Polskie filmy promujące motoryzację

305

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Polskie filmy promujące motoryzację. Nie tylko tę rodzimą. Jeśli śledzicie nasz portal, to zapewne wiecie o tym, że jakiś czas temu wystartowała nowa seria artykułów. Pochylam się w niej się nad filmami, w których ważnymi postaciami są nie tylko grający w nich aktorzy, lecz motoryzacja. Po dobrze przyjętym tekście na temat filmu „Kochajmy Syrenki” czas, aby zajrzeć do kolejnego filmu, który dziś nosi miano klasyki.

Polskie filmy promujące motoryzację – Czekam W Monte-Carlo

Co roczny rajd w Monte Carlo już od wielu lat wzbudza niesłychane emocje. W czasach PRL nie licznym polskim kierowcom było dane wziąć udział w tym wydarzeniu. Jeśli jednak się to udało, było to naprawdę dużym osiągnięciem budzącym podziw. W 1969 roku na podstawie scenariusza Jerzego Suszki i Bohdana Tomaszewskiego Julian Dziedzina zrealizował dramat sportowy „Czekam w Monte-Carlo”. W rolach głównych zagrali ze Stanisław Zaczyk i Andrzej Kopiczyński. Piotr Zawadzki i Jan Rajski, czyli kierowca i pilot, to polska załoga biorąca udział w słynnym Rajdzie Monte Carlo. Podejmują oni nierówną walkę z doświadczonymi kierowcami pochodzącymi z Anglii. Po dotarciu na miejsce rozpoczyna się trudna i dosłownie mordercza walka. W trakcie wyścigu bohaterowie muszą zmierzyć się nie tylko z rywalami. Ich wrogiem staje się również narastającym konflikt na linii życia osobistego.

Polskie filmy promujące motoryzację – Renault 8 Gordini

W filmie mogliśmy podziwiać bardzo dobre jak na końcówkę lat 60. efekty specjalne jak również udaną realizację scen skomplikowanego rajdu. W kwestii motoryzacyjnej także twórcy mają się czym pochwalić. Samochodem, którym jechała polska załoga było Renault model 8 Gordini. Był to tylnonapędowy sedan, który najpierw produkowano w klasie C, czyli popularnych samochodów kompaktowych, później zaś klasyfikowano go w klasie średniej, czyli D. Model Gordini był najmocniejszym modelem „Ósemki”. Posiadał silnik o pojemności 1,1 i rozwijał moc maksymalną 90 KM. Posiadał pięciobiegową skrzynię manualną o bliskich przełożeniach. Był dostępny wyłącznie w niebieskim kolorze i posiadał dwa naklejone białe pasy. W swojej klasie pod koniec lat 60. plasował się w czołówce samochodów rajdowych.

Nie tylko Renault…

W filmie mogliśmy podziwiać jeszcze typowo sportowe auto, czyli Alpine A110. Nie chodzi w tym momencie o produkowany od 2017 roku samochód sportowy w klasie kompaktów. Faktem jest, że można się pomylić, ponieważ zarówno ten współczesny model jak i ten z lat 1963-1974 mają ze sobą trochę wspólnego. Występujący w naszym obrazie pojazd jak wspomniałem przed chwilą był typowo sportowym kompaktem o dwudrzwiowym nadwoziu typu coupe. Niestety trudno powiedzieć jaką pojemność silnika miał ten konkretny egzemplarz. Czytając dane techniczne można się domyślić, że mógł mieć od 1,1 do 1,6 litra. Co jeszcze o tym aucie wiadomo? Nadwozie było wykonane z włókna szklanego, zaś silnik umieszczono z tyłu. Dzięki swojej niewielkiej masie wynoszącej zaledwie 544kg, samochód potrafił rozpędzić się do 195 km/h w wersji silnikowej 1,3 i do 210 km/h w wersji 1,6.

Produkcje takie jak ww. „Kochajmy Syrenki”, czy omawiany „Czekam w Monte-Carlo” pokazują, że gdy głębiej sięgnąć do naszej kinematografii można znaleźć w niej ciekawe pozycje spod znaku motoryzacji. O niektórych zapewne słyszeliście, ale nie mieliście okazji ich zobaczyć. Tym bardziej zachęcamy do sięgnięcia po te tytuły i przy okazji poobcowania z występującymi w nich modelami pojazdów.

Zainteresował cię nasz temat? Przeczytaj także: Kochajmy Syrenki

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia