Poduszka powietrzna airbag

1483
airbag poduszka powietrzna
poduszka powietrzna airbag test zderzeniowy

Poduszka powietrzna airbag ? Po prostu jest, ale skąd się wzięła i kto ją wymyślił? Samochodowe systemy bezpieczeństwa, nasze pojazdy zawierają ich tak wiele że mało kto zastanawia się komu je zawdzięczamy. Poduszki powietrzne wraz z pasami bezpieczeństwa należą do samochodowych systemów bezpieczeństwa biernego. Gdy zadziała czujnik zderzeniowy, poduszki wypełniają się azotem i tworzą barierę ochronną między pasażerami a twardymi powierzchniami samochodu. Pierwsze poduszki były montowane w kierownicy, chroniły więc tylko kierowcę. Obecnie airbagi otaczają nas praktycznie z każdego zakątka samochodu. Są wbudowane w kierownicę, deskę rozdzielczą, drzwi, dach, siedzenia itd. Podobnie jak w przypadku pasów bezpieczeństwa prace nad budową poduszki powietrznej szły równolegle w Europie i USA. Kto więc jako pierwszy zamontował poduszkę powietrzną w swoim samochodzie, Niemcy czy Amerykanie ?

Poduszka powietrzna airbag-historia

Prace nad skonstruowaniem poduszki powietrznej zaczęły się na początku lat 50, XX wieku. Na pomysł stworzenia urządzenia zabezpieczającego przed obrażeniami pasażerów w trakcie kolizji wpadł amerykański inżynier John W. Hetrick, po wypadku samochodowym. W 1953 roku zdobył on patent na ”zespół poduszki bezpieczeństwa airbag dla pojazdów samochodowych”. W tym samym czasie patent na podobny system otrzymał niemiecki wynalazca Walter Linderer. Po opatentowaniu prototypów sprawą zajęły się dwa amerykańskie koncerny — GM i Ford. Opatentowane systemy opierały się o sprężone powietrze, co powodowało problemy z czasem napełniania się poduszek. Stwarzało to niebezpieczeństwo dla podróżujących. Potrzebny był jeszcze czujnik wykrywający kolizję. Dopiero w 1960 roku amerykański inżynier Allen K. Breed opracował pierwszy na świecie system elektromechanicznych poduszek powietrznych uruchamiający się za pomocą czujnika zderzeń. W 1964 roku japoński inżynier samochodowy Yasuzaburou Kobori opracował system „siatki bezpieczeństwa” poduszek powietrznych, który wykorzystywał urządzenie wybuchowe do wyzwalania jej napełnienia, za co uzyskał patenty w 14 krajach.

Poduszka powietrzna airbag-pierwsze egzemplarze produkcyjne

Poduszka powietrzna airbag w wersji produkcyjnej została wyprodukowana w 1971 roku przez Ford Motor Company. Dwa lata później General Motors wypuścił testową partię Chevroletów Impala wyposażonych w poduszki powietrzne. Przeznaczone były wyłącznie do użytku rządowego. Oldsmobile Toronado z 1973 roku był pierwszym samochodem z poduszką powietrzną dla pasażera. Firma dopuściła go do sprzedaży publicznej. General Motors później zaoferował opcję poduszek powietrznych po stronie kierowcy w pełnowymiarowych Oldsmobilach i Buickach, odpowiednio w 1975 i 1976 roku. Amerykanie oferowali poduszki powietrzne jako alternatywę dla pasów bezpieczeństwa. Mercedes-Benz jako pierwszy oferowała poduszki powietrzne razem z pasami bezpieczeństwa. System montowano w modelu W126 od 1980 roku. Prekursorem poduszek bocznych i poduszek chroniących tułowie było Volvo, po raz pierwszy zamontowano je w 1995 roku w modelu 850. Obecnie w poduszki powietrzne wyposażane są wszystkie samochody niezależnie od segmentu i wyposażenia. Kolejny artykuł z cyklu Samochodowe systemy bezpieczeństwa wkrótce na naszym portalu.

Zainteresował cię ten temat? Przeczytaj także o systemach rozpoznawania znaków drogowych.