Spożywanie alkoholu podczas jazdy – to musisz wiedzieć

1163

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Spożywanie alkoholu podczas jazdy
Spożywanie alkoholu podczas jazdy

Spożywanie alkoholu podczas jazdy i prowadzenie samochodu pod jego wpływem jest surowo zabronione. To chyba wie niemal każdy. Jednak o piciu alkoholu „za kierownicą” urosło wiele mitów. To, że osoba prowadząca pojazd nie może go spożywać – to logiczne. Co jednak z pasażerami lub piciem wysokoprocentowych napojów podczas postoju? Postaramy się rozwiać wszelkie wątpliwości.

Pasażer może spożywać alkohol podczas jazdy: PRAWDA

Polskie prawo nie mówi o tym, że nie możemy pić alkoholu w czasie jazdy. Faktem jest, że nie możemy prowadzić samochodu mając powyżej 0,2 promila alkoholu w wydychanym powietrzu (u dorosłego mężczyzny może być to czasem nawet jedno piwo). Oczywiście taka jest teoria- odradzamy praktykowania picia jakiegokolwiek alkoholu. Natomiast jeśli mówimy o pasażerach, to mogą oni pić wysokoprocentowe napoje niezależnie czy siedzą obok kierowcy czy za nim. Takie wątpliwości też słyszałam. W świetle prawa pojazd jest przestrzenią prywatną. Dopóki więc picie alkoholu nie wpływa na sferę publiczną – zachowanie to nie podlega żadnej karze.

Policja może zakazać jazdy jeśli pasażerowie są pijani: PRAWDA

W tym momencie należy odróżnić picie alkoholu od bycia „pijanym”. W momencie kiedy pojazd zatrzymuje się do kontroli, a w środku znajdują się pasażerowie spożywający alkohol, możemy być pewni, że w pierwszej kolejności kierowca będzie musiał poddać się badaniu alkomatem. Jeśli wszystko będzie w porządku – funkcjonariusze puszczą nas wolno. Jeśli jednak okaże się, że np. z powodu upojenia zachowują się nieodpowiednio ustawodawca pozwala policjantowi zakazać dalszej jazdy z osobami będącymi w stanie nietrzeźwości.

Można pić alkohol siedząc za kierownicą: PRAWDA/FAŁSZ

W tym temacie także możemy spotkać się z kilkoma mitami. Musimy wiedzieć, że osoba, która siedzi na miejscu kierowcy może spożywać alkohol, jeżeli silnik nie jest uruchomiony. Nawet w momencie gdy w stacyjce znajdują się kluczyki.

Zapraszamy do wysłuchania audycji z cyklu „Bezpieczni na Mazowszu” – Co grozi nietrzeźwym kierowcom?

Czytaj także: Co powoduje poślizg na drodze?

Materiał powstał we współpracy z Samorządem Województwa Mazowieckiego

 

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia