Polski Ład a osoby z niepełnosprawnością

258
Polski Ład
Dla wielu osób Polski Ład wprowadza szereg licznych zmian.

Polski Ład zamierza wprowadzić szereg zmian podatkowych. Niektóre z nich mają wejść w życie jeszcze w tym miesiącu. Zmiany czekają także osoby z niepełnosprawnością oraz ich opiekunów. Czy w praktyce nowe zasady okażą się dla tej grupy korzystne? 

Polski Ład – nowe przepisy w Polsce 

Okazuje się, że na mocy Polskiego Ładu sporo zmieni się w ulgach rehabilitacyjnych. Informacje o tych zmianach znajdują się w art. 26 ust. 7a dotyczącej PIT-u. Państwo w związku ze zmianami podwyższa kwotę wolną od podatku do 30 tysięcy złotych. Pracownicy, którzy nie zarabiają takiej sumy będą musieli zwrócić do urzędu skarbowego daninę wynikającą z osiąganych dochodów. Dla osób z niepełnosprawnością, jak i ich opiekunów nadal będzie możliwość korzystania z ulg. W tym wypadku może z nich skorzystać każda osoba z niepełnosprawnością, która mieści się w ustawowej definicji. Musi jednak spełniać określone warunki, czyli: 

*posiadać orzeczenie o niepełnosprawności; 

*pobierać rentę z tytułu częściowej lub całkowitej niezdolności do pracy, rentę socjalną lub rentę szkoleniową; 

Polski Ład – straty 

Nowe przepisy dość mocno uderzają w osoby zarabiające mniej. W praktyce najnowsze zmiany powodują, że przestaną oni płacić PIT. W związku z tym osoby z niższymi dochodami nie będą mieli możliwości przekazywania 1% swojego podatku. Jak wiemy, z tych darowizn, bardzo często korzystały osoby z różnymi schorzeniami i niepełnosprawnościami, które dzięki temu mogły pozyskać środki finansowe np. na leczenie. Należy zauważyć, że to właśnie pracownicy z niższymi dochodami najchętniej przekazywali 1% podatku na cele charytatywne. Powodem był m.in. fakt, że zazwyczaj sami rozumieli sytuacje bycia w potrzebie. Ponadto dochodzi jeszcze kwestia fundacji i stowarzyszeń działających na rzecz osób z niepełnosprawnością, dla których dochód z 1% nierzadko był istotnym źródłem finansowym. Problem dotknie także rynku pracy, bowiem znaczna część pracodawców nie będzie w stanie utrzymać statusu zakładu pracy chronionej. Przypomnimy, że do tej pory wsparcie to było finansowane z zakładowych funduszy rehabilitacyjnych. 

Polski Ład

Polski Ład – nowe możliwości? 

Zmiany czekają nas także w zakresie refundacji środków farmakologicznych. Od tej pory chcąc odliczyć zakup danego leku trzeba będzie spełniać wymogi określone w akcie prawnym. Uwzględnić będzie można wyłącznie wydatki nieprzekraczające 100 zł na miesiąc. Same środki muszą być przepisane na receptę, przyjmowane na stałe bądź na określony czas. W ten sposób prawo odwołuje nas do ustawy z dnia 6 września 2001 roku. Jednym z ułatwień w ramach Polskiego Ładu jest możliwość odliczenia produktów higienicznych. Tego typu artykuły szczególnie wykorzystywane są w przypadku osób z niepełnosprawnością ruchu. Zmiany korzystnie wpłyną także na rodziców niepełnoletnich dzieci. Wszystko to przez swobodniejszą możliwość pobytu w zakładzie lecznictwa uzdrowiskowego. Wprowadzona zostanie bowiem możliwość odliczenia wydatków względem turnusów rehabilitacyjnych.

Foto: Canva.com

Zobacz także: Mieszkania dla osób z niepełnosprawnością