Nieoczywiste zagrożenia podczas jazdy

316

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

nieoczywiste zagrożenia podczas jazdy
fot. Andraz Lazic / Unsplash

W trakcie jazdy czyha na kierowców wiele niebezpieczeństw, na które niewielu z nich zwraca uwagę. Oto nieoczywiste zagrożenia podczas jazdy oraz wskazówki, jak ich uniknąć!

Palenie papierosów i odpływanie myślami

Palenie może zabijać – i to na więcej sposobów, niż ten, który od razu przychodzi na myśl. Papieros palony w trakcie jazdy możemy przypłacić fatalną kolizją. Czynność ta powoduje rozproszenie uwagi, na które nie możemy sobie pozwolić za kierownicą. Ponadto, paląc papierosa, jedna ręka spoczywa na kierownicy w nieprawidłowy sposób, co ogranicza kontrolę pojazdu. W dodatku efekt otumanienia, jaki dym wywiera na nasz mózg, przytępia nasze zmysły, obniża szybkość reakcji i ogranicza zdolność oceny sytuacji. Palacze zdecydowanie powinni wstrzymać się z „dymkiem” za kierownicą. Uważajmy też z odpływaniem myślami w inne rejony niż te, które widzimy przed sobą. Myśląc o czymś innym, nie dociera do nas wiele bodźców, z jakimi mamy do czynienia w trakcie jazdy. Zawsze maksymalnie skupiajmy się na najważniejszym zadaniu, jakim jest prowadzenie auta. Jeżeli przyłapiemy się na rozmyślaniu o czymś innym, otwórzmy okno albo włączmy radio i wróćmy do rzeczywistości.

Nieoczywiste niebezpieczeństwa podczas jazdy: na co uważać?

Równie niebezpieczne jest kichanie. Ta reakcja organizmu jest praktycznie niemożliwa do powstrzymania i może nas dopaść w każdej chwili. Kiedy kichamy, na chwilę zmienia się pozycja naszego ciała, a nasze oczy się zamykają, co zaburza naszą percepcję potencjalnych zagrożeń, a także kontrolę nad autem. Jeżeli czujemy, że musimy kichnąć, nie panikujmy. Zamiast tego, w miarę możliwości spróbujmy zająć na drodze bezpieczną pozycję, aby zredukować ryzyko kolizji. Kiedy czujemy, że jesteśmy przeziębieni lub doskwiera nam alergia, która może prowadzić do częstego kichania, odpuśćmy sobie siadanie za kółkiem. Kolejnym nieoczywistym zagrożeniem podczas jazdy są bagatelizowane przez wielu kierowców przedmioty leżące luzem we wnętrzu samochodu. Warto pamiętać, że razem z ruchami auta mogą się one niebezpiecznie przemieścić. Poza tym, niektóre przedmioty mogą kusić nas, aby po nie sięgnąć. Przykładem może być telefon czy organizer. Najlepiej będzie, jeżeli usuniemy je z zasięgu naszego wzroku.

Nieoczywiste niebezpieczeństwa podczas jazdy
fot. Alex Jumper / Unsplash

Kolejnym potencjalnym zagrożeniem mogą być zabłąkane owady, które przypadkiem wlatują do naszych samochodów. Oczywiście trudno je kontrolować, ale jeżeli owad znajdzie się blisko nas albo znajdzie się w polu naszego widzenia, z łatwością skupi na sobie naszą uwagę. Warto spróbować się go pozbyć, jednak nie odganiajmy go ręką. Zamiast tego, otwórzmy okno, aby owad sam wyleciał z auta. Jeżeli to nie podziała, poczekajmy na dogodny moment, zatrzymajmy się i wypuśćmy go z samochodu. Pamiętajmy, że nie ma czegoś takiego jak akceptowalny poziom rozkojarzenia za kierownicą. Miejmy na uwadze konsekwencje płynące z tych drobnostek, które przeszkadzają nam w bezpiecznej jeździe. Zanim ruszymy w drogę, rozejrzyjmy się po wnętrzu samochodu. Sprawdźmy, czy nie leżą gdzieś luzem rozmaite przedmioty, nie latają owady i upewnijmy się, że jesteśmy w dobrej kondycji psychofizycznej.

Zapraszamy do wysłuchania audycji z cyklu „Bezpieczni na Mazowszu” – Kolizja, wypadek, awaria – jak się zachować?

Materiał powstał we współpracy z Samorządem Województwa Mazowieckiego

Słuchaj Radia Bezpieczna Podróż

Źródło: www.epermittest.com

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia