Bezpieczna podróż samochodem. Jakie akcesoria powinny znaleźć się w każdym aucie?

373

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Jakie akcesoria powinny znaleźć się w naszym aucie, by podróż nim była bezpieczna? Czy wystarczy tylko sama apteczka i gaśnica? Czy obok trójkąta ostrzegawczego powinniśmy też posiadać kamizelkę odblaskową? I jak bezpiecznie przewozić dziecko? Oto krótka instrukcja, co naprawdę musi być na pokładzie naszego auta.

Obowiązkowe wyposażenie samochodu to nie fanaberia czy moda, a akcesoria, które mają pomóc kierowcy podczas wypadku czy niebezpiecznego zdarzenia. Gaśnica, trójkąt, apteczka… są tak samo niezbędne jak fotelik samochodowy, gdy przewozimy dziecko. Zacznijmy od gaśnicy.

Akcesoria samochodowe – gaśnica

Według polskiego prawa właściciele samochodów są zobowiązani do posiadania sprawnej gaśnicy, która musi mieć co najmniej kilogram pojemności. Niektórzy eksperci mają jednak wątpliwości, czy taki rozmiar jest wystarczający. Mimo wszystko mniejsze gaśnice są w stanie ugasić niewielki pożar. W przypadku kontroli drogowej, jej brak oznacza nałożenie mandatu. Jakiej wysokości? Wiele zależy od indywidualnej decyzji funkcjonariusza. W tym wypadku kwota kary może wynieść od 20 do nawet 500 zł. Warto dodać, że już trudna dostępność do gaśnicy jest podstawą do nałożenia mandatu. Okazuje się, że niektórzy kierowcy nawet nie wiedzą, gdzie ona się znajduje. Do łatwo dostępnych miejsc można zaliczyć np. dół frontowej części fotela pasażera. Przepisy nie określają natomiast jakiego typu gaśnica powinna znajdować się w aucie. Wybierając gaśnicę samochodową powinniśmy zwrócić uwagę, by była ona przystosowana do zmiennych warunków, w których będzie przechowywana. W związku z tym rekomendowane są m.in. gaśnice proszkowe z bardzo dobrą tolerancją na zmiany temperatury. 

Akcesoria samochodowe – apteczka

W wyposażeniu auta przez cały rok powinna znajdować się apteczka Trudno jest też o  udzielenie pierwszej  pomocy w sytuacji, kiedy kierowca nie posiada apteczki. Nie warto kupować najtańszej, gdyż ich wyposażenie jest wielce ubogie. Apteczka samochodowa z wyposażeniem pierwszej pomocy DIN 13164, a więc spełniająca wymogi UE, powinna zawierać:

 • Chusteczkę czyszcząca do skóry – 2 szt.
 • Plaster na szpulce 5mx 2,5cm – 1 szt.
 • Plastry z opatrunkiem – 14 szt. zestaw
 • Opatrunek osobisty K (bandaż z kompresem) (S) – 1 szt.
 • Chustę opatrunkowa 400×600 mm (S) – 1 szt.
 • Opatrunek osobisty M (bandaż z kompresem) (S) – 2 szt.
 • Chustę opatrunkowa 600×800 mm (S) – 1 szt.
 • Opatrunek osobisty G (bandaż z kompresem) (S) – 1 szt.
 • Kompres 100x100mm (S) – 6 szt.
 • Opaskę tkaną 6 cm x 400 cm – 2 szt.
 • Opaskę tkaną 8 cm x 400 cm – 3 szt.
 • Koc ratunkowy termoizolacyjny – 1 szt.
 • Chusteczkę trójkątną – 2 szt.
 • Nożyczki – 1 szt.
 • Rękawiczki jednorazowe winylowe – 4 szt.
 • Instrukcję  pierwszej pomocy

Akcesoria samochodowe – trójkąt ostrzegawczy i kamizelka odblaskowa

Kolejnym niezbędnym przedmiotem w naszym aucie powinien być oczywiście trójkąt ostrzegawczy z ważną homologacją. Przydaje się on zwłaszcza podczas sytuacji, gdy awaryjnie musimy zatrzymać auto na poboczu drogi. Dzięki czemu alarmuje kierujących innymi pojazdami, żeby zmienili pas. Co zwiększa się bezpieczeństwo na drodze. Trójkąt ostrzegawczy samochodowy zazwyczaj jest wykonany z tworzywa sztucznego i metalu. Pokryty jest elementami odblaskowymi w intensywnym czerwonym kolorze. Jego brak może naprawdę sporo kosztować – obecnie mandat za jego brak wynosi od 20 do 500 zł. A za niewłaściwe oznaczenie postoju pojazdu z powodu uszkodzenia lub wypadku zapłacimy nawet 150 zł. Bez wątpienia „gadżetem”, który powinniśmy mieć na wyposażeniu naszego auta jest kamizelka odblaskowa. Dzięki niej, podczas czy to wypadku czy udzielając pomocy innym, będziemy o wiele bardziej widoczni na drodze. Bo mając ją na sobie możemy zostać dostrzeżeni już z odległości 130-150 m. 

Fotelik samochodowy dla dziecka

Obowiązek przewożenia dziecka w foteliku dotyczy m.in. właścicieli wszystkich samochodów osobowych. Wzrost najmłodszych pasażerów nie może przekraczać 150 centymetrów. Jeżeli jednak dziecko mierzy co najmniej 136 cm i waży ponad 36 kg, wówczas może podróżować na tylnym siedzeniu w zapiętych pasach. Za przewożenie dziecka bez fotelika, kierowcy grozi mandat w wysokości 150 zł oraz 6 punktów karnych. 

Zainteresował cię nasz temat? Przeczytaj także: Wypadek drogowy – jak się zachować?

 

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

 • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
 • KRS: 0000406931
 • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia