Edukacja osób z niepełnosprawnością

218

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

osób z niepełnosprawnością

Dziś Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych. Jest to doskonały moment, by przypomnieć sobie, jak ważną rolę w ich życiu odgrywa edukacja. Co mówi prawo o nauce osób z niepełnosprawnością

Edukacja osób z niepełnosprawnością – istotne zmiany

Wśród absolwentów studiów wyższych mamy coraz więcej osób z niepełnosprawnościami. To cieszy, jednak sama możliwość studiowania nie dla każdego jest oczywista. Trzeba tu wspomnieć przede wszystkim o barierach architektonicznych. Należy powiedzieć wprost, że osoby z dysfunkcją narządu ruchu mają marne szanse studiowania na uczelni bez windy i podjazdu. Tymczasem nawet w XXI wieku, w dobie zaawansowanej technologii, nieprzystosowane budynki nadal można spotkać. Proces kształcenia uczniów z różnymi dysfunkcjami to także dostosowanie programu dydaktycznego, np pod względem różnego rodzaju zaburzeń rozwojowych. I tu przypomnijmy, że o kwalifikacji do kształcenia specjalnego decydują badania przeprowadzone w poradni psychologiczno-pedagogicznej. Tam na podstawie badań określana jest odpowiednia forma kształcenia. Według artykułu 1 ustawy o systemie oświaty prawo do kształcenia ma każdy obywatel naszego kraju. Ponadto placówki mają obowiązek dostosowania treści, metody i organizacje nauczania do indywidualnych możliwości ucznia. 

Edukacja osób z niepełnosprawnością – ważne początki 

Szkoła podstawowa to ważny etap w życiu każdego dziecka. Młody uczeń nabywa pierwszych, kluczowych umiejętności. W realizacji programowej ważna jest nie tylko ilość, co jakość przyswajanego materiału. Jest to też moment, w którym dziecko, bez względu na schorzenie, ma szansę rozwinąć swoje pasje, zainteresowania oraz kształtować swoje własne wartości. Osobnym, a zarazem równie istotnym tematem jest kwestia integracji wśród rówieśników. Aby osoby z niepełnosprawnością mogły czuć się pełnoprawnymi uczestnikami życia społecznego, to pełnosprawni uczniowie muszą być w pełni świadome ich obecności w społeczeństwie. Rozwiązaniem do tej kwestii miały być tzw. szkoły lub klasy integracyjne. W ostatnich latach pojawiło się jednak sporo wątpliwości, czy w ramach właśnie integracji dzieci nie powinny być puszczane do tradycyjnych szkół. W tym wypadku należy jednak zwrócić uwagę na kwestie dostosowania programu nauczania w szczególnych przypadkach.

osób z niepełnosprawnością  

Edukacja osób z niepełnosprawnością – świadomość samego siebie

Niekiedy skutkiem niepełnosprawności mogą być różnego typu zaburzenia emocjonalne. Stosowane metody nauczania powinny zatem usprawniać funkcjonowanie dziecka w tym obszarze. Jednym ze sposobów może być metoda Ruchu Rozwijającego opracowana przez Weronikę Sherborne. Stosowane ćwiczenia umożliwiają poznanie własnego ciała oraz odkrywanie możliwości ruchowych. Tego typu metody doskonale sprawdzą się również w przypadku dzieci ze spektrum autyzmu. Samodzielność osób z niepełnosprawnością to kwestia, która nierzadko spędza sen z powiek ich rodzicom. W tym wypadku celem edukacji jest nie tylko przekazanie umiejętności dydaktycznych, ale i wsparcie w uzyskaniu możliwie jak największej niezależności. 

Foto: Pexels.com, Canva.com

Zobacz także: Opiekun osoby z niepełnosprawnością – zasiłki

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia