Dzień Bezpiecznego Internetu

569

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Dzień Bezpiecznego Internetu
Głownym celem święta jest szerzenie świadomości wśród dzieci, młodzieży, pedagogów i rodziców względem bezpiecznego korzystania z sieci.

Dziś Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI). Jest to coroczne wydarzenie, które odbywa się zawsze w drugi dzień, drugiego tygodnia, drugiego miesiąca. Jego celem jest przede wszystkim szerzenie świadomości na temat bezpieczeństwa w wirtualnej rzeczywistości. Czy aktualnie w sieci możemy czuć się bezpiecznie? 

Dzień Bezpiecznego Internetu – szeroka skala 

Warto podkreślić, że początkowo dzień ten obchodzony był wyłącznie w państwach europejskich. Od kilku lat jednak w jego obchody zaangażowane są kraje z całego świata. Dzień Bezpiecznego Internetu edukuje nie tylko dzieci i młodzież, ale i rodziców oraz pedagogów. Negatywne wykorzystywanie internetu stało się ostatnio dużym problemem. Coraz młodsi zaczynają przeglądać nieodpowiednie treści. Ponadto należy wziąć pod uwagę wpływ pandemii. Zdalna praca i lekcje czy załatwianie spraw urzędowych – nasze życie w coraz większym zakresie przenosi się do internetu. W związku z tym ten dzień skierowany jest do nas wszystkich. W czasie obchodów szkoły, domy kultury czy inne ośrodki edukacyjne organizują spotkania, konferencje, na których poruszane są tematy związane z bezpiecznym poruszaniem się w sieci. Ideą DBI jest współdziałanie o bezpieczeństwo społeczne, zarówno na poziomie międzynarodowym, jak i lokalnym. W Polsce od 2005 roku organizatorem tego przedsięwzięcia jest Polskie Centrum Programu Safer Internet. 

Dzień Bezpiecznego Internetu – o czym warto pamiętać?

Zagrożenie w sieci może spotkać każdego z nas. Z drugiej strony w dużej mierze sami i musimy się o siebie zatroszczyć. Przestrzegajmy zatem kilka prostych zasad. Po pierwsze korzystajmy zarówno aktualnego systemu operacyjnego, przeglądarki internetowej, jak i programu antywirusowego. Zakładając pocztę starajmy się unikać tradycyjnych haseł jak imię i nazwisko czy data urodzenia. Posiadając kilka kont na różnych witrynach nie umieszczajmy tego samego hasła. Pod żadnym pozorem nie możemy otwierać nieznajomych i podejrzanych linków. Wiele z nich otrzymujemy niestety w wiadomościach e-mailowych. Pułapkę mogą stanowić również podejrzane strony URL. Rodzice i nauczyciele powinni mieć większą kontrolę nad tym z jakimi treściami w sieci spotyka się ich dziecko. Z najmłodszymi warto przede wszystkim rozmawiać o zagrożeniach spotykanych w internecie. Dzieci powinny mieć również zaufanie do dorosłych i informować, gdy coś ich wystraszy lub kiedy poznają kogoś w sieci. 

Dzień Bezpiecznego Internetu

Dzień Bezpiecznego Internetu – legalne źródła 

W kontekście DBI warto też wspomnieć o stronach, z których bezpiecznie można pobierać ulubioną muzykę czy filmy. Trzeba przyznać, że początek internetu w Polsce to także plaga piractwa komputerowego. Rozwiązaniem tego problemu miały stać się popularne aplikacje filmowe czy muzyczne. Okazuje się jednak, że problem nielegalnego korzystania z rozrywki nadal istnieje. Przybrał tylko nieco inną formę, gdyż dla doświadczonych piratów udostępnianie plików nawet z takich źródeł nie jest żadnym problemem. Dzień Bezpiecznego Internetu z upływem lat nabiera coraz większego znaczenia. Okazuje się też, że edukacja w tym zakresie jest przydatna dla osób w każdym wieku.

Foto: Canva.com

Zobacz także: Legalna kultura – nie bądź piratem

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia