Common Rail generacje III i IV

924

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Common Rail generacje III i IV
Od momentu ich wynalezienia, w produkcji wtryskiwaczy przewodzi firma BOSCH.

Common Rail generacje III i IV – III

Common Rail III i IV generacji. W 2003 roku Bosch rozpoczął produkcję seryjną trzeciej generacji systemów wtryskowych Common Rail. Najważniejszym elementem systemu trzeciej generacji są szybko przełączające się i kompaktowe piezowtryskiwacze typu Inline Injector. Dzięki temu silniki Diesla stały się jeszcze bardziej wydajne i ciche, a przy tym oszczędne i ekologiczne. Po raz pierwszy zastosowano Common Rail trzeciej generacji w 2004 roku, w Audi A8 z nowym silnikiem Diesla o pojemności 3 litrów. Silnik ten spełniał normę emisji spalin Euro4, która weszła w życie rok później. Godnym uwagi jest fakt, że nie zastosowano w nim dodatkowego systemu oczyszczania spalin. Dotychczasowe generacje systemu Common Rail różniły się od siebie przede wszystkim wartościami ciśnienia wtrysku. Systemy pierwszej generacji dysponowały ciśnieniem rzędu 1350 barów, zaś drugiej 1600-1800 barów. Projektując trzecią generację Common Rail inżynierowie pozostawili wartość ciśnienia na niezmienionym poziomie. Cechą szczególną najnowszej generacji systemów wtryskowych Common Rail są wtryskiwacze typu Inline Injector.

Tak działa wtryskiwacz piezoelektryczny.

Materiał piezoelektryczny został w nich zintegrowany z korpusem wtryskiwacza w bezpośrednim sąsiedztwie iglicy. Nowe wtryskiwacze mają o 75% mniej ruchomych części i są lżejsze. Dzięki temu przełączają się dwa razy szybciej od dotychczas stosowanych piezowtryskiwaczy oraz wtryskiwaczy z zaworami elektromagnetycznymi. Trzecia generacja Common Rail firmy Bosch obniża emisję zanieczyszczeń o maks. 20%, podwyższa moc silnika o maks. 5% i obniża zużycie paliwa o 3%. Za otwieranie i zamykanie wtryskiwacza odpowiada sterownik elektroniczny, który dodatkowo dzieli cały proces na trzy fazy. W pierwszej następuje tak zwany wtrysk pilotujący, który trafia do cylindra tuż przed osiągnięciem przez tłok swojego maksymalnego położenia. Druga faza to już właściwy wtrysk, trzecia zaś to tak zwany „powtrysk”. Odpowiednio zestrojone elektro-wtryskiwacze umożliwiają wykonanie nawet 8 faz wtrysków paliwa podczas jednego cyklu pracy. Wtryskiwacze piezoelektryczne są droższe od swoich elektromagnetycznych odpowiedników. Ze względu na budowę w większości przypadków nie można ich regenerować.

Wtryskiwacz piezoelektryczny BOSCH.

Common rail generacje III i IV – IV

W 2007 roku zaprezentowano IV generację, w której zastosowano hydrauliczny układ wzmacniania ciśnienia we wtryskiwaczach (HADI). Dzięki temu pompa wtryskowa może pracować pod niższym ciśnieniem. Zwiększenie ciśnienia następuje dopiero we wtryskiwaczach i może wynosić 2500 barów. Czwarta generacja stosowana jest głównie w pojazdach ciężarowych. Największą wadą wtryskiwaczy jest ich bardzo wysoka cena. Jest ona spowodowana tym, że urządzenia muszą być wykonanie w niezwykle precyzyjny sposób. Do tego na świecie jest obecnie tylko czterech producentów (Bosch, Siemens, Delphi i VDO) co uniemożliwia większą konkurencję cenową. Druga wada to bardzo duża czułość na jakość stosowanego paliwa. Drobne zanieczyszczenia są w stanie skutecznie zapchać wtryskiwacz. Od 2010 roku. (weszła w życie norma emisji spalin Euro 5) w osobowych samochodach z silnikiem wysokoprężnym nie znajdziemy żadnego innego systemu wtryskowego niż Common-rail.

Common rail generacje III i IV – wymiana czy regeneracja

Wyeksploatowane pompowtryskiwacze zawsze dają wyraźne sygnały o ich złym stanie. Spadek mocy, coraz częstsze problemy z uruchomieniem, nierówna praca silnika i oczywiście kłęby dymu wydobywające się z rury wydechowej. Takie objawy powinny skłonić do odwiedzenia specjalistycznego warsztatu, w celu dokładnego zdiagnozowania problemu. Ocena stanu pompowtryskiwaczy, będzie decydująca dla decyzji o ich wymianie na nowe wtryskiwacze bądź regeneracji.

Stanowisko testowe pompowtryskiwaczy BOSCH EPS 708 CP4.

Podstawowym problemem jest zanieczyszczenie pompowtryskiwaczy, ale nie zawsze użycie dodatku czyszczącego wlanego do paliwa odniesie skutek. Tutaj potrzebna jest specjalistyczna chemia, wraz z myjką ultradźwiękową. Ponieważ na rynku są dostępne części zamienne, oraz technologie napraw, pompowtryskiwacze , które uległy zużyciu można zregenerować. Po kąpieli i rozebraniu, następuje dokładna diagnoza stanu pompowtryskiwacza. Jeśli pompowtryskiwacz zakwalifikuje się do regeneracji, następuje jego montaż połączony z wymianą zużytych części. Naturalnie zawsze obowiązkowa jest wymiana wszystkich uszczelnień na nowe. Następnym krokiem jest ponowna diagnoza na specjalistycznym urządzeniu, w celu upewnienia się o odzyskaniu przez pompowtryskiwacz pierwotnych parametrów.

Korzystanie z autoryzowanych serwisów, w tym przypadku może okazać się atrakcyjne cenowo z wielu względów. Będziemy mogli cieszyć się sprawnymi pompowtryskiwaczami przez dziesiątki tysięcy kilometrów, ponieważ ich parametry będą zbliżone do nowych. Drugim równie istotnym parametrem jest cena usługi, która jest znacznie niższa niż wymiana pompowtryskiwaczy na nowe. Ceny usługi w każdym warsztacie są inne, a koszt całkowity składa się z sumy cen poszczególnych operacji w trakcie regeneracji. Na rynku są również specjalistyczne firmy oferujące już zregenerowane pompowtryskiwacze wraz z wydrukiem parametrów i gwarancją.

Materiał video: REGENERACJA WTRYSKIWACZY COMMON RAIL [Diesiel Common Rail Remanufacturing]

Może cię także zainteresować: Common-rail I i II generacji

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia