Opłaty za przejazd w ramach e-Tool

432

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

e-TOOL

System e-Tool ma przede wszystkim ułatwić życie kierowcom, którzy decydują się na trasę autostradą. Od 1 grudnia zostaną wprowadzone ważne zmiany w tym zakresie. Jak w praktyce będzie wyglądać korzystanie z tego rozwiązania? 

Przypomnijmy, że system ten to nowoczesna technologia, która służy do poboru opłat za przejazd po płatnych odcinkach dróg i autostrad. W tym wypadku zaliczane są trasy ekspresowe i krajowe zarządzane przez GDDKiA. E-Tool oparty jest na technologii wyznaczania pozycji pojazdu przy zastosowaniu pozycjonowania satelitarnego. Całkowita masa auta może mieć maksymalnie 3,5 tony. Sami kierowcy mogą natomiast wybrać sposób przekazania danych lokalizacyjnych do systemu. Można to zrobić za pomocą darmowej aplikacji na urządzeniu mobilnym, zamontowanych w pojazdach lokalizatorów lub znajdujących się w aucie urządzeniach pokładowych. Dostęp do systemu jest na zasadach wolnorynkowych. Dostawcy, którzy zostali dopuszczeni do systemu to OBU i ZSL. W ramach tej technologii możliwe jest też korzystanie z usług Europejskiej Usługi Opłaty Elektronicznej. Aby skorzystać z tej usługi, nie trzeba nigdzie podpisywać umowy. Wystarczy się zarejestrować i utworzyć internetowe konto klienta (IKK). 

Opłaty w ramach e-tool – nowy system naliczania 

Przepisy uzależniają wysokość opłaty za przejazd od kategorii pojazdu oraz ilości przejechanych kilometrów. Tymczasem już od 1 grudnia przestanie działać manualny system poboru opłat. Nowe zasady w ramach tego naliczania obejmują także uwzględnione pojazdy poniżej wyżej wspomnianych 3,5 tony. Nowym procedurom podlegają odcinki dróg zarządzanych przez GDDKiA, czyli Autostrada A2 Konin – Stryków oraz autostrada A4 Wrocław – Sośnica. Wszyscy użytkownicy muszą zarejestrować swój samochód w nowym systemie. Dla kierowców jest to też dobry moment na wybór karty paliwowej. Zdecydowanie ułatwi to rozliczanie wszystkich należności. Najważniejsze, by jednak jak najszybciej przejść przez procedurę rejestracyjną w systemie. Nowe ustalenia mają także służyć do pilnowania stanu konta, w tym ewentualnych opóźnień w regulowaniu płatności. Z pomocą może przyjść też operator DKV Mobility, który udzieli wsparcia w uiszczaniu ewentualnych opłat.

e-tool  

Opłaty w ramach e-tool – korzyści 

Nowe przepisy mają umożliwić szybki przejazd przez bramki, co z pewnością zaoszczędzi kierowcom czas. Do tej pory każdą transakcję trzeba było też dokonywać odrębnie. Od teraz jednak będzie można ustawić sobie doładowanie automatyczne. Po przekroczeniu określonej kwoty system sam pobierze z karty zadeklarowaną wcześniej kwotę doładowania. W ten sposób kierowcy nie będą musieli cały czas sprawdzać stanu swojego konta. Wybierając się w dłuższą trasę aktualnie najchętniej korzystamy z autostrad. Miejmy nadzieje, że nowy system naliczania nie tylko ułatwi nam dalsze podróże, ale i sprawi, że staną się one bezpieczniejsze. 

Foto: Canva.com

Zobacz także: e-Tool – elektroniczny system poboru opłat

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia