Nowe znaki drogowe

400

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

nowe znaki drogowe

Od 2 grudnia wejdą w życie nowe znaki drogowe. Najnowsze przepisy będą dotyczyć przede wszystkim właścicieli samochodów elektrycznych. O czym będą informować polskich kierowców? 

Nowe znaki drogowe – ważne zmiany 

W sumie pojawią się trzy nowe oznakowania informacyjne oraz dodatkowe, uzupełniające, które będą umieszczone na drogach ekspresowych. Najnowsze znaki mają przede wszystkim informować o najbliższych ładowarkach pojazdów elektrycznych. Nie jest to jednak jedyna korzyść wynikająca z najnowszych przepisów. Okazuje się, że wielu kierowców nadal nie wie o istniejących stacjach dla samochodów zeroemisyjnych. Najnowsze zasady zwiększą zatem komfort jazdy i ułatwią dłuższe podróże. Przepisy wprowadzą także zmiany w zakresie oznaczania miejsc parkingowych. W tym wypadku chodzi o punkty przeznaczone dla wyżej wspomnianych samochodów elektrycznych podczas ładowania. Na ten czas pod znakiem D-18 będzie umieszczana tabliczka z napisem „EV ładowanie”. Przy czym symbol „EV” ma być umieszczony w wierszu górnym, a słowo „ładowanie” w wierszu dolnym. Prawdopodobnie będzie pojawiać się również informacja o przewidywanym czasie postoju. Same najnowsze założenia są efektem Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 października 2021 roku.

 nowe znaki drogowe

Nowe znaki drogowe – co oznaczają poszczególne symbole? 

Wśród znaków informacyjnych będziemy mogli zobaczyć trzy nowe oznakowania: 

*D–23b – to stacja paliwa z punktem ładowania samochodów elektrycznych;

*D–23c – oznacza punkt ładowania pojazdów elektrycznych; 

*D–34b – zbiorcza tablica informacyjna (z układem znaków jednorzędowych i dwurzędowych);

Z kolei jeśli chodzi o znaki uzupełniające to będziemy mieć: 

*F–14d – tablica wskaźnikowa na drodze ekspresowej umieszczana na odległość 300 metrów przed pasem wyłączania;

*F–14e – oznakowanie wskaźnikowe na drodze ekspresowej znajdujące się w odległości 200 metrów przed pasem wyprzedzania; 

*F–14f – oznacza tablicę wskaźnikową na drodze ekspresowej umieszczoną w odległości 100 metrów przed pasem wyłączania; 

Wspomniany wyżej znak D–23b, to stosowany będzie w celu wskazania stacji paliw wyposażonych w punkt ładowania pojazdów elektrycznych. W sytuacji, gdy stacja paliw oferuje także paliwo gazowe, dopuszczane będzie również umieszczenie w dolnej części znaku określającego typ paliwa, np. „LPG”. 

Nowe znaki drogowe – większy komfort podróżowania 

Najnowsze oznakowania mają pełnić nie tylko funkcję informacyjną, ale i spełniać swoją rolę w zakresie edukacji społecznej. „Barometr Nowej Mobilności” to badania realizowane z inicjatywy Polskiego Towarzystwa Paliw Alternatywnych. Wynika z nich, że aż 87% Polaków nie orientuje się w kwestii lokalizacji punktów ładowania swoich pojazdów. Tymczasem do końca października 2021 roku w Polsce zarejestrowano 33 143 samochodów osobowych. Świat coraz bardziej zmierza ku ekologicznym rozwiązaniom. Nie da się jednak ukryć, że nowa rzeczywistość wymaga edukacji. Miejmy nadzieje, że nowe znaki to jedynie początek serii zmian na lepsze w tym zakresie.

Foto: Wikimedia Commons

Zobacz także: Przejście dla pieszych – zmiany przepisów

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia