Sportowy Chevrolet Corvette

0
123
corvette chevrolet C4
Sportowy Chevrolet Corvette jest produkowany od przeszło 60 lat.

Sportowy Chevrolet Corvette to model samochodu, nad którym pochylimy się w dzisiejszym artykule z serii o legendarnych autach. Auto to jest produkowane nieprzerwanie od 1953 roku więc jest to najdłużej istniejący pojazd, który pojawił się w naszym cyklu. Chevrolet Corvette to dwumiejscowy samochód sportowy klasy średniej produkowany przez General Motors pod marką Chevrolet. Obecnie sprzedawany w wersjach nadwoziowych coupe i cabrio. W ciągu 69 lat produkcji powstało osiem generacji oznaczanych literą C. W 2020 roku rozpoczęła się produkcja najnowszej generacji C8.

Sportowy chevrolet Corvette – historia

Wszystko zaczęło się w momencie, kiedy to Harley Earl, który był miłośnikiem sportowych samochodów, obserwował żołnierzy wracających po II wojnie światowej w Alfach Romeo i Jaguarach. Wpadł wtedy na pomysł stworzenia auta sportowego klasy średniej. Nazwę wymyślił Myron Scott, który zaczerpnął ją z nazwy małych statków fregatowych, które potrafiły szczególnie szybko manewrować.

Sportowy Chevrolet Corvette – generacje

Jak już wspominałem w przeciągu istnienia Corvetty wyprodukowano osiem generacji modelu. Pierwsza z nich miała swoją premierę w 1953 roku, jako dwudrzwiowy roadster. Sprzedawana była przez 9 lat. Samochód charakteryzował się nadwoziem z tworzywa sztucznego, osadzonym na stalowej ramie. Co ciekawe malowano je dwukolorowo. W ciągu produkcji samochód przeszedł kilka restylizacji. Pierwszą już w 1955, kolejną dwa lata później.

Silniki

Do napędu służyło kilka silników. Początkowo była to jednostka o pojemności 3,9 litrów i mocy 150KM. W późniejszym czasie osiągi ulepszano, a także wprowadzono do oferty silniki V8 o pojemności 4,3, 4,6 i 5,4 litrów. Producent oferował 3-biegowy manual, lub dwubiegowy automat.

Generacja 3 – najdłużej produkowana

Warto pochylić się nad trzecią generacją, produkowaną od 1967 aż do 1982 roku. W historii modelu jest to najdłużej istniejąca odsłona. Konkurowała ona z niemieckim Porsche 911. Oferowano ją w wersji coupe i roadster. Pierwszy z typów nadwozia nie był oznaczany w żaden sposób, jednakże w później powrócono do nazewnictwa Stingray, pochodzącego z poprzedniej generacji. Samochód posiadał proporcje nawiązujące do butelki Coca-Coli (coke-bottle design). Posiadał skrzynię manualną i automatyczną w wariantach trzy i czterobiegowym. Początkowo do napędu wykorzystywano silnik V8 o mocy 350KM. W 1970, gdy w życie weszła ustawa o czystym powietrzu, Amerykanie zmuszeni byli przeprojektować gamę silnikową, zmniejszając jej moc maksymalną. Przyczynił się do tego również kryzys paliwowy. Doszło do tego, że samochód z silnikiem v8 miał raptem 180 KM. Montowano wyłącznie silniki V8 o pojemności od 5 do prawie 7,5 litra. Produkcja roadstera zakończyła się w 1975 roku. W przeciągu czternastu lat wyprodukowano 542 741 sztuk pojazdu.

Sportowy Chevrolet Corvette – obecnie

Od dwóch lat produkowana jest już ósma odsłona modelu, sprzedawana nie zmiennie w wersjach coupe, czyli stingray, oraz roadster. Auto posiada jeden silnik w układzie V8 o pojemności 6,2 litrów. Docelowo samochód powstał z myślą o globalnym zasięgu rynkowym. Oprócz rynku Ameryki Północnej samochód można kupić w Europie, Australii, czy Nowej Zelandii.

Sportowy Chevrolet Corvette – ciekawostki i znani właściciele

Samochód pojawił się w wielu filmach, między innymi: Godziny Szczytu, Auta 2, czy Transformers – Zemsta upadłych. Samochód znalazł swoje miejsce również w polskiej kulturze filmowej i serialowej. W polskim serialu medyczno-obyczajowym „Na dobre i na złe” początkowo modelem Corvette dysponował Doktor Adam Krajewski, kreowany przez Grzegorza Daukszewicza. Z kolei czwartą generacją C4 jeździł w filmie z 1995 roku „Młode Wilki” grany przez Pawła Deląga „Biedrona”. Auto chłopaka miało silnik o pojemności 5,7 litrów i moc około 400KM. W pewnym momencie pojawiła się plotka, że samochód został później zezłomowany.

Modelu dotyczy również ciekawostka związana z programem Taniec z gwiazdami. Mianowicie, Corvette była główną wygraną jednej z edycji programu, która trafiła do aktorki Magdaleny Walach.

Reasumując, zagłębiając się w historię amerykańskiej motoryzacji, trudno oprzeć się wrażeniu, że należy selekcjonować informacje, które chce się przedstawić. Dlaczego? Ponieważ nie starcza nam miejsca, żeby przedstawić wszystkie niuanse. Patrząc na to jednak z drugiej strony ma to swoje plusy, ponieważ może to zachęcić czytelnika, ażeby samodzielnie pogłębił swoją wiedzę, jeżeli ten temat go wyjątkowo zainteresował.

Zainteresował cię temat legendarnej motoryzacji? Przeczytaj także o sportowo-użytkowym Mercedesie ML.