablicę, kierowcę obowiązuje tylko jeden przegląd w ciągu roku. Właściciele takich aut mają jednak obowiązek m.in. informowania o zmianach konstrukcyjnych. 

Tablice rejestracyjne – symbol każdego samochodu 

Warto podkreślić, że na ulicach wciąż można spotkać samochody z tablicami w kolorze czarnym i z białymi znakami, pochodzącymi sprzed 2000 roku. W wielu środowiskach mają one zresztą sporą wartość. Przedstawiciele państw, misji dyplomatycznych czy organizacji międzynarodowych w Polsce poruszają się autami z tablicami dyplomatycznymi. Tablice tego rodzaju znacznie różnią się od pozostałych. Mają niebieskie tło, a znaki na nich zapisane są w kolorze białym. Okazuje się, że tablice rejestracyjne to nie tylko numer identyfikujący każdy samochód. Jest to także informacja m.in. względem przeznaczenia danego pojazdu. Ponadto niektóre z nich są na tyle nietypowe, że stanowią przy tym ciekawy element wyglądu zewnętrznego auta. 

Foto: Canva.com

Zobacz także: Zwierzęta w samochodzie – przepisy

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia