Zima większości z nas kojarzy się z magią świąt lub beztroską zabawą na śniegu. Tymczasem o tej porze roku czyha wiele niebezpieczeństw, które wręcz zagrażają naszemu życiu. Jakie są największe zimowe zagrożenia?
Zimowe zagrożenia – zabawa na lodowisku
Jedną z najpopularniejszych zimowych aktywności jest zabawa na lodowisku. Starajmy się jednak nie wybierać na pierwszy, lepszy obiekt w pobliżu naszego domu. Najbardziej bezpieczne są miejsca, które prowadzone są przez osoby uprawnione do prowadzenia tego typu działalności. Szczególnie zdradliwe są lodowiska przy ujściach rzek, brzegach jeziora czy pomostach. Ponadto, zanim wejdziemy na lód, zawsze warto sprawdzić jego grubość. Bezpieczna pokrywa lodowa powinna wynosić 10 centymetrów. Największym błędem jest z kolei wchodzenie na zwyczajnie zamarznięte jeziora, stawy oraz rzeki. Prawdopodobieństwo załamania się lodu pod powierzchnią jest w tej sytuacji bowiem bardzo duże. Przed szaleństwami na lodowisku warto także sprawdzić prognozę pogody. Dodatnia temperatura również może spowodować, że lód zacznie się kruszyć. Pamiętajmy, by nie oddawać się zimowemu szaleństwu w pojedynkę, a tym bardziej samotnie nie wpuszczać na lodowisko dzieci. Gdy już jednak czujemy, że lód zaczyna się pod nami łamać, ostrożnie zawróćmy w kierunku brzegu.
Zapraszamy do wysłuchania audycji z cyklu „Bezpieczni na Mazowszu” – Ratownictwo lodowe
Zimowe zagrożenia – zatrucie gazem
W sezonie zimowym znacząco wzrasta zagrożenie zatrucia czadem. Niestety do dramatycznych sytuacji najczęściej dochodzi w murach domu, gdzie powinniśmy czuć się bezpiecznie. Tymczasem przynajmniej połowa tych zdarzeń jest efektem błędu człowieka. Nadal wiele osób nieumiejętnie ogrzewa swoje wnętrza, wkładając do pieca buty lub ubrania. W ten sposób pragną w łatwy sposób pozbyć się zbędnych rzeczy, nie mając świadomości ogromnego zagrożenia dla życia. Sam tlenek węgla jest z kolei tak podstępny, że nie jesteśmy go w stanie ani zauważyć, ani poczuć. Strażacy w całym kraju apelują, by każdego roku sprawdzać stan techniczny instalacji wentylacyjnej oraz zadbać o czyszczenie przewodów kominowych. Aby zapobiec zatruciom węgla, warto zainstalować w domu czujniki tlenku węgla. Koszt takiego urządzenia to ok. 70 zł, a może wręcz uratować nam życie. Zainstalowany w czujniku sygnał dźwiękowy poinformuje nas o podwyższonym stężeniu tlenku węgla. Ponadto nie powinniśmy zasłaniać kratek wentylacyjnych oraz regularnie wietrzyć pomieszczenia.
Zapraszamy do wysłuchania audycji z cyklu „Bezpieczni na Mazowszu” – Czad wciąż niebezpieczny
Zimowe zagrożenia – walka ze smogiem
Polska znajduje się w europejskiej czołówce jeśli chodzi o zanieczyszczone powietrze. Walka ze smogiem trwa w naszym kraju od lat. Smog to zjawisko atmosferyczne, które powstaje na skutek przedostania się do atmosfery szkodliwych związków chemicznych. W Polsce do głównych przyczyn zanieczyszczeń zalicza się m.in. spaliny pochodzące z kotłów i pieców. Duże znaczenie mają również silniki samochodów osobowych, w tym te należące do rodziny Diesla. Jednym z rozwiązań walki ze smogiem może być wykorzystanie roślinności do zazielenia dachów i ścian naszych budynków. Coraz więcej miast tworzy także inicjatywy mające na celu kontrole zanieczyszczeń. Okazuje się, że zima może być niebezpieczna z różnych powodów. Istotny jest jednak fakt, że za większość zagrożeń odpowiedzialny jest bezpośrednio sam człowiek. W związku z tym to my sami musimy zadbać o własne bezpieczeństwo.
Zapraszamy do wysłuchania audycji z cyklu „Bezpieczni na Mazowszu” – Smog. Jak się przed nim chronić?
Foto: Canva.com
Materiał powstał we współpracy z Samorządem Województwa Mazowieckiego
Zobacz także: Skóra zimą – jak zadbać?