Łańcuchy samochodowe – co warto wiedzieć?

394

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Łańcuchy samochodowe
Łańcuchy w samochodach zimą często mają decydujący wpływ na nasze bezpieczeństwo na drodze.

Niebawem w całym kraju mają pojawić się spore przymrozki. W wielu regionach Polski łańcuchy samochodowe mogą okazać się zatem niezbędne. O czym należy pamiętać przed ich zakupem? Czy są trudne w montażu? Jakie są ich największe zalety? 

Łańcuchy samochodowe – dlaczego tak potrzebne? 

Łańcuchy samochodowe to dla wielu kierowców podstawowy element wyposażenia zimowego w aucie. Wykonane są z drutu, o różnej grubości, w zależności od typu samochodu. Producenci niekiedy wykorzystują także stal niklowo-chromowo-manganowa. Do niektórych rodzajów dodaje się także tytan dla podniesienia ich wytrzymałości. Łańcuchy zakładane są na opony osi napędowej. Niezwykle istotna jest gęstość siatki. Te cieńsze, choć tańsze, nie zapewnią trwałej przyczepności. Kierowcy wybierający się w górskie tereny zdecydowanie powinno pomyśleć o gęstym splocie. Główną zaletą łańcuchów jest przede wszystkim to, że gwarantują one lepszą przyczepność pojazdu na śliskim podłożu. Dzięki temu kierowca w trudnych, zimowych warunkach ma możliwość większej kontroli nad pojazdem. Dzięki swojej specyfice kierowcy jeżdżą wolniej, co automatycznie zwiększa bezpieczeństwo właśnie zimą. To właśnie „przymus” ograniczenia prędkości jakie nakładają łańcuchy jest uznawany przez wielu za ich największą wadę. Ponadto kierowca musi kontrolować m.in. stan ich użycia.  

Łańcuchy samochodowe – o czym pamiętać przed zakupem? 

Jak już wyżej wspomnieliśmy tańsze łańcuchy nie są gwarancją bezpieczeństwa. W związku z tym to nie cena powinna być decydującym czynnikiem przy ich wyborze. Ponadto korzystając ze sprawdzonych marek możemy być pewni, że otrzymamy idealne łańcuchy dopasowane ściśle pod model naszego samochodu. Sami kierowcy powinni zapytać sprzedawcę m.in. o oznaczenia czy materiały, z których zostały wykonane. Pamiętajmy także, by dobrze poznać zapotrzebowanie naszego auta. Dzięki temu będziemy wiedzieć jakie łańcuchy dobrać. W tym wypadku istotną informacją dla sprzedawcy będzie m.in. rozmiar opon. Grunt, by były to opony zimowe. Korzystasz z łańcuchów pierwszy raz? Najlepszym rozwiązaniem będzie model z samonapinaczami, który nie wymaga dociągania i poprawiania podczas jazdy. Warto dodać, że na niektóre modele samochodów nie należy nakładać łańcuchów. Dotyczy to głównie aut z kołami o dużej średnicy. Nie można także jeździć na łańcuchach na całkowicie czarnym asfalcie.

Łańcuchy samochodowe  

Łańcuchy samochodowe – jak je zakładać?

Okazuje się, że montaż łańcuchów samochodowych nie jest wcale skomplikowany. Zwykle wymagają dociągania po ok. 50 m. Wyjątkiem są wyżej wspomniane modele z samonapinaczami. Przy samym montażu należy pamiętać o kilku istotnych szczegółach. Po pierwsze należy połączyć tylne pierścienie, a następnie ich zewnętrzne części. Tylny pierścień należy przesunąć do wewnątrz. Kolejny krok to użycie części napinającej, którą należy przewlec przez bloczki, a następnie napiąć. Na koniec trzeba zabezpieczyć łańcuch, by samoistnie nie odpiął się w czasie jazdy. W wielu krajach Europy m.in. w Austrii czy Szwajcarii nakładanie łańcuchów jest niezbędne. W Polsce uzależnione jest to przede wszystkim od terenów po których zamierzamy się poruszać. Nie mniej jednak ich nakładanie może okazać się bezcenne w czasie zimowej aury.

Foto: Canva.com

Zobacz także: Jazda zimą: jak prowadzić auto?

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia