Filmospekcja – komedia “Ryś”

0
34
Plakat z filmu Ryś, na pierwszym planie aktor Stanisław Tym
Kolejny odcinek "Filmospekcji" poświęcony jest m.in. komedii "Ryś"

Filmospekcja – komedia “Ryś” to kontynuacja kultowego “Misia” i zarazem bohaterka kolejnego odcinka programu Piotra Warachowskiego. Drugiego lutego 2022 roku dziennikarz i prezenter Radia Bezpieczna Podróż omówił m.in. przypadające na ten dzień kalendarium. Przedstawił pokrótce sylwetki osób związanych ze światem filmu, które urodziły się, bądź zmarły właśnie drugiego lutego na przestrzeni lat. Motywem przewodnim programu były „Wrześnieńskie Prowincjonalia”, czyli festiwal kina peryferyjnego i outsiderów, które odbywają się we Wrześni od 27 lat. W festiwalu mogą uczestniczyć filmy fabularne krótko i długo-metrażowe, jak również dokumenty i animacje. Ponadto w programie imprezy przewidziano także filmy zrealizowane w Studiu Munka czy Szkole Wajdy. Wydarzeniu towarzyszą imprezy poboczne, takie jak wystawy, koncerty, czy tradycyjne ognisko.

Filmospekcja – komedia “Ryś” w reżyserii Stanisława Tyma

Filmem, który Piotr Warachowski wziął na warsztat w tym odcinku “Filmospekcji” jest „Ryś”, czyli trzecia część serii przygód Ryszarda „Misia” Ochuckiego, prezesa klubu „Tęcza” Warto wspomnieć o tym, że trylogię tworzyła trójka reżyserów. Kultowego „Misia” stworzył Stanisław Bareja w 1980 roku. W 1991 roku, a więc cztery lata po śmierci Barei powstała druga część, za którą odpowiadał Sylwester Chęciński. Omawiana produkcja została napisana przez Stanisława Tyma, który był również jej reżyserem i w dalszym ciągu odtwórcą głównej roli Ochuckiego.

Filmospekcja – komedia “Ryś” cz. 1
cz. 2
cz. 3

Filmospekcja to prawdopodobnie jedyny taki program w polskich, jak i w europejskich rozgłośniach radiowych. O filmach i ich twórcach opowiada niewidomy Piotr Warachowski. Czy film widziany “słuchem” jest w stanie wzruszyć czy poruszyć, rozbawić bądź dać do myślenia, jak ten oglądany klasycznie wzrokiem? Na te pytania nie znajdziecie odpowiedzi, dopóki nie posłuchacie autorskiej audycji Piotra. A na Filmospekcję zapraszamy do Radia Bezpieczna Podróż w każdą środę po godzinie 17:00. Powtórki w każdą niedzielę po 17:00. Zapraszamy do słuchania.

Zainteresował cię nasz temat? Przeczytaj także o kinie spod znaku motoryzacji.

Program wspiera akcję:

Logotyp akcji Legalna Kultura
Legalna Kultura