Spożywanie alkoholu podczas jazdy – to musisz wiedzieć

936
Spożywanie alkoholu podczas jazdy
Spożywanie alkoholu podczas jazdy

Spożywanie alkoholu podczas jazdy i prowadzenie samochodu pod jego wpływem jest surowo zabronione. To chyba wie niemal każdy. Jednak o piciu alkoholu “za kierownicą” urosło wiele mitów. To, że osoba prowadząca pojazd nie może go spożywać – to logiczne. Co jednak z pasażerami lub piciem wysokoprocentowych napojów podczas postoju? Postaramy się rozwiać wszelkie wątpliwości.

Pasażer może spożywać alkohol podczas jazdy: PRAWDA

Polskie prawo nie mówi o tym, że nie możemy pić alkoholu w czasie jazdy. Faktem jest, że nie możemy prowadzić samochodu mając powyżej 0,2 promila alkoholu w wydychanym powietrzu (u dorosłego mężczyzny może być to czasem nawet jedno piwo). Oczywiście taka jest teoria- odradzamy praktykowania picia jakiegokolwiek alkoholu. Natomiast jeśli mówimy o pasażerach, to mogą oni pić wysokoprocentowe napoje niezależnie czy siedzą obok kierowcy czy za nim. Takie wątpliwości też słyszałam. W świetle prawa pojazd jest przestrzenią prywatną. Dopóki więc picie alkoholu nie wpływa na sferę publiczną – zachowanie to nie podlega żadnej karze.

Policja może zakazać jazdy jeśli pasażerowie są pijani: PRAWDA

W tym momencie należy odróżnić picie alkoholu od bycia “pijanym”. W momencie kiedy pojazd zatrzymuje się do kontroli, a w środku znajdują się pasażerowie spożywający alkohol, możemy być pewni, że w pierwszej kolejności kierowca będzie musiał poddać się badaniu alkomatem. Jeśli wszystko będzie w porządku – funkcjonariusze puszczą nas wolno. Jeśli jednak okaże się, że np. z powodu upojenia zachowują się nieodpowiednio ustawodawca pozwala policjantowi zakazać dalszej jazdy z osobami będącymi w stanie nietrzeźwości.

Można pić alkohol siedząc za kierownicą: PRAWDA/FAŁSZ

W tym temacie także możemy spotkać się z kilkoma mitami. Musimy wiedzieć, że osoba, która siedzi na miejscu kierowcy może spożywać alkohol, jeżeli silnik nie jest uruchomiony. Nawet w momencie gdy w stacyjce znajdują się kluczyki.

Zapraszamy do wysłuchania audycji z cyklu “Bezpieczni na Mazowszu” – Co grozi nietrzeźwym kierowcom?

Czytaj także: Co powoduje poślizg na drodze?

Materiał powstał we współpracy z Samorządem Województwa Mazowieckiego