NIEMAPA Katowice – przewodnik pokazujący dostępność miasta

295

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Z okazji przypadającego na dziś Międzynarodowego Dnia Osób z Niepełnosprawnościami ukazał się nowy przewodnik po Katowicach – NIEMAPA Katowice dla wszystkich. Każdy z nas jest inny, ale Katowice są dla wszystkich! To hasło przewodnie nowego ilustrowanego przewodnika – NIEMAPA KATOWICE DLA WSZYSTKICH. NIEMAPA umożliwia zwiedzanie wszystkim – niezależnie od wieku czy ograniczeń. Twórcy NIEMAPY podpowiadają jak odkrywać miasto będąc osobą niewidomą, niesłyszącą czy z niepełnosprawnościami ruchowymi.

NIEMAPA Katowice – pomysły na zwiedzanie

W przewodniku znajdziemy gotowe pomysły na spędzenie czasu w Katowicach. Odwiedziny w Muzeum Śląskim, podziwianie starej i nowej architektury katowickiego Rynku, czy aktywny czas w nowo otwartych basenach Brynów i Burowiec, to tylko niektóre z propozycji zawartych w NIEMAPIE. – Zapraszamy na spacer po Katowicach, który pomoże uwrażliwić nas na potrzeby innych ludzi. Na NIEMAPIE KATOWICE DLA WSZYSTKICH podpowiadamy, co miasto oferuje osobom z niepełnosprawnościami, powodując jednocześnie, że jest lepsze i ciekawsze dla nas wszystkich – mówi Joanna Studzińska z kolektywu Mamy Projekt.

NIEMAPA Katowice – przewodnik dla wszystkich

Jak dobrze poznać miasto? Można sprawdzić to na przykładzie osiedla Nikiszowiec. Osoba niesłysząca dostrzeże piękno mozaik i wykuszy. Niewidomy może zwiedzać miasto z audioprzewodnikiem lub poznać charakterystyczny układ budynków, podwórek i ulic dzięki makiecie przed kościołem św. Anny. Parki i lasy również są dobre dla każdego. Dla dorosłych, gdy potrzebują wyciszenia, i dzieci, gdy muszą się wybiegać. Także dla osób w spektrum autyzmu i wrażliwych na bodźce. Jak również dla poruszających się na wózkach (w parkowych alejkach i lasach o szerokich ścieżkach), dla niesłyszących i niewidomych. W Katowicach w obcowaniu z lasem pomaga na przykład Fundacja Transgresja, która pokazuje jak uprawiać tak zwane leśne kąpiele. 

Prezydent Marcin Krupa kładzie duży nacisk na to, by Katowice były otwarte i dostępne dla wszystkich. Nowe inwestycje są przyjazne dla osób z niepełnosprawnościami, a remonty i renowacje to okazje do usuwania barier architektonicznych ze starych obiektów. Dostępność oznacza także tworzenie atrakcyjnej oferty spędzania czasu wolnego – bo niepełnosprawność nie może oznaczać wyroku zamknięcia w czterech ścianach własnego mieszkania  – mówi Maciej Stachura, sekretarz miasta Katowice. – Między innymi dlatego w 2021 roku Katowice zajęły pierwsze miejsce w kategorii „Urząd otwarty dla niewidomych” regionalnego etapu konkursu Idol 2021 w województwie śląskim, ale też ogólnopolski tytuł Symbolu Odpowiedzialności Społecznej 2021. I choć wiemy, że Katowice z roku na rok stają się coraz bardziej dostępne – to zdajemy sobie także sprawę, jak wiele wyzwań i ciężkiej pracy przed nami w tym obszarze – dodaje sekretarz.

NIEMAPA Katowice – twórcy

Na nowej NIEMAPIE KATOWICE DLA WSZYSTKICH znajdziemy też zasady savoir vivre. Dzięki nim dowiadujemy się jak zachować się w kontakcie z osobami z niepełnosprawnościami. – Stworzyłyśmy NIEMAPĘ DLA WSZYSTKICH, bo mówienie o niepełnosprawnościach i dostępności miasta to ważne tematy. Nasze oczy patrzą coraz szerzej, dostrzegając różne grupy społeczne, które napotykają na przeszkody w mieście. I tak na przykład wychodząc naprzeciw potrzebom osób niewidomych po raz pierwszy na NIEMAPIE umieściłyśmy kod QR. Po jego zeskanowaniu usłyszymy nagrania NIEMAPY wraz z audiodeskrypcją przygotowaną przez Muzeum Śląskie – mówi Małgosia Żmijska z kolektywu Mamy Projekt.

Anna Dąbrowa, ekspertka od dostępności z Muzeum Śląskiego konsultowała NIEMAPĘ na każdym etapie. Koordynowała redakcję i nagrania audiodeskrypcji dla osób niewidomych lub niedowidzących.

Ilustrowane przez Maćka Blaźniaka miasto w NIEMAPIE KATOWICE DLA WSZYSTKICH spaja sieć ciągnących się ścieżek dotykowych na chodnikach.

Są to linie prowadzące i punkty uwagi, które pomagają orientować się osobom niewidomym. Projektując staraliśmy się zadbać o wysoki kontrast tekstów i ilustracji, odpowiednią wielkość liter i interlinii oraz bezszeryfowy krój pisma, by wydawnictwo było dla wszystkich czytelne i łatwe w odbiorze – mówi Joanna Guszta ze studia graficznego Ładne Halo.

Papierową wersję NIEMAPY KATOWICE DLA WSZYSTKICH można za darmo odebrać w Centrum Informacji Turystycznej. A także w Muzeum Śląskim, w Ważnym Miejscu oraz innych miejscach współpracujących z osobami z niepełnosprawnościami. Wersja on-line do pobrania na stronie: https://niemapa.pl/niemapy/katowice-dla-wszystkich/

NIEMAPY – seria niezwykłych przewodników

NIEMAPA to seria nietypowych przewodników. Za pomocą zabawnych ilustracji i gotowych propozycji wycieczek przedstawiamy ciekawe miejsca, przyrodę i kulturę. Serię realizuje kolektyw Mamy Projekt, wspierający marki w realizowaniu działań, które robią różnicę. Ilustracje wykonało studio Ładne Halo. NIEMAPA KATOWICE DLA WSZYSTKICH powstała na zlecenie Urzędu Miasta Katowice. Współpracowało przy niej także Muzeum Śląskie i organizacje działające na rzecz osób z niepełnosprawnościami. Wcześniej na zlecenie miasta Katowice wydane zostały: NIEMAPA Katowic (2019 r.) oraz NIEMAPA dla Seniorów (2021 r.). Wszystkie NIEMAPY można pobrać na www.niemapa.pl

Materiał za: Wydział Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta Katowice i kolektyw Mamy Projekt.

Zainteresował cię nasz temat? Przeczytaj także o zmianach w zasiłkach na 2022 rok.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia