Opony bieżnikowane – czy warto?

590

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Opony bieżnikowane

Zima zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nią czas na zmianę ogumienia. Opony bieżnikowane stanowią alternatywę dla tradycyjnych gum. Jakie są ich zalety, a jakie mają wady? Czy rzeczywiście warto rozważyć ich zakup? 

Opony bieżnikowane – co to jest? 

Opony bieżnikowane to pewnego rodzaju odnowiona wersja starych typów ogumienia. W tym celu stosowane są zabiegi, dzięki którym zużyty bieżnik zastępowany jest nowymi. Sama opona składa się z karkasu i bieżnika. Karkas tworzy korpus konstrukcji, natomiast bieżnik jest wierzchnią warstwą gumy. Wysokość nowej opony wynosi średnio 8-9 milimetrów. Z upływem czasu użytkowania wartość ta zaczyna jednak maleć. Jeżeli zużyta opona spełnia warunki producenta, to można ją wykorzystać ponownie. Zastosowane zostaje tzw. szorstkowanie. Podczas tego procesu stary bieżnik zostaje usunięty, a boczne ściany opony wygładzone. Na ścianach bocznych odnowione zostają również istotne dane, takie jak rozmiar opon czy nazwa producenta. Wyróżnia się dwa rodzaje bieżnikowania – „na gorąco” i „na zimno”. W pierwszym z wymienionych na przygotowany karkas nakłada się surową mieszankę gumową. Mieszanka zostaje poddana wulkanizacji w prasie pod wysokim ciśnieniem oraz temperaturą. W przypadku bieżnikowania „na zimno” wstępnie zwulkanizowany bieżnik jest dołączany do opony.

Opony bieżnikowane 

Opony bieżnikowane – korzyści i mity  

Jedną z najczęściej wymienianych zalet opon bieżnikowanych jest ich cena. W stosunku do klasycznych modeli niektóre mogą być tańsze nawet o 40%. W większości przypadków opony można bieżnikować nawet trzy razy, co także zmniejsza koszty eksploatacji. Wiele tego typu opon również ma głębszy bieżnik. Dzięki czemu zmniejsza się ryzyko redukcji aquaplaningiem. Opony bieżnikowane są także zdecydowanie lepsze dla środowiska. Wokół tego typu opon pojawiło się kilka mitów. Jednym z nich jest to, że podczas jazdy mogą nagle „wystrzelić”. Kolejnym mitem jest teza, że inaczej muszą mieć dopasowany profil, niż modele standardowe. Wbrew różnym opiniom koła posiadające opony bieżnikowe da się wyważyć. Wielu ma wątpliwości również co do faktycznej ekonomiczności i funkcjonalności opon. Większość typów bardzo dobrze przenosi również napęd, jednocześnie nie ograniczając pracy silnika. Oczywiście prawdziwy test opony przechodzą w sezonie zimowym. Warto jednak kupować je wyłącznie od zaufanych producentów. 

Opony bieżnikowe – wady 

Jedną z wad opon bieżnikowanych jest większe ryzyko usterki w karasie opony. Wiele modeli posiada także krótszy przebieg do wymiany. Gorsze mogą być też różne właściwości, np. głośność czy przyczepność. Sposób użytkowania opon bieżnikowanych, w tym ich wady i zalety sprowadzają nas do pytania, czy faktycznie warto je kupować? Okazuje się, że wiele zależy od osobnego podejścia. Wśród indywidualnych kierowców znajdą bowiem zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników. Bardzo dobrze sprawdzą się jednak w przypadku samochodów ciężarowych. Przykładowo dla firm transportowych nowe ogumienie wiąże się z kosztem rzędu kilkunastu tysięcy złotych. W związku z tym wybierając bieżnikowane opony stawiają na zdecydowanie mniejszy wydatek. 

Foto: Canva.com

Zobacz także: Opony zimowe – kiedy zmieniamy?

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia