Dzień Bezpiecznego Internetu

93
Dzień Bezpiecznego Internetu
Głownym celem święta jest szerzenie świadomości wśród dzieci, młodzieży, pedagogów i rodziców względem bezpiecznego korzystania z sieci.

Dziś Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI). Jest to coroczne wydarzenie, które odbywa się zawsze w drugi dzień, drugiego tygodnia, drugiego miesiąca. Jego celem jest przede wszystkim szerzenie świadomości na temat bezpieczeństwa w wirtualnej rzeczywistości. Czy aktualnie w sieci możemy czuć się bezpiecznie? 

Dzień Bezpiecznego Internetu – szeroka skala 

Warto podkreślić, że początkowo dzień ten obchodzony był wyłącznie w państwach europejskich. Od kilku lat jednak w jego obchody zaangażowane są kraje z całego świata. Dzień Bezpiecznego Internetu edukuje nie tylko dzieci i młodzież, ale i rodziców oraz pedagogów. Negatywne wykorzystywanie internetu stało się ostatnio dużym problemem. Coraz młodsi zaczynają przeglądać nieodpowiednie treści. Ponadto należy wziąć pod uwagę wpływ pandemii. Zdalna praca i lekcje czy załatwianie spraw urzędowych – nasze życie w coraz większym zakresie przenosi się do internetu. W związku z tym ten dzień skierowany jest do nas wszystkich. W czasie obchodów szkoły, domy kultury czy inne ośrodki edukacyjne organizują spotkania, konferencje, na których poruszane są tematy związane z bezpiecznym poruszaniem się w sieci. Ideą DBI jest współdziałanie o bezpieczeństwo społeczne, zarówno na poziomie międzynarodowym, jak i lokalnym. W Polsce od 2005 roku organizatorem tego przedsięwzięcia jest Polskie Centrum Programu Safer Internet. 

Dzień Bezpiecznego Internetu – o czym warto pamiętać?

Zagrożenie w sieci może spotkać każdego z nas. Z drugiej strony w dużej mierze sami i musimy się o siebie zatroszczyć. Przestrzegajmy zatem kilka prostych zasad. Po pierwsze korzystajmy zarówno aktualnego systemu operacyjnego, przeglądarki internetowej, jak i programu antywirusowego. Zakładając pocztę starajmy się unikać tradycyjnych haseł jak imię i nazwisko czy data urodzenia. Posiadając kilka kont na różnych witrynach nie umieszczajmy tego samego hasła. Pod żadnym pozorem nie możemy otwierać nieznajomych i podejrzanych linków. Wiele z nich otrzymujemy niestety w wiadomościach e-mailowych. Pułapkę mogą stanowić również podejrzane strony URL. Rodzice i nauczyciele powinni mieć większą kontrolę nad tym z jakimi treściami w sieci spotyka się ich dziecko. Z najmłodszymi warto przede wszystkim rozmawiać o zagrożeniach spotykanych w internecie. Dzieci powinny mieć również zaufanie do dorosłych i informować, gdy coś ich wystraszy lub kiedy poznają kogoś w sieci. 

Dzień Bezpiecznego Internetu

Dzień Bezpiecznego Internetu – legalne źródła 

W kontekście DBI warto też wspomnieć o stronach, z których bezpiecznie można pobierać ulubioną muzykę czy filmy. Trzeba przyznać, że początek internetu w Polsce to także plaga piractwa komputerowego. Rozwiązaniem tego problemu miały stać się popularne aplikacje filmowe czy muzyczne. Okazuje się jednak, że problem nielegalnego korzystania z rozrywki nadal istnieje. Przybrał tylko nieco inną formę, gdyż dla doświadczonych piratów udostępnianie plików nawet z takich źródeł nie jest żadnym problemem. Dzień Bezpiecznego Internetu z upływem lat nabiera coraz większego znaczenia. Okazuje się też, że edukacja w tym zakresie jest przydatna dla osób w każdym wieku.

Foto: Canva.com

Zobacz także: Legalna kultura – nie bądź piratem