Żyjemy w czasach nieustannego postępu technologii. Producenci dzisiejszych pojazdów coraz bardziej stawiają na elektryczność i ekologię. Tymczasem Melexy wiodą w tej kwestii prym już od kilkudziesięciu lat. Warto zatem nieco bardziej przybliżyć sobie historię charakterystycznych mikrosamochodów.
Melexsy – początki
Wszystko zaczęło się w latach 70. Pojazdy elektryczne produkowane były przez Wytwórnię Sprzętu Komunikacyjnego „PZL Mielec”. Ich przeznaczeniem początkowo był rynek amerykański. Utrzymywano je w wersji trójkołowych wózków golfowych. W Polsce największą popularnością cieszył się dwuosobowy pojazd towarowy z odkrytym nadwoziem. Popularność tych środków transportu spowodowała, że zaczęto produkować ich coraz więcej. W latach 80. Melexy stały się popularne także na terenie całej Europy. W tym czasie również w naszym kraju panował stan wojenny. Wówczas embargo nałożone przez prezydenta Ronalda Regana zatrzymało produkcje tych pojazdów na rynku amerykańskim. W 1993 roku, w wyniku podziału i prywatyzacji, Melex stał się osobnym przedsiębiorstwem. Od roku 2004 funkcjonuje jako spółka jawna Doroty i Andrzeja Tyszkiewiczów. Dziś śmiało można stwierdzić, że są to pojazdy o globalnym zasięgu. Funkcjonują m.in. na skandynawskich stoczniach, polach golfowych w USA czy w różnego rodzaju europejskich przedsiębiorstwach.
Melexy – parametry
Pierwsze tego typu pojazdy były bardzo prostymi konstrukcjami. Wyposażone w silniki prądu stałego i prosty system regulacji prędkości. W latach 80. to właśnie Melex zaprezentował jako pierwszy elektroniczne sterowanie silnikiem prądu stałego. Pojazdy w nawet najprostszej wersji mogą osiągnąć prędkość 80 kilometrów. W większości przypadków klientom takie rozwiązanie w zupełności wystarczy. Ci bardziej wymagający mogą skorzystać z modeli, które osiągają prędkość do nawet 120 kilometrów. Oczywiście automatycznie wiąże się to z większym nakładem finansowym. Szybsze pojazdy cieszą się największym popytem na rynku skandynawskim i niderlandzkim. Najnowsze oferty to modele umożliwiające szybsze ładowanie. Dzięki złożonemu systemowi elektronicznemu aktualne mikrosamochody są wręcz bezobsługowe. Obecne Melexy posiadają też wielowahaczowe przednie zawieszenie, które usprawnia komfort jazdy. Głównym celem producentów jest stała, bezpieczna prędkość prowadzenia. Obecnie także ramy mają zabezpieczenia przed korozją. Większość aktualnych elementów karoserii wykonanych jest z tworzyw sztucznych.
Melexy – pojazdem przed świat
Współcześnie wyróżnia się następujące typy Melexów: bagażowe, pasażerskie, specjalne, homologowane, 4xx. Przez lata powstało jednak tyle wersji, że ich liczbę trudno jednoznacznie określić. Samo rozwiązanie jest tak uniwersalne, że sprawdza się w niemal każdej działalności. Przykładowo kupują je firmy z branży energetycznej czy paliwowej. Ponadto doskonale zdają egzamin w przewozach turystów w trakcie wycieczek. Z mikroaut korzystają także instytucje samorządowe, np. szpitale. Środki transportu oferują też specjalistyczne zabudowy, np. kontenery z półkami. W przypadku Melexów należy przede wszystkim docenić ich ogromną popularność nie tylko w Polsce, ale i za granicą. Tymi pojazdami poruszali się m.in. Jan Paweł II, papież Franciszek, Angela Merkel, Sharon Stone czy Diego Maradona. Tym bardziej warto znać ich ciekawą historię. U producentów należy docenić z kolei kroczenie z duchem czasu w trosce o komfort klienta i zdrowe środowisko.
Foto: Koleje Mazowieckie – Sekcja Napraw Taboru na Grochowie, Wikimedia Commons
Zobacz także: Mintenki – rękawiczki do samochodu?