EGR zawór recyrkulacji spalin cz.2

0
140
czyszczenie EGR
EGR zawór recyrkulacji spalin cz.2 Całkowite usunięcie zanieczyszczeń z zaworu EGR jest w zasadzie niemożliwe.

EGR zawór recyrkulacji spalin cz.2-problemy

EGR zawór recyrkulacji spalin cz.2 Kiedy EGR jest niesprawny, na biegu jałowym silnik pracuje nierówno, obroty falują, a niekiedy nawet silnik gaśnie. Podczas jazdy kierujący samochodem będzie odczuwał stałe lub nagłe spadki mocy. W autach z silnikiem diesla z rury wydechowej może wydobywać się czarny dym. Zawór EGR, który przeważnie ulega awarii – powinien wytrzymać eksploatację na poziomie 100-150 tysięcy kilometrów. W nowszych pojazdach, gdzie konstrukcja EGR jest bardziej skomplikowana, potrafi się popsuć już po przekroczeniu 100 tys. km przebiegu. Oczywiście zależy to od modelu, konstrukcji i stylu jazdy kierowcy. Na przyspieszone zużycie zaworu ma wpływ stan silnika. Mocno wyeksploatowane albo zaniedbane jednostki napędowe, zużywające dużo oleju silnikowego, emitujące dużo sadzy (np. diesle z wyeksploatowanymi wtryskiwaczami) oraz auta z mocno zużyta turbiną znacząco przyspieszają zużycie zaworu EGR. Zawór EGR ulega również przyspieszonemu zużyciu w samochodach z instalacją gazową LPG, które są eksploatowane głównie na krótkich odcinkach.

EGR zawór recyrkulacji spalin cz.2-awarie

– Blokada zaworu w pozycji zamkniętej – Spaliny nie trafiają z powrotem do cylindrów. Silnik ma przez to większą moc i znacznie lepsze osiągi. Niestety, zawór najczęściej blokuje się w pozycji otwartej.

– Blokada zaworu w pozycji otwartej (najczęstsza awaria) – część spalin wraca do układu dolotowego przez cały czas pracy silnika. Objawy awarii to problemy z uruchomieniem silnika, wyraźna utrata mocy, gaśnięcie silnika na biegu jałowym.

– Awaria sterownika zaworu – również powoduje zablokowanie zaworu. Rozwiązaniem jest wymiana całego układu EGR na nowy.

– Niewłaściwa praca zaworu EGR przez uszkodzenie przepływomierza powietrza (zabrudzenie czujnika lub przerwanie przewodu)

– Awaria chłodnicy EGR – utrata szczelności powoduje, że przepływające przez nią spaliny przedostają się do płynu chłodniczego. Objawy tej awarii można pomylić z uszkodzeniem uszczelki pod głowicą. Powodem jest stosowanie niskiej jakości paliwa (z dużą ilością siarki), starego płynu chłodniczego, który utracił właściwości antykorozyjne, albo wody w układzie chłodniczym.

EGR zawór recyrkulacji spalin cz.2-serwis

W jednostkach napędowych starszej generacji w większości przypadków za awarię odpowiadają sadze i substancje smoliste blokujące zawór. W nowych autach awaria może spowodować zapalenie się kontrolki check engine i wprowadzenie silnika w tryb awaryjny. Czyszczenie zaworu EGR to tymczasowe rozwiązanie i nie jest zalecane. Całkowite usunięcie zanieczyszczenia jest praktycznie niemożliwe i potencjalnie umożliwia przedostanie się szkodliwych zanieczyszczeń stałych do silnika. Najlepsze rozwiązanie to wymiana zaworu EGR na nowy, skalibrowanego w taki sam sposób, jak oryginalny. Wielu kierowców decyduje się na zaślepienie zaworu. Niewątpliwie nie zawsze przynosi to pożądany efekt. Należy pamiętać, że sterownik silnika może pobierać dane o EGR również z przepływomierza, wtedy te dane będą błędne. Może to skutkować wzrostem spalania paliwa czy zapalaniem się kontrolek „check engine”. Do tego zwiększy się emisja szkodliwych gazów ze spalin.

EGR zawór recyrkulacji spalin cz.2-ceny

  • – Regeneracja zaworu EGR to średni wydatek ok 250 zł, plus ewentualne koszty demontażu i montażu.
  • – Zakup regenerowanego zaworu EGR to wydatek do 500 zł, ewentualne koszty demontażu i montażu. Jest to opcja na kilka miesięcy.
  • – Samodzielne czyszczenie zaworu to kwota do 50 zł za specjalny środek chemiczny.
  • – Zakup nowego kompletnego zaworu EGR. Tutaj cena zależy od rocznika i modelu samochodu. Może się wahać od 350 do 2000 zł.
  • – Sam zawór EGR może kosztować 130 do 600 zł.
  • – Chłodnica spalin EGR oscyluje od 500 zł do 1500 zł.
  • – Ponieważ wielu kierowców decyduje się na zaślepienie lub usunięcie zaworu EGR, można znaleźć warsztaty świadczące takie usługi. Całkowite usunięcie zaworu to wydatek od 200 do 600 zł.

Usunięcie zaworu EGR jest niezgodne z prawem, ponieważ wtedy samochód nie spełnia norm emisji spalin i powinien być wycofany z ruchu.

Materiał video: 3powody, by nie zaślepiać zaworu EGR.

Może cię również zainteresować: EGR zawór recyrkulacji spal