Schizofrenia u dzieci

651

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Schizofrenia u dzieci
Schizofrenia u dzieci to problem, który początkowo może dawać wiele nietypowych objawów.

Schizofrenia u dzieci jest groźnym i podstępnym zaburzeniem. Unikanie kontaktu z rówieśnikami czy trudne zachowania często mylone są z typowymi odruchami dorastającego dziecka. Jakie objawy powinny zaniepokoić rodzica? Jak leczyć schizofrenię u dziecka? 

Schizofrenia u dzieci – objawy 

Objawy schizofrenii u dzieci dzielone są na pozytywne i negatywne. W przypadku pozytywnych są to doznania, prowadzące do nieprawidłowej oceny rzeczywistości. W efekcie dziecko widzi przedmioty, słyszy dźwięki, czy czuje zapachy, które w rzeczywistości nie istnieją. Swoje omamy odbiera na tyle realnie, że zwykle nie udaje mu się wytłumaczyć, że ich nie ma. Urojenia często koncentrują się także na tzw. manii prześladowczej. Dziecko ma nieustanne poczucie zagrożenia. Uważa, że inni chcą mu zrobić krzywdę. Ponadto może mieć przekonanie, że jest bardzo chore, a jego działo nie funkcjonuje w prawidłowy sposób. Inną nieprawidłowością może być identyfikowanie się dziecka z danym przedmiotem lub postacią. W przypadku objawów negatywnych mamy do czynienia z ubogim funkcjonowaniem w społeczeństwie. Dziecko staje się znacznie spowolnione psychoruchowo. Unika kontaktu zarówno z najbliższymi, jak i rówieśnikami. Nie chce się bawić, słabo okazując emocje. Jego wypowiedzi stają się też niezrozumiałe i nielogiczne. 

Schizofrenia u dzieci – przyczyny 

Schizofrenia u dzieci nie jest łatwa do zdiagnozowania. W przypadku najmłodszych do 7 roku życia objawy są bowiem krótkotrwałe. U starszych dzieci problem staje się dużo bardziej złożony. Podobnie jak w sytuacji innych zaburzeń psychicznych, schizofrenia nie ma jednoznacznej przyczyny. Naukowcy biorą jednak pod uwagę kilka powodów, które zwiększają ryzyko zachorowania. Są to m.in. czynniki genetyczne, środowiskowe, czy problemy rozwojowe w okresie prenatalnym. W rozpoznaniu schizofrenii dziecięcej pomaga nie tylko badanie psychiatryczne, ale i kontrola ogólnego stanu zdrowia. Analizując niepokojące objawy lekarz musi wykluczyć m.in. zaburzenia neurologiczne, czy hormonalne. W początkowej fazie schizofrenia często bywa mylona np. z autyzmem. Według kryteriów, o schizofrenii można mówić, gdy wspomniane objawy występują co najmniej cztery tygodnie. Schizofrenia dziecięca jest ogromnym problemem. Chore dzieci zazwyczaj mają problemy z gorszymi wynikami w szkole oraz nawiązaniem relacji społecznych. W związku z tym ważne jest jak najszybsze podjęcie działań terapeutycznych. 

Schizofrenia u dzieci

Schizofrenia u dzieci – leczenie 

Podobnie jak w przypadku wielu innych zaburzeń psychicznych podstawą leczenia jest połączenie farmakoterapii i psychoterapii. Pacjentom zazwyczaj przepisywane są leki przeciwpsychotyczne. Jeżeli chodzi o psychoterapię, to tu brana jest pod uwagę zarówno terapia grupowa, jak i indywidualna. Ostre, nasilone objawy psychozy niekiedy wymagają leczenia szpitalnego. Jest to choroba przewlekła, w związku z tym jej nawrót może nastąpić w każdym momencie. Celem leczenia jest w tym wypadku jak najdłuższe utrzymanie jej w stanie remisji. Schizofrenia u dzieci to bardzo poważny problem. Co więcej, w wielu przypadkach zostaje zbyt późno zdiagnozowana. Tymczasem wykryta powinna być jak najszybciej leczona, chociażby po to, by w przyszłości dziecko mogło odnajdywać się w środowisku społecznym. 

Zapraszamy do wysłuchania podcastu rozmowy z dr Olgą Zauchą – lekarzem, psychiatrą Psychokliniki „Edukatio”, specjalistką psychiatrii dziecięcej, na temat metod diagnozowania i leczenia schizofrenii u dzieci.

Rozmowa z dr Olgą Zauchą – cz. 1
Rozmowa z dr Olgą Zauchą – cz. 2
Rozmowa z dr Olgą Zauchą – cz. 3
Rozmowa z dr Olgą Zauchą – cz. 4

Foto: Canva.com

Zobacz także: Depresja wśród dzieci – skąd pochodzi?

Więcej na temat problemów z zaburzeniami psychicznymi u dzieci usłyszysz w Radiu Bezpieczna Podróż.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia