Poduszka powietrzna airbag

1718

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

airbag poduszka powietrzna
poduszka powietrzna airbag test zderzeniowy

Poduszka powietrzna airbag ? Po prostu jest, ale skąd się wzięła i kto ją wymyślił? Samochodowe systemy bezpieczeństwa, nasze pojazdy zawierają ich tak wiele że mało kto zastanawia się komu je zawdzięczamy. Poduszki powietrzne wraz z pasami bezpieczeństwa należą do samochodowych systemów bezpieczeństwa biernego. Gdy zadziała czujnik zderzeniowy, poduszki wypełniają się azotem i tworzą barierę ochronną między pasażerami a twardymi powierzchniami samochodu. Pierwsze poduszki były montowane w kierownicy, chroniły więc tylko kierowcę. Obecnie airbagi otaczają nas praktycznie z każdego zakątka samochodu. Są wbudowane w kierownicę, deskę rozdzielczą, drzwi, dach, siedzenia itd. Podobnie jak w przypadku pasów bezpieczeństwa prace nad budową poduszki powietrznej szły równolegle w Europie i USA. Kto więc jako pierwszy zamontował poduszkę powietrzną w swoim samochodzie, Niemcy czy Amerykanie ?

Poduszka powietrzna airbag-historia

Prace nad skonstruowaniem poduszki powietrznej zaczęły się na początku lat 50, XX wieku. Na pomysł stworzenia urządzenia zabezpieczającego przed obrażeniami pasażerów w trakcie kolizji wpadł amerykański inżynier John W. Hetrick, po wypadku samochodowym. W 1953 roku zdobył on patent na ”zespół poduszki bezpieczeństwa airbag dla pojazdów samochodowych”. W tym samym czasie patent na podobny system otrzymał niemiecki wynalazca Walter Linderer. Po opatentowaniu prototypów sprawą zajęły się dwa amerykańskie koncerny — GM i Ford. Opatentowane systemy opierały się o sprężone powietrze, co powodowało problemy z czasem napełniania się poduszek. Stwarzało to niebezpieczeństwo dla podróżujących. Potrzebny był jeszcze czujnik wykrywający kolizję. Dopiero w 1960 roku amerykański inżynier Allen K. Breed opracował pierwszy na świecie system elektromechanicznych poduszek powietrznych uruchamiający się za pomocą czujnika zderzeń. W 1964 roku japoński inżynier samochodowy Yasuzaburou Kobori opracował system „siatki bezpieczeństwa” poduszek powietrznych, który wykorzystywał urządzenie wybuchowe do wyzwalania jej napełnienia, za co uzyskał patenty w 14 krajach.

Poduszka powietrzna airbag-pierwsze egzemplarze produkcyjne

Poduszka powietrzna airbag w wersji produkcyjnej została wyprodukowana w 1971 roku przez Ford Motor Company. Dwa lata później General Motors wypuścił testową partię Chevroletów Impala wyposażonych w poduszki powietrzne. Przeznaczone były wyłącznie do użytku rządowego. Oldsmobile Toronado z 1973 roku był pierwszym samochodem z poduszką powietrzną dla pasażera. Firma dopuściła go do sprzedaży publicznej. General Motors później zaoferował opcję poduszek powietrznych po stronie kierowcy w pełnowymiarowych Oldsmobilach i Buickach, odpowiednio w 1975 i 1976 roku. Amerykanie oferowali poduszki powietrzne jako alternatywę dla pasów bezpieczeństwa. Mercedes-Benz jako pierwszy oferowała poduszki powietrzne razem z pasami bezpieczeństwa. System montowano w modelu W126 od 1980 roku. Prekursorem poduszek bocznych i poduszek chroniących tułowie było Volvo, po raz pierwszy zamontowano je w 1995 roku w modelu 850. Obecnie w poduszki powietrzne wyposażane są wszystkie samochody niezależnie od segmentu i wyposażenia. Kolejny artykuł z cyklu Samochodowe systemy bezpieczeństwa wkrótce na naszym portalu.

Zainteresował cię ten temat? Przeczytaj także o systemach rozpoznawania znaków drogowych.

https://www.youtube.com/watch?v=Bw0Ps8-KDlQ

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia