Polski Ład a osoby z niepełnosprawnością

671

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Polski Ład
Dla wielu osób Polski Ład wprowadza szereg licznych zmian.

Polski Ład zamierza wprowadzić szereg zmian podatkowych. Niektóre z nich mają wejść w życie jeszcze w tym miesiącu. Zmiany czekają także osoby z niepełnosprawnością oraz ich opiekunów. Czy w praktyce nowe zasady okażą się dla tej grupy korzystne? 

Polski Ład – nowe przepisy w Polsce 

Okazuje się, że na mocy Polskiego Ładu sporo zmieni się w ulgach rehabilitacyjnych. Informacje o tych zmianach znajdują się w art. 26 ust. 7a dotyczącej PIT-u. Państwo w związku ze zmianami podwyższa kwotę wolną od podatku do 30 tysięcy złotych. Pracownicy, którzy nie zarabiają takiej sumy będą musieli zwrócić do urzędu skarbowego daninę wynikającą z osiąganych dochodów. Dla osób z niepełnosprawnością, jak i ich opiekunów nadal będzie możliwość korzystania z ulg. W tym wypadku może z nich skorzystać każda osoba z niepełnosprawnością, która mieści się w ustawowej definicji. Musi jednak spełniać określone warunki, czyli: 

*posiadać orzeczenie o niepełnosprawności; 

*pobierać rentę z tytułu częściowej lub całkowitej niezdolności do pracy, rentę socjalną lub rentę szkoleniową; 

Polski Ład – straty 

Nowe przepisy dość mocno uderzają w osoby zarabiające mniej. W praktyce najnowsze zmiany powodują, że przestaną oni płacić PIT. W związku z tym osoby z niższymi dochodami nie będą mieli możliwości przekazywania 1% swojego podatku. Jak wiemy, z tych darowizn, bardzo często korzystały osoby z różnymi schorzeniami i niepełnosprawnościami, które dzięki temu mogły pozyskać środki finansowe np. na leczenie. Należy zauważyć, że to właśnie pracownicy z niższymi dochodami najchętniej przekazywali 1% podatku na cele charytatywne. Powodem był m.in. fakt, że zazwyczaj sami rozumieli sytuacje bycia w potrzebie. Ponadto dochodzi jeszcze kwestia fundacji i stowarzyszeń działających na rzecz osób z niepełnosprawnością, dla których dochód z 1% nierzadko był istotnym źródłem finansowym. Problem dotknie także rynku pracy, bowiem znaczna część pracodawców nie będzie w stanie utrzymać statusu zakładu pracy chronionej. Przypomnimy, że do tej pory wsparcie to było finansowane z zakładowych funduszy rehabilitacyjnych. 

Polski Ład

Polski Ład – nowe możliwości? 

Zmiany czekają nas także w zakresie refundacji środków farmakologicznych. Od tej pory chcąc odliczyć zakup danego leku trzeba będzie spełniać wymogi określone w akcie prawnym. Uwzględnić będzie można wyłącznie wydatki nieprzekraczające 100 zł na miesiąc. Same środki muszą być przepisane na receptę, przyjmowane na stałe bądź na określony czas. W ten sposób prawo odwołuje nas do ustawy z dnia 6 września 2001 roku. Jednym z ułatwień w ramach Polskiego Ładu jest możliwość odliczenia produktów higienicznych. Tego typu artykuły szczególnie wykorzystywane są w przypadku osób z niepełnosprawnością ruchu. Zmiany korzystnie wpłyną także na rodziców niepełnoletnich dzieci. Wszystko to przez swobodniejszą możliwość pobytu w zakładzie lecznictwa uzdrowiskowego. Wprowadzona zostanie bowiem możliwość odliczenia wydatków względem turnusów rehabilitacyjnych.

Foto: Canva.com

Zobacz także: Mieszkania dla osób z niepełnosprawnością

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia