Nowe urlopy dla rodziców od 2022 roku

1714

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

nowe urlopy dla rodziców

Od sierpnia 2022 roku ma wejść w życie Unijna Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady. Dzięki temu wprowadzone zostaną nowe urlopy dla rodziców. Jakich zmian możemy się spodziewać? Czy dzięki nim rodzice faktycznie będą pracować mniej? 

Nowe urlopy dla rodziców – ułatwić wychowanie dziecka 

Nad całością pracuje Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. Celem nowych zasad jest możliwie jak największe pogodzenia życia zawodowego i rodzinnego. Prawo chce wprowadzić również zmiany związane m.in. z nierównościami na rynku pracy, w tym ze względu na płeć. Wedle nowych przepisów rodzice mają mieć krótsze godziny pracy. Ponadto będą mogli wziąć dodatkowy urlop w przypadku konieczności opieki nad ciężko chorym członkiem rodziny. Dokładnie jest to pięć dni wolnego dla rodziców, bądź innych członków gospodarstwa domowego w momencie, wystąpienia choroby. Przypomnijmy, że jakiś czas temu pojawiły się także istotne zmiany w zakresie urlopu macierzyńskiego. Od 2022 roku kobiety w ciąży, które stracą umowę w związku ze śmiercią pracodawcy, do porodu będą otrzymywać kwotę w wysokości zasiłku macierzyńskiego. Już dziś w polskim ustawodawstwie funkcjonuje również 10-dniowy urlop ojcowski z racji narodzin dziecka. 

Nowe urlopy dla rodziców – szczegółowe zmiany 

Ojcowie również niebawem będą mogli cieszyć większą ilością wolnych dni. Urlop dla rodziców z powodu narodzin dziecka będzie wynosił z kolei cztery miesiące, gdzie każdemu z nich będą przysługiwać po dwa. Prawo będzie dotyczyło także przysposobionych dzieci. Same godziny pracy będą mogły być nie tylko krótsze, ale i bardziej elastyczne. Cały czas prowadzone są także dyskusje względem pracy zdalnej w związku z pandemią COVID-19. Przypomnijmy, że aktualnie praca zdalna uregulowana jest w przepisach ustaw covidowych. W ramach tej ustawy pracodawca może zlecić pracownikowi wykonywanie pracy poza siedzibą zatrudnienia. Na uregulowanie tych zmian w Kodeksie Pracy trzeba będzie jednak zaczekać. Swoje propozycje przedstawiła również Fundacja Share to Care, która zaproponowała m.in. możliwość skorzystania z 4-miesięcznego urlopu dla ojców, niezależnie od praw matki.

nowe urlopy dla rodziców  

Nowe urlopy dla rodziców – jak to wygląda obecnie?

Aktualnie urlopy dla rodziców dzielone są na: 

*Urlop macierzyński – urlop przysługujący matce lub ojcu – ale w zakresie niewykorzystanym przez matkę. Jego liczba uzależniona jest od ilości urodzonych dzieci podczas jednego porodu. Wynosi on od 20 tygodni w przypadku jednego dziecka oraz 37 tygodnia jeśli urodzi się dwójka lub więcej dzieci. 

*Urlop rodzicielski – również zależny jest od ilości urodzonych dzieci. Przysługuje zarówno matce, jak i ojcu. Ilość dni wolnego wynosi 32 tygodnie w sytuacji narodzin jednego dziecka i 34 tygodni w przypadku urodzenia dwójki lub więcej dzieci. 

*Urlop wychowawczy – łącznie wynosi 36 miesięcy i może być wykorzystany przez oboje rodziców. Jest możliwość rozłożenia go na 5 części. 

*Urlop ojcowski – wynoszący dwa tygodnie, do wykorzystania przez ojca, nim dziecko ukończy 2 rok życia. 

Pandemia koronawirusa utrudniła naszą codzienność w wielu dziedzinach. Najnowsze propozycje z pewnością ułatwią funkcjonowanie życia rodzinnego. 

Foto: Canva.com

Zobacz także: Zmiany w zasiłkach od 2022 roku

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia