W trakcie jazdy czyha na kierowców wiele niebezpieczeństw, na które niewielu z nich zwraca uwagę. Oto nieoczywiste zagrożenia podczas jazdy oraz wskazówki, jak ich uniknąć!
Palenie papierosów i odpływanie myślami
Palenie może zabijać – i to na więcej sposobów, niż ten, który od razu przychodzi na myśl. Papieros palony w trakcie jazdy możemy przypłacić fatalną kolizją. Czynność ta powoduje rozproszenie uwagi, na które nie możemy sobie pozwolić za kierownicą. Ponadto, paląc papierosa, jedna ręka spoczywa na kierownicy w nieprawidłowy sposób, co ogranicza kontrolę pojazdu. W dodatku efekt otumanienia, jaki dym wywiera na nasz mózg, przytępia nasze zmysły, obniża szybkość reakcji i ogranicza zdolność oceny sytuacji. Palacze zdecydowanie powinni wstrzymać się z „dymkiem” za kierownicą. Uważajmy też z odpływaniem myślami w inne rejony niż te, które widzimy przed sobą. Myśląc o czymś innym, nie dociera do nas wiele bodźców, z jakimi mamy do czynienia w trakcie jazdy. Zawsze maksymalnie skupiajmy się na najważniejszym zadaniu, jakim jest prowadzenie auta. Jeżeli przyłapiemy się na rozmyślaniu o czymś innym, otwórzmy okno albo włączmy radio i wróćmy do rzeczywistości.
Nieoczywiste niebezpieczeństwa podczas jazdy: na co uważać?
Równie niebezpieczne jest kichanie. Ta reakcja organizmu jest praktycznie niemożliwa do powstrzymania i może nas dopaść w każdej chwili. Kiedy kichamy, na chwilę zmienia się pozycja naszego ciała, a nasze oczy się zamykają, co zaburza naszą percepcję potencjalnych zagrożeń, a także kontrolę nad autem. Jeżeli czujemy, że musimy kichnąć, nie panikujmy. Zamiast tego, w miarę możliwości spróbujmy zająć na drodze bezpieczną pozycję, aby zredukować ryzyko kolizji. Kiedy czujemy, że jesteśmy przeziębieni lub doskwiera nam alergia, która może prowadzić do częstego kichania, odpuśćmy sobie siadanie za kółkiem. Kolejnym nieoczywistym zagrożeniem podczas jazdy są bagatelizowane przez wielu kierowców przedmioty leżące luzem we wnętrzu samochodu. Warto pamiętać, że razem z ruchami auta mogą się one niebezpiecznie przemieścić. Poza tym, niektóre przedmioty mogą kusić nas, aby po nie sięgnąć. Przykładem może być telefon czy organizer. Najlepiej będzie, jeżeli usuniemy je z zasięgu naszego wzroku.
Kolejnym potencjalnym zagrożeniem mogą być zabłąkane owady, które przypadkiem wlatują do naszych samochodów. Oczywiście trudno je kontrolować, ale jeżeli owad znajdzie się blisko nas albo znajdzie się w polu naszego widzenia, z łatwością skupi na sobie naszą uwagę. Warto spróbować się go pozbyć, jednak nie odganiajmy go ręką. Zamiast tego, otwórzmy okno, aby owad sam wyleciał z auta. Jeżeli to nie podziała, poczekajmy na dogodny moment, zatrzymajmy się i wypuśćmy go z samochodu. Pamiętajmy, że nie ma czegoś takiego jak akceptowalny poziom rozkojarzenia za kierownicą. Miejmy na uwadze konsekwencje płynące z tych drobnostek, które przeszkadzają nam w bezpiecznej jeździe. Zanim ruszymy w drogę, rozejrzyjmy się po wnętrzu samochodu. Sprawdźmy, czy nie leżą gdzieś luzem rozmaite przedmioty, nie latają owady i upewnijmy się, że jesteśmy w dobrej kondycji psychofizycznej.
Zapraszamy do wysłuchania audycji z cyklu „Bezpieczni na Mazowszu” – Kolizja, wypadek, awaria – jak się zachować?
Materiał powstał we współpracy z Samorządem Województwa Mazowieckiego
Słuchaj Radia Bezpieczna Podróż
Źródło: www.epermittest.com