Sportowy Chevrolet Corvette

422

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

corvette chevrolet C4
Sportowy Chevrolet Corvette jest produkowany od przeszło 60 lat.

Sportowy Chevrolet Corvette to model samochodu, nad którym pochylimy się w dzisiejszym artykule z serii o legendarnych autach. Auto to jest produkowane nieprzerwanie od 1953 roku więc jest to najdłużej istniejący pojazd, który pojawił się w naszym cyklu. Chevrolet Corvette to dwumiejscowy samochód sportowy klasy średniej produkowany przez General Motors pod marką Chevrolet. Obecnie sprzedawany w wersjach nadwoziowych coupe i cabrio. W ciągu 69 lat produkcji powstało osiem generacji oznaczanych literą C. W 2020 roku rozpoczęła się produkcja najnowszej generacji C8.

Sportowy chevrolet Corvette – historia

Wszystko zaczęło się w momencie, kiedy to Harley Earl, który był miłośnikiem sportowych samochodów, obserwował żołnierzy wracających po II wojnie światowej w Alfach Romeo i Jaguarach. Wpadł wtedy na pomysł stworzenia auta sportowego klasy średniej. Nazwę wymyślił Myron Scott, który zaczerpnął ją z nazwy małych statków fregatowych, które potrafiły szczególnie szybko manewrować.

Sportowy Chevrolet Corvette – generacje

Jak już wspominałem w przeciągu istnienia Corvetty wyprodukowano osiem generacji modelu. Pierwsza z nich miała swoją premierę w 1953 roku, jako dwudrzwiowy roadster. Sprzedawana była przez 9 lat. Samochód charakteryzował się nadwoziem z tworzywa sztucznego, osadzonym na stalowej ramie. Co ciekawe malowano je dwukolorowo. W ciągu produkcji samochód przeszedł kilka restylizacji. Pierwszą już w 1955, kolejną dwa lata później.

Silniki

Do napędu służyło kilka silników. Początkowo była to jednostka o pojemności 3,9 litrów i mocy 150KM. W późniejszym czasie osiągi ulepszano, a także wprowadzono do oferty silniki V8 o pojemności 4,3, 4,6 i 5,4 litrów. Producent oferował 3-biegowy manual, lub dwubiegowy automat.

Generacja 3 – najdłużej produkowana

Warto pochylić się nad trzecią generacją, produkowaną od 1967 aż do 1982 roku. W historii modelu jest to najdłużej istniejąca odsłona. Konkurowała ona z niemieckim Porsche 911. Oferowano ją w wersji coupe i roadster. Pierwszy z typów nadwozia nie był oznaczany w żaden sposób, jednakże w później powrócono do nazewnictwa Stingray, pochodzącego z poprzedniej generacji. Samochód posiadał proporcje nawiązujące do butelki Coca-Coli (coke-bottle design). Posiadał skrzynię manualną i automatyczną w wariantach trzy i czterobiegowym. Początkowo do napędu wykorzystywano silnik V8 o mocy 350KM. W 1970, gdy w życie weszła ustawa o czystym powietrzu, Amerykanie zmuszeni byli przeprojektować gamę silnikową, zmniejszając jej moc maksymalną. Przyczynił się do tego również kryzys paliwowy. Doszło do tego, że samochód z silnikiem v8 miał raptem 180 KM. Montowano wyłącznie silniki V8 o pojemności od 5 do prawie 7,5 litra. Produkcja roadstera zakończyła się w 1975 roku. W przeciągu czternastu lat wyprodukowano 542 741 sztuk pojazdu.

Sportowy Chevrolet Corvette – obecnie

Od dwóch lat produkowana jest już ósma odsłona modelu, sprzedawana nie zmiennie w wersjach coupe, czyli stingray, oraz roadster. Auto posiada jeden silnik w układzie V8 o pojemności 6,2 litrów. Docelowo samochód powstał z myślą o globalnym zasięgu rynkowym. Oprócz rynku Ameryki Północnej samochód można kupić w Europie, Australii, czy Nowej Zelandii.

Sportowy Chevrolet Corvette – ciekawostki i znani właściciele

Samochód pojawił się w wielu filmach, między innymi: Godziny Szczytu, Auta 2, czy Transformers – Zemsta upadłych. Samochód znalazł swoje miejsce również w polskiej kulturze filmowej i serialowej. W polskim serialu medyczno-obyczajowym „Na dobre i na złe” początkowo modelem Corvette dysponował Doktor Adam Krajewski, kreowany przez Grzegorza Daukszewicza. Z kolei czwartą generacją C4 jeździł w filmie z 1995 roku „Młode Wilki” grany przez Pawła Deląga „Biedrona”. Auto chłopaka miało silnik o pojemności 5,7 litrów i moc około 400KM. W pewnym momencie pojawiła się plotka, że samochód został później zezłomowany.

Modelu dotyczy również ciekawostka związana z programem Taniec z gwiazdami. Mianowicie, Corvette była główną wygraną jednej z edycji programu, która trafiła do aktorki Magdaleny Walach.

Reasumując, zagłębiając się w historię amerykańskiej motoryzacji, trudno oprzeć się wrażeniu, że należy selekcjonować informacje, które chce się przedstawić. Dlaczego? Ponieważ nie starcza nam miejsca, żeby przedstawić wszystkie niuanse. Patrząc na to jednak z drugiej strony ma to swoje plusy, ponieważ może to zachęcić czytelnika, ażeby samodzielnie pogłębił swoją wiedzę, jeżeli ten temat go wyjątkowo zainteresował.

Zainteresował cię temat legendarnej motoryzacji? Przeczytaj także o sportowo-użytkowym Mercedesie ML.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia