Onko-żeglarstwo jako terapia

470

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

załoga onko rejsu
Onko-żeglarstwo jako terapia. Uczestniczki jednego z rejsów.

Onkorejs – Wybieram Życie – początek

Onko-żeglarstwo jako terapia. Onkorejs-Wybieram Życie to fundacja, której założycielem i prezesem jest Pani Magdalena Lesiewicz. Początek projektu to rok 2015, gdy pod koniec maja grupa kobiet zorganizowała i wypłynęła w rejs do szwedzkiego portu Visby. Wszystkie załogantki w tym panią Magdalenę łączyło wspólne doświadczenie – choroba nowotworowa. Postronnym obserwatorom idea tego rejsu wydawała się czystym szaleństwem. Natomiast dzielne wojowniczki chciały pokazać, że pokonają przeszkody tak, jak pokonały raka. Rejs doszedł do skutku ale żeglarki spotkał pech. Dobę po opuszczeniu portu w Gdyni kadłub żaglowca s/y Zjawa okazał się nieszczelny. „Kecz bermudzki” zaczął nabierać wody i rejs przerwano. Uczestniczki się nie poddały i już dwa miesiące później zorganizowały kolejną wyprawę. Tym razem na dwóch jachtach – Cobra i Bavaria. Od tej pory Onkorejs jest imprezą cykliczną i odbywa się co roku. Oficjalny początek działalności fundacji „Onkorejs-Wybieram Życie” to styczeń 2016 roku.

Onkorejs – Wybieram Życie – przesłanie

Chcemy przełamać stereotypy na temat raka i pokazać, że z chorobą można żyć i dokonywać rzeczy z pozoru niemożliwych. Onkorejsowicze będą częścią załogi, będą m.in. pełnić wachty nawigacyjne, kambuzowe, portowe i kotwiczne. Będą sterować, stawiać i zrzucać żagle, cumować, szorować pokład, sprzątać rejony i wykonywać wszystkie czynności, które należą do pełnoprawnych załogantów – mówi Magdalena Lesiewicz, prezes Fundacji Onkorejs – Wybieram Życie. Różnorodność Załogantów (młodsi i starsi, kobiety i mężczyźni, mieszkańcy dużych miast i wiosek, osoby, które wcześnie usłyszały diagnozę rak i Ci, których choroba była już zaawansowana, osoby, które są wiele lat po pierwszym leczeniu, i te, które walczyły bądź walczą z nawrotem) pokazuje, że rak może dotknąć każdego. Dlatego jednym z celów OnkoRejsu jest przekonanie jak najwięcej liczby osób o tym, że warto się badać. Załoganci, podkreślając jak ważna jest profilaktyka, dowodzą, że rak to nie wyrok i można go wyleczyć, jeśli jest odpowiednio szybko zdiagnozowany.

Onkorejs – Wybieram Życie – kontynuacja

Żeglowanie jest bardzo podobne do procesu leczenia chorób onkologicznych. Tak samo w sytuacji gdy chory dowiaduje się, że ma nowotwór jak i w sytuacji gdy pierwszy raz wsiada na jacht nie wie jak zachowa się jego organizm. Nie wie czy strach go nie sparaliżuje, nie wie czy będzie miał chorobę morską itp. Jedyne co jest wiadomo to to, że nie może się poddać. Nawet w sztormie i podczas najgorszej chemioterapii nie może odpuścić. Musi walczyć dalej. Po pełnomorskim rejsie, mając świadomość tego co przeżyła, osoba chora ma poczucie, że ze wszystkim sobie poradzi. Projekt jest wyjątkowy również dlatego, że na każdym etapie OnkoRejsu do organizacji włączone są osoby z doświadczeniem onkologicznym. Oraz ich bliscy jako osoby wspierające. Jest to projekt realizowany przez osoby i dla osób, które wiedzą co to rak. Ponieważ onko-żeglarstwo jako terapia świetnie się sprawdza.

Onkorejs – Wybieram Życie – rejsy

Dzięki wspólnej pracy onkorejsowicze pokazują, że potrafią zrobić coś niezwykłego i wielkiego. Dzięki mediom które to nagłośniają fundacja ma nadzieję, dotrzeć do szerokiej społeczności chorych dając im nadzieję i pomagając powrócić do normalnego życia. Do osób zdrowych przekaz brzmi: dajcie sobie szansę i nie bójcie się badań profilaktycznych. Badania te nieraz ratują zdrowie i życie – mówią załoganci. Do tej pory odbyło się już dziewięć OnkoRejsów, pięć na Morzu Bałtyckim: – do Visby (w maju 2015 roku – przerwany po 30 godzinach rejs na Zjawie, która na środku Bałtyku zaczęła nabierać wody). Kontynuacja rejsu na przełomie sierpnia i września 2015 roku do Kłajpedy i Karlskrony. Rejs na Zawiszy Czarnym w 2016 r. do Kłajpedy. Rejs na Zawiszy Czarnym w 2017 r. do Karlskrony. W 2018 r. na Zawiszy Czarnym na trasie Świnoujście-Kopenhaga-Gdynia. Następnie cztery rejsy (2 w 2019 i 2 w 2021 roku) na żaglowcu Fryderyk Chopin na Morzu Śródziemnym. Latem 2022 OnkoRejsowicze pokonają Morze Północne na żaglowcu Fryderyk Chopin popłynie 80 osób. Rejs będzie dwuetapowy. W pierwszym tygodniu swoje wyzwanie życia zrealizują osoby, które pierwszy raz popłyną w OnkoRejsie, natomiast w drugim Załoganci poprzednich OnkoRejsów.

Film ONKOREJS 2016

Może cię również zainteresować : Niepełnosprawni na żaglowcach

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia