Jak to działa – ESP

474

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Ilustracja obrazuje tor jazdy samochodu z włączonym oraz wyłączonym układem ESP.
Tor jazdy samochodu z włączonym i wyłączonym układem ESP.

Jak to działa – ESP początek

Jak to działa – ESP. (Electronic Stability Program) czyli elektroniczny program stabilizacyjny pojazdu towarzyszy kierowcom od 1995 roku gdy pojawił się w Mercedesach S-600. Kiedyś przejaw luksusu montowany wyłącznie w markach premium, obecnie jeden ze standardowych układów bezpieczeństwa. Od 1 listopada 2014 nowe samochody zarejestrowane na terenie UE obowiązkowo muszą być wyposażone w układ ESP. Poprzednikiem ESP był ABS (Anti-lock Braking System), który zapobiega poślizgowi kół podczas hamowania. Określenie ESP stosuje wielu producentów samochodów, np. Mercedes, ale w zależności od marki można spotkać inne nazwy tego układu. DSC  (Dynamic Stability Control), ASC  (Active Stability Control), ESC (Electronic Stability Control). DSTC (Dynamic Stability and Traction Control), VSC (Vehicle Stability Control), VSA (Vehicle Stability Assist). ESP w porównaniu do ABS jest układem o wiele bardziej rozbudowanym, wykonującym dużo więcej obliczeń.

Jak to działa – ESP poślizg

Układ ESP można wyłączyć – ale czy warto?

System stabilizacji toru jazdy składa się z modułu sterującego i pompy hydraulicznej oraz współpracuje z całym szeregiem czujników, w które wyposażone są współczesne samochody. Dane pochodzące z czujników pozwalają sterownikowi określić stan pojazdu . Dzięki temu ESP z wykorzystaniem kontroli trakcji może ustabilizować tor jazdy pojazdu. Dane, z których korzysta sterownik to między innymi: bieżąca prędkości pojazdu, przyspieszenie poprzeczne pojazdu, prędkość obrotowa kół, masa pojazdu. To również: kąt skrętu kierownicy, przełożenie skrzyni biegów czy ciśnienie płynu w układzie hamulcowym. Na podstawie tych danych ESP określa między innymi kąt obrotu samochodu wokół jego własnej osi pionowej. Gdy pojazd porusza się w sposób, który według sterownika nie wynika z kierunku, który chciałby narzucić kierowca przez manewr kierownicą, przyhamowywane są odpowiednie koła, a moment obrotowy trafiający z silnika jest odpowiednio redukowany. W ten sposób układ ESP we współpracy z układem kontroli trakcji, stabilizuje pojazd na właściwym torze.

Materiał video: Jak działa układ ESP?

Może cię również zainteresować: Parujące szyby w samochodzie

Więcej artykułów i audycje dostępne na naszej stronie: Radio Bezpieczna Podróż

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia