Plagiocefalia – co to jest?

420

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Plagiocefalia

Plagiocefalia jest zniekształconą czaszką u małych dzieci. Przyczyny powstawania tego problemu mogą być różne. Ważne jednak, by tego nie bagatelizować. Co powoduje plagiocefalię? Jak można ją leczyć? Czy można jej zapobiec? 

Plagiocefalia – pojęcie 

Plagiocefalia inaczej nazywana jest skośnogłowiem lub efektem spłaszczonej główki. Warto przypomnieć, że czaszka małego dziecka jest bardzo delikatna, zbudowana z kości połączonych ze sobą rozciągliwą błoną. Tuż po narodzinach mózg dziecka nie jest w pełni rozwinięty. Najbardziej intensywny rozwój następuje w pierwszym roku życia. Wszystko dzięki niezrośniętym szwom czaszkowym i elastycznym kościom czaszki. Przez taką budowę jednak główka dziecka narażona jest na różnego rodzaju deformacje. Do jej spłaszczenia może dojść już poprzez nieprawidłowe ułożenie w łonie matki. Powodem może być także przedwczesny poród. Główka może ulec skręceniu zarówno przy długim porodzie, jak i porodzie kleszczowym. Ryzyko deformacji jest też znacznie większe u wcześniaków. W wielu przypadkach dzieci układane są do spania w jednej pozycji – najczęściej na plecach lub bokiem. Powoduje to ucisk na określoną stronę czaszki. Plagiocefalię mogą powodować również wady wzroku, np. związane z napięciem mięśni oka. 

Plagiocefalia – leczenie i rehabilitacja 

Trzeba podkreślić, że nieleczona plagiocefalia może mieć poważne skutki. Należy do nich m.in. asymetria twarzy i czaszki, wady zgryzu czy skrzywienie kręgosłupa. W związku z tym jej leczenie jest bardzo ważne. Odpowiednia terapia nie tylko wyrównuje asymetrię głowy, ale wpływa na prawidłowy rozwój całego ciała. Na rynku dostępne są poduszki ortopedyczne. Do tej pory nie potwierdzono jednak ich bezpieczeństwa i skuteczności. W cięższych przypadkach maluchom nakłada się tzw. kask ortopedyczny. Zakładany na 23 godziny dziennie, wywiera delikatny nacisk na nadmiernie rozwinięte części czaszki. Jednocześnie chroniąc spłaszczony obszar, umożliwia mu przestrzeń do prawidłowego rozwoju. Warto dodać, że tę metodę stosowano u dzieci już w latach 70. W niektórych sytuacjach może wystąpić konieczność zabiegu operacyjnego, m.in. w celu uwolnienia ciśnienia w czaszce. Ponadto bardzo ważne są konsultacje z fizjoterapeutą. Długość leczenia uzależniona jest od stopnia zniekształcenia. 

Plagiocefalia

Plagiocefalia – czy można zapobiec? 

Jednym z najważniejszych czynników zapobiegania plagiocefalii jest jego zmiana pozycji ciała podczas snu. Kolejnym ważnym elementem jest układanie dziecka na brzuchu. Niestety dla malucha zwykle nie jest to komfortowa pozycja. Warto więc spróbować skupić jego uwagę, np. pokazując ulubione zabawki. Najmłodsze dzieci można układać na własnym brzuchu, co dodatkowo sprzyja budowaniu więzi z rodzicem. Ponadto należy ograniczyć dziecku czas spędzany m.in. w leżaczkach czy fotelikach. Plagiocefalia to defekt, który nie jest jedynie problemem kosmetycznym. Nieleczona może prowadzić do poważnych zaburzeń rozwojowych. Tym bardziej trzeba być wyczulonym na wszelkie niepokojące zmiany. 

Foto: Canva.com

Zobacz także: Foteliki dziecięce – bezpieczne siedziska

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia