Pasy bezpieczeństwa w samochodzie

pasy bezpieczeństwa to jeden z najważniejszych elementów auta ratujących życie w trakcie wypadku

431

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Pasy bezpieczeństwa w samochodzie, bezpieczeństwo bierne.

Czy wiesz że pasy bezpieczeństwa w samochodzie to jeden z najistotniejszych elementów chroniących życie i zdrowie w trakcie kolizji?

Historia pasów bezpieczeństwa

Pasy bezpieczeństwa w samochodzie bez wątpienia zaliczają się do wyposażenia z zakresu bezpieczeństwa biernego. W skład wyposażenia wchodzą poduszki powietrzne, fotele z zagłówkami, foteliki dziecięce, a także napinacze pasów. W 1885 roku w Stanach Zjednoczonych, została opatentowana „uprząż dla pilota”. Bez wątpienia były to pierwsze pasy bezpieczeństwa. W 1905 roku Anglicy skonstruowali i zastosowali w samochodzie urządzenie, które składało się z długiej sprężyny połączonej z pasami. Konstrukcja ta miała za zadanie zabezpieczyć kierowcę przed wypadnięciem. Około 1920 roku pasy pojawiły się w samochodach wyścigowych.

Pierwsze konstrukcje produkcyjne

Pierwsze pasy bezpieczeństwa, biodrowe pojawiły się w 1956 roku w USA w samochodach marki Ford. Ponieważ pasy były dostępne za dopłatą i nie cieszyły się popularnością. Korzystne statystyki nie przekonały wielu Amerykanów do ich stosowania. Nawet dzisiaj używanie ich nie jest obowiązkowe na terenie USA. Europa poszła inną drogą i tutaj powstały trzypunktowe pasy bezpieczeństwa, przytrzymywały one biodra, strefę brzuszną oraz klatkę piersiową. Pierwszym krajem, gdzie po raz pierwszy nakazano instalowanie i używanie pasów bezpieczeństwa niewątpliwie była Szwecja. Po raz pierwszy pasy bezpieczeństwa zostały zamontowane w 1958 roku, w szwedzkich samochodach Volvo PV 544 oraz Amazon, a ich wynalazcą był szwedzki inżynier Nils Bohlin. Ważność jego wynalazku potwierdził Niemiecki Urząd Patentowy. Zaliczył on patent Bohlina do ośmiu patentów, o największym znaczeniu dla ludzkości w latach 1885-1985.

Pasy bezpieczeństwa-fanaberia czy rozsądek

Ponieważ pasy bezpieczeństwa w samochodzie charakteryzuje się dużą skutecznością, obowiązek ich zapinania pojawił się w Europie w latach 60. XX wieku.

W Polsce samochodowe pasy bezpieczeństwa są obowiązkowym wyposażeniem od 1972 roku. W 1983 zapinanie ich stało się obowiązkowe poza terenem zabudowanym. Natomiast od 1991 roku samochodowe pasy bezpieczeństwa trzeba zapinać zawsze. Obowiązek ten dotyczy również podróżujących na tylnej kanapie. Stosowanie pasów bezpieczeństwa przez osoby siedzące z przodu zmniejsza nawet do 50% ryzyko powstania ciężkich obrażeń. Z przeprowadzonych na świecie badań wynika że połowa osób, które zginęły w samochodach nie mając zapiętych pasów, żyłaby nadal, gdyby te pasy zapięła. Ma to kluczowe znaczenie zważając na fakt, że na każde 100 osób uczestniczących w wypadku, śmierć ponosi 11. Bezsprzecznie niezapinanie pasów bezpieczeństwa jest drugim najważniejszym powodem śmierci w wypadkach drogowych.

Ponieważ systemy bezpieczeństwa ewoluują cały czas i ich historia ma swój ciąg dalszy. Kolejne artykuły z cyklu Samochodowe systemy bezpieczeństwa wkrótce na naszym portalu.

We współpracy z Używany Mercedes.

Przeczytaj również o Izba Tradycji EKD/WKD  to nowa propozycja Warszawskiej Kolei Dojazdowej dla pasażerów.

https://bezpiecznapodroz.org/sluchaj-nas-online/

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia