Parujące szyby w samochodzie – rady na jesień i zimę

1115

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Parujące szyby w samochodzie - rady na jesień i zimę
Parujące szyby w samochodzie - rady na jesień i zimę

Parujące szyby w samochodzie to odwieczny problem kierowców zwłaszcza jesienią i zimą. Parujące szyby w samochodzie to tzw. kondensacja powierzchniowa pary wodnej polegająca na skraplaniu (kondensacji), pary na powierzchni przegrody od strony cieplejszej.

Kondensacja pary wodnej na powierzchni wewnętrznej może wystąpić, jeżeli powierzchnia przegrody ma temperaturę niższą od temperatury punktu rosy powietrza znajdującego się przy przeszkodzie. To czy taka sytuacja będzie miała miejsce zależy głównie od:

  • – wilgotności powietrza
  • – czynników wewnątrz pomieszczenia:
  • – temperatury wewnętrznej
  • – ruchu powietrza w pomieszczeniu
  • – czynników na zewnątrz
  • – temperatury zewnętrznej
  • – ruchu powietrza na zewnątrz

Każda pora roku przynosi kierowcom różne problemy, o których warto pamiętać, aby uniknąć przykrych niespodzianek w trakcie jazdy.

Jesień i zima to pory roku związane z różnicami temperatur, częstymi opadami deszczu czy śniegu. Wtedy to wewnątrz samochodu gromadzi się więcej wilgoci która jest przyczyną parowania lub oszronienia szyb.

Woda do środka pojazdu dostaje się różnymi sposobami np. na butach, ubraniu, podczas wsiadania i wysiadania w trakcie deszczu, przez zużyte uszczelki drzwi i klapy bagażnika, a także w trakcie oddychania. Nie da się jej zupełnie pozbyć, ale można ją ograniczyć.

Parujące szyby w samochodziebrudne szyby

Parowanie szyb w aucie od wewnątrz może pojawić się z powodu brudu. Nie jest to bezpośrednia przyczyna tego zjawiska, ale na pewno mu sprzyja. Drobne kropelki wody łatwiej osadzają się na brudnej powierzchni, która jest porowata.

Niesprawny nawiew czyli brak cyrkulacji powietrza to parujące szyby w samochodzie

Brak cyrkulacji powietrza jest kolejną przyczyną pary na szybach. Dochodzi do niej w dwóch przypadkach:

– gdy nawiew działa nieprawidłowo

– gdy w aucie włączony jest obieg wewnętrzny.

Wtedy to wentylator nie pobiera powietrza z zewnątrz, co prowadzi do zbierania się wilgoci. W efekcie pojawiają się zaparowane szyby. Trzeba więc nie zapominać o przełączeniu wentylatora na obieg zewnętrzny.

Parujące szyby w samochodzie – niedrożny filtr kabinowy zwany też filtrem przeciwpyłkowym

Filtr odpowiada za prawidłową cyrkulację powietrza, a ponadto zatrzymuje liście, pyłki i inne drobinki brudu, aby te nie dostały się do kabiny.

Po pewnym czasie filtr się zapycha, przez co wymiana powietrza ulega zaburzeniu, wtedy zaczyna gromadzić się w nim wilgoć, która jest przyczyną parowania szyb. Zaleca się regularną wymianę filtrów, ponieważ zużyte mogą doprowadzić do reakcji alergicznych użytkowników pojazdu.

Parujące szyby w samochodzie – awaria nagrzewnicy

Zdarza się rzadko, ale jej usterka również może być przyczyną parowania szyb. Jeśli nastąpi awaria, płyn chłodniczy zaczyna przeciekać do wnętrza samochodu. Pojawia się wilgoć, a razem z nią mgiełka na szybach.

Usterkę najłatwiej zauważyć gdy ze zbiornika ubywa płynu chłodniczego.

Parujące szyby w samochodziestare uszczelki

Prowadzą do nieszczelności w drzwiach i bagażniku. Guma z biegiem lat zużywa się i staje się twardsza, przez co nie spełnia swojej funkcji.

Wilgoć i woda dostają się do wnętrza auta, mogą też pojawiać się mokre plamy na tapicerce i podłodze. Woda paruje i skrapla się w zetknięciu z zimną szybą tworząc parę.

Co zrobić żeby szyby w samochodzie nie parowały?

Tu też istnieją różne sposoby na parowanie szyb.

Parujące szyby w samochodzienawiew

Pierwszym sposobem na zaparowane szyby w samochodzie jest uruchomienie klimatyzacji i ogrzewania oraz skierowaniu nawiewu na przednią i boczne szyby. Zarówno jedno i drugie sprawi, że w ciągu kilku minut para zniknie. Zasadą jest to że w miesiącach zimowych trzeba pamiętać o tym, aby przynajmniej raz w tygodniu uruchomić klimatyzację. Układ powinien popracować kilkanaście minut. Czasem jest z tym problem, bo przy niskich temperaturach klimatyzacja nie uruchamia się. Wtedy szukamy ciepłego parkingu, albo oczekujemy na ocieplenie.

W przypadku, gdy w aucie niema klimatyzacji a pojawią się zaparowane szyby rozwiązanie nie wiele różni się od poprzedniego. Tu uruchamiamy ciepły nawiew i kierujemy go na przednią szybę i dodatkowo uchylamy okno. W ten sposób najszybciej pozbędziemy się wilgoci z wnętrza samochodu. Kiedyś w samochodach takich jak Volkswagen Garbus lub Fiat 126p montowano w przedniej części szyby tzw. uchylny trójkąt. Po jego otwarciu i skierowaniu pod odpowiednim kątem na przednią szybę, następowała wymuszona cyrkulacja powietrza i z szyby przy sprawnym ogrzewaniu znikała para.

Preparaty na parowanie i parujące szyby w samochodzie

Na pomoc kierowcom przyszedł przemysł chemiczny, który oferuje preparaty do walki z wilgocią tzw. Anti Fog. Przy ich użyciu na powierzchni szyby tworzy się specjalna powłoka hydrofobowa, która zapobiega parowaniu. Niektóre z nich działają długo, bo nawet przez kilka tygodni i są bardzo skuteczne. Tego typu preparaty znajdziesz na rynku w formie sprayu, którym wystarczy spryskać szybę, a także w wersji do wcierania za pomocą szmatki np. z mikrofibry. Zanim z niego skorzystasz, dokładnie umyj i odtłuść szybę. Wtedy preparat będzie działał najlepiej i nie zostawi po sobie smug.

Są też środki chemiczne, które stosuje się, by ochronić przed nadmiarem wilgoci tapicerkę, fotele czy podsufitkę.

Warto również pamiętać o wymianie na okres jesienno-zimowy dywaników welurowych na gumowe, wcześniej osuszając wykładzinę podłogową. Z gumowych korytek po prostu łatwiej pozbyć się wody. Jeśli samochód parkuje nocą w garażu, dobrze jest pozostawić lekko uchylone szyby.

Parujące szyby w samochodziedomowe sposoby na zaparowane szyby w aucie

Poza profesjonalnymi rozwiązaniami istnieją również domowe sposoby na zaparowane szyby w samochodzie.

Aby pozbyć się nadmiaru wilgoci wcale nie potrzebujesz profesjonalnego pochłaniacza. Wystarczy, że zostawisz w samochodzie woreczek z ryżem lub z solą. Podobnie działanie ma żwirek dla kota umieszczony w skarpecie i w takiej formie schowany pod siedzeniem w samochodzie. Można używać starych gazet które ukryte pod dywanikami doskonale pochłaniają wilgoć. Sól dodatkowo usuwa nieprzyjemne zapachy. Oprócz tego trzeba pamiętać, aby w zimie przed wejściem do samochodu otrzepać buty ze śniegu. Dzięki temu mniej wilgoci dostanie się do wnętrza auta. Dobrym pomysłem będzie również wymiana wycieraczek dywanowych na gumowe. Z tych drugich dużo łatwiej usuniesz wodę.

Lepiej zimą tankować do pełna

Woda gromadzi się nie tylko w kabinie. Bardzo wrażliwym miejscem jest zbiornik paliwa, Tu woda zbiera się wskutek kondensacji pary wodnej na zimnych ściankach. Nie od dziś wiadomo, że im mniej paliwa w baku, tym więcej pary wodnej. W samochodach starszego typu np. Volkswagen Garbus zbiorniki paliwa były wykonane z blachy i para wodna powodowała korozję zbiornika od wewnątrz. Kierowcy którzy pozostawiali swój samochód na zimę w garażu tankowali go do pełna dolewając pewną ilość denaturatu lub alkoholu izopropylowego. Używano też firmowych dodatków chemicznych dolewanych do paliwa, które pomogą wchłonąć znajdującą się w zbiorniku wodę. Para wodna prowadzi również do zamarzania przewodów paliwowych i kłopotów z rozruchem silnika lub nierówną pracę. Rozwiązaniem jest tankowanie w miarę możliwości „pod korek”.

Po prostu warto dbać o czystość i stan techniczny pojazdu. Dzięki temu unikniesz problemów z wilgocią w samochodzie i zawsze uruchomisz go nawet w niedogodnych warunkach pogodowych.

Zainteresował cię nasz temat? Przeczytaj także https://bezpiecznapodroz.org/2022/01/26/przyczepy-campingowe-z-nrd/

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia