Odcinkowy pomiar prędkości w Warszawie

0
371

Odcinkowy pomiar prędkości w Warszawie to prawdopodobnie jedna z najbardziej skutecznych metod kontrolowania jazdy kierowców. W związku z tym coraz więcej tych rozwiązań pojawia się na polskich drogach, ku zmartwieniu kierowców. Jest to kolejny krok do poprawy bezpieczeństwa na drogach. W dniu 23 listopada 2021 roku po zakończonych testach, ruszyły kontrole na trasie S8 z wykorzystaniem odcinkowych pomiarów prędkości. Jak poinformował Główny Inspektorat Transportu Drogowego, kontrole prowadzi pomiędzy ul. Łabiszyńską w Warszawie a ul. Szpitalną w Markach oraz pomiędzy węzłem Warszawa Zachód a miejscowością Blizne Łaszczyńskiego.

Łącznie zainstalowano 30 kamer, które kontrolują łącznie 14 km trasy S8.Na trzech odcinkach po 8 kamer, na jednym – 6.

Odcinkowy pomiar prędkości w Warszawie – S8

GITD przekazał, że pomiary są prowadzi w obu kierunkach na wszystkich nitkach głównego ciągu trasy S8. Na kontrolowanych odcinkach, pojazdy osobowe mogą poruszać się z prędkością do 120 km/h, a ciężarowe z prędkością do 80 km/h. – Kierowcy nie powinni być zaskoczeni kontrolami. W związku z tym o prowadzonych pomiarach informują ich odpowiednie znaki – czytamy w komunikacie Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego. O rozpoczęciu kontroli poinformowała również Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.

Na podstawie czasu wjazdu i wyjazdu pojazdu z kontrolowanego odcinka drogi system automatycznie określi jego średnią prędkość. Funkcjonalność systemu umożliwi przyporządkowanie do pojazdu, którym przekroczono prędkość, szeregu danych, w tym m.in.: miejsca, daty i czasu pomiaru, długości odcinka pomiarowego, maksymalnej dozwolonej prędkości. Zastosowane rozwiązania techniczne umożliwią rejestrację wysokiej jakości zdjęcia także w porze nocnej. Urządzenia zidentyfikują również pas ruchu, którym poruszał się samochód. Zarejestrowane zdjęcia będą przesyłane online do systemu centralnego CANARD – czytamy w komunikacie GITD.

Odcinkowy pomiar prędkości w Warszawie fotoradar
Odcinkowy pomiar prędkości w Warszawie 01 – fotoradar

Odcinkowy pomiar prędkości w Warszawie – S2

Pod koniec ubiegłego roku odcinkowy pomiar prędkości pojawił się w nowo otwartym tunelu Południowej Obwodnicy Warszawy, czyli na trasie drogi ekspresowej S2. Na trzypasmowych nitkach, obowiązuje ograniczenie prędkości do 80 km/h. W tunelu wykorzystano zestaw złożony z 12 kamer zainstalowanych przy wjeździe i wyjeździe z podziemnej trasy. Sprzęt zainstalowano na wcześniej przygotowanych bramownicach i portalach tunelu. Tego typu działanie ma przede wszystkim zdyscyplinować kierowców i zmniejszyć ryzyko wypadków i kolizji.

Odcinkowy pomiar prędkości w Warszawie 02 mapa odcinków
Odcinkowy pomiar prędkości w Warszawie 02 – mapa odcinków

Więcej informacji można znaleźć na stronie https://www.canard.gitd.gov.pl/

Jeżeli jesteś zainteresowany https://bezpiecznapodroz.org/2022/02/08/odcinkowy-pomiar-predkosci/

Odcinkowy pomiar prędkości w Warszawie