Konkurs upamiętniający Stanisława Lema

329

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Do 15 stycznia 2022 roku trwa konkurs literacki dla młodzieży pn. „Polska przyszłości”, upamiętniający 100. rocznicę urodzin polskiego pisarza science-fiction Stanisława Lema. Uczniowie szkół średnich klas 1-2 zaprezentują swoją wizję przyszłości z wykorzystaniem nowoczesnych technologii. Konkurs jest częścią większego projektu o nazwie LEMowisko. Patronat medialny nad wydarzeniem sprawuje Radio Bezpieczna Podróż.

Stanisława Lema nie trzeba nikomu bliżej przedstawiać. Ten wybitny pisarz, futurolog i eseista jeszcze za życia stał się ikoną światowej literatury fantastyczno-naukowej. Jego książki przetłumaczono na ponad czterdzieści języków, a ich łączny nakład przekroczył 30 milionów egzemplarzy. W tym roku przypada 100. rocznica urodzin wielkiego mistrza pióra. Fundacja Forum Zrównoważonej Technologii postanowiła razem z partnerami uczcić okrągły jubileusz, realizując projekt LEMowisko (www.lemowisko.pl). Jego główną osią jest ogólnopolski konkurs literacki, którego odbiorcami jest młodzież szkół średnich klasy 1-2.

Konkurs upamiętniający Stanisława Lema – wytyczne

Konkurs „Polska Przyszłości”, pod hasłem „Marzenia zawsze zwyciężają rzeczywistość”, organizowany jest we współpracy z Instytutem Polska Przyszłości im. Stanisława Lema. Zadaniem uczestników jest przygotowanie pracy konkursowej w formie tekstu literackiego o objętości nie mniejszej niż 2 strony A4. Jej tematem ma być własna wizja przyszłości Polski przez pryzmat potencjalnego rozwoju technologicznego.

Cieszymy się, że poprzez konkurs możemy uczcić pamięć wielkiego mistrza science-fiction, jednocześnie przybliżając jego sylwetkę oraz dokonania szerokiej grupie młodzieży. Chcemy po pierwsze rozbudzić wyobraźnię młodych ludzi. A po drugie poznać ich zdanie na temat obecnego oraz przyszłego wpływu nowoczesnych technologii na różne dziedziny życia w Polsce. Celowo nie precyzujemy ram czasowych prezentowanej wizji. Może ona dotyczyć zarówno najbliższych 20, 50, jak i 80 lat – wylicza Michał Hasik, prezes zarządu Fundacji Forum Zrównoważonej Technologii.

Prace konkursowe należy nadsyłać do organizatora w terminie od 1 grudnia 2021 do 15 stycznia 2022 roku poprzez specjalny formularz konkursowy dostępny na stronie projektu. Profesjonalne jury – przy wyborze 10 nominowanych prac, a później 3 głównych nagród – weźmie pod uwagę autorską wizję, jak i sposób jej prezentacji pod względem stylistycznym, gramatycznym, ortograficznym, a także interpunkcyjnym oraz estetycznym, bogatym w środki artystycznego wyrazu. Co ważne, na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody – laptopy marki Lenovo wraz z torbą, myszką, słuchawkami oraz pakietem Office 365 Personal. Drobne upominki w postaci koszulki i kubka z wizerunkiem Stanisława Lema przewidziano zaś dla pierwszych 2 tys. uczestników konkursu.

Konkurs upamiętniający Stanisława Lema – rozstrzygnięcie

Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi 27 stycznia 2022 roku podczas transmitowanego na oficjalnym fanpage’u projektu (https://www.facebook.com/LEMowisko-106524861860711) „Kongresie LEMx”. Wydarzenie to obfitować będzie w szereg rozmów i debat z ekspertami na tematy związane z różnymi aspektami życia oraz twórczości Stanisława Lema. W trakcie kongresu będzie miała również miejsce premiera krótkiego spotu dokumentalnego poświęconego wybitnemu, polskiemu futurologowi.  

W gronie partnerów projektu znaleźli się: Instytut Polska Przyszłości im. Stanisława Lema, Rok Lema, Fundacja PFR, Fundacja State of Poland, Fundacja ARP, Fundacja Orlen oraz Fundacja Lotto.

Partnerami medialnymi projektu są: Radio Bezpieczna Podróż, Lubimyczytac.pl, Fahrenheit.net.pl oraz ISBtech.

Zapraszamy również do wysłuchania rozmowy z Michałem Hasikiem z Fundacji Forum Zrównoważonej Technologii, która odbyła się w Radiu Bezpieczna Podróż. I która, jak łatwo się domyślić, dotyczyła właśnie konkursu i twórczości Stanisława Lema.

Zainteresował cię nasz temat? Przeczytaj także o inteligentnych światłach drogowych.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia