Historia igrzysk paraolimpijskich

312

Jaka jest historia igrzysk paraolimpijskich? Igrzyska paraolimpijskie zrodziły się ze spotkania weteranów II wojny światowej. Aby w XXI wieku stać się jednym z największych wydarzeń sportowych na świecie. Przede wszystkim, co warto zaznaczyć paraolimpijczycy chcą być na równi traktowani z pełnosprawnymi sportowcami.

Historia igrzysk paraolimpijskich – jak to się zaczęło?

W 1948 roku w Londynie odbyło się pierwsze sportowe wydarzenie dla osób niepełnosprawnych. 12 lat później w Rzymie odbyły się pierwsze letnie igrzyska paraolimpijskie. Udział w nich wzięło kilkuset sportowców. Od tej pory paraolimpiada odbywa się cyklicznie co 4 lata. Sportowcy z niepełnosprawnościami rywalizowali niemal na wszystkich kontynentach. W Europie, Azji, Ameryce Południowej i Północnej oraz Australii. Od lat dziewięćdziesiątych, wzorem igrzysk letnich, zawody paraolimpijskie następują bezpośrednio po olimpijskich – na tych samych obiektach. Wśród miast, które gościły paraolimpijczyków były m.in. Tel Aviw, Heidelber, Toronto, Ahmem, Nowy Jork, Barcelona, Atlanta, Sydney, Ateny, Pekin, Rio de Janeiro. Przyszłe, letnie igrzyska paraolimpijskie odbędą się w 2024 roku w Paryżu, w 2028 w Los Angeles i w 2032 roku w Brisbane.

Historia igrzysk paraolimpijskich – liczba uczestników

Paraolimpiady, w których wzięło udział najwięcej zawodników odbyły się w Tokio w 2020 – 4403 sportowców, w Londynie w 2012 – 4200 uczestników oraz Seulu w 1988 – 3053 sportowców.

Historia igrzysk paraolimpijskich – zmagania zimowe

Jeśli chodzi o zimowe igrzyska paraolimpijskie to pierwsze odbyły się w 1976 roku w szwedzkim Örnsköldsvik. Wzięło w nich udział ponad 250 sportowców. Po Örnsköldsvik przyszła kolej na Geilo w Norwegii w 1980 r, uczestniczyło tam ponad 350 sportowców. Potem był dwa razy Innsbruck. Kolejne były igrzyska w Albertville we Francji (1992), udział w nich wzięło 365 sportowców. Potem w Lillehammer w Norwegii (1994), udział wzięło w nich udział 471 osób i zawody w japońskim Nagano (1998) – 571 sportowców, dziennikarzy i widzów. Pamiętne dla polskiej ekipy ze względu na sukcesy medalowe były igrzyska w Salt Lake City 2002.

Najbliższa paraolimpiada zimowa rozpocznie się już 4 marca bieżącego roku w Pekinie.

Kategorie sportowe letnich igrzysk paraolimpijskich

W jakich kategoriach sportowych rywalizują sportowcy letnich igrzysk paraolimpijskich? Oto lista:

Goalball

Judo

Kajakarstwo

Boccia

Kajakarstwo torowe

Koszykówka na wózkach

Kajakarstwo szosowe

Łucznictwo

Lekkoatletyka

Parajeździectwo

Parabadminton

Piłka nożna pięcioosobowa

Pływanie

Rugby na wózkach

Siatkówka na siedząco

Strzelectwo

Szermierka na wózkach

Tenis na wózkach

Tenis stołowy

Trtiathlon

Trójbój siłowy

Wioślarstwo

Kategorie sportowe zimowych igrzysk paraolimpijskich

A w jakich kategoriach sportowych rywalizują sportowcy zimowych igrzysk paraolimpijskich? Lista jest znacznie krótsza:

Curling na wózkach

Hokej na lodzie na siedząco

Narciarstwo Alpejskie

Narciarstwo klasyczne – Biathlon – Biegi Narciarskie

Snowboarding

Skład reprezentacji Polski na zimowe igrzyska paraolimpijskiem w Pekinie w 2022 roku poznamy 2.02.2022 na konferencji prasowej Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego.

Ambasadorami reprezentacji Polski paraolimpijskiej od 2021 roku są Martyna Wojciechowska i Robert Korzeniowski.

Zainteresował Cię nasz materiał? Przeczytaj także artykuł o boccii.