Polskie plaże dla osób niepełnosprawnych?

ułatwienia na plażach dla osób z niepełnosprawnością ruchową czyli idzie postęp

3099

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Na zdjęciu wózek inwalidzki na plaży.
Polskie plaże dla osób niepełnosprawnych.

Polskie plaże dla osób niepełnosprawnych? Sprawdzamy czy są przygotowane dla poruszających się na wózkach inwalidzkich.

Wiele spośród czynności uznawanych w naszym świecie za prozaiczną codzienność jest nie lada wyzwaniem dla osób niepełnosprawnych. Doskonałym przykładem może być choćby przysłowiowy odrobinę zbyt wysoki krawężnik, który przez większość z nas jest pokonywany bez najmniejszego trudu. Niestety dla osoby poruszającej się na wózku, ta niewinna przeszkoda może stanowić barierę, której samodzielne pokonanie jest po prostu niemożliwe. Z takimi problemami osoby niepełnosprawne muszą się niestety borykać również w czasie wakacyjnego wypoczynku.

Polskie plaże dla osób niepełnosprawnych – czego brakuje?

Jak wszyscy wiemy polskie plaże nie są zbyt przyjazne osobom niepełnosprawnym. Brakuje łagodnych zjazdów do morza, dostosowanych łazienek oraz pryszniców. Jeśli już plaża oferuje takie udogodnienia. To i tak będąc na wózku aktywnym zazwyczaj nie możemy sobie pozwolić na spacer wzdłuż morza. Tak prosta czynność jak spacer na plaży jest dla nas – osób niepełnosprawnych po prostu niewykonalna.

Na szczęście każdego roku sytuacja ulega systematycznej poprawie. Warto wspomnieć choćby o coraz większej liczbie plaż, na których montowane są specjalne podesty lub podnośniki dla niepełnosprawnych, które umożliwiają transport osoby niepełnosprawnej. Umożliwiają one osobom poruszającym się na wózkach na bezproblemowy wjazd bezpośrednio na plażę. W kilku nadmorskich miejscowościach na polskich plażach jest dostępny wózek. “Wodna amfibia”, z której pod okiem ratowników mogą korzystać niepełnosprawni chcący zażyć kąpieli w morzu.

Polskie plaże dla osób niepełnosprawnych – „Wodna amfibia”

Pojazd przeznaczony jest głównie dla wózkowiczów. Ale nie tylko, każdy kto ma problem z samodzielnym dostaniem się do morza może śmiało z niego skorzystać.

Jego konstrukcja umożliwia łatwy transport po plażowym piasku oraz bezpieczeństwo na wodzie. Podłokietniki i koła są także pływakami o dużej wyporności. Dzięki znacznym rozmiarom takie wózki nie zapadają się w piasku, mogą też wjeżdżać do wody. Daje on osobom niepełnosprawnym, np. poruszającym się na co dzień na wózku inwalidzkim, możliwości bezpośredniego kontaktu z wodą.

Na zdjęciu wodna amfibia dla osób niepełnosprawnych.
Amfibia wodna do kąpieli w morzu dla osób niepełnosprawnych.

Jednak mimo tych z pewnością bardzo pożytecznych ułatwień, większość niepełnosprawnych wciąż może mieć spore problemy z samodzielnym wejściem do wody.

Jak to wygląda w przypadku innych krajów?

Oczywiście temat dostosowania plaż dla osób z niepełnosprawnościami w Polsce dopiero raczkuje. W wielu krajach takie udogodnienia są już dostępne od dawna. A te obecne znacznie przewyższają rozwiązaniami technicznymi ofertę w naszym kraju.

W Chorwacji, za miejscowością Omiša w kierunku Makarskiej. Znajdziemy plażę z krzesłami-podnośnikami, które zabierają osobę z niepełnosprawnościami z plaży i bezpiecznie opuszczają ją bezpośrednio do wody.

Na Sardynii istnieje długa na 11 km plaża Poetto w Cagliari. Kładka dla wózków pociągnięta jest nie tylko od wejścia na plażę do wody, ale również wzdłuż całej plaży. Umożliwiając na przykład swobodny spacer równoległy do linii brzegowej.

Na Krecie na kilku plażach zamontowano system SeaTrac. Dzięki któremu osoby niepełnosprawne mogą w pełni samodzielnie wejść oraz wyjść z wody. Takie niesamowite, innowacyjne rozwiązanie można zobaczyć na filmiku:

Najwięcej nowoczesnych rozwiązań dla osób z niepełnosprawnościami jest chyba na plażach w Stanach Zjednoczonych. Trudno się dziwić. W USA aż 14% osób dorosłych ma stwierdzoną niepełnosprawność ruchową. Na wielu plażach (np. Muskegon, Michigan) można wypożyczyć Action TrackChair – wózek terenowy. Który z łatwością porusza się po piasku, ziemi, błocie a nawet po skałach. Specjalne kładki nie są więc potrzebne (choć też występują, jeśli ktoś chciałby poruszać się swoim wózkiem aktywnym). Gdyż specjalny terenowy wózek elektryczny poradzi sobie w każdych warunkach umożliwiając spacerowanie po plaży na równych warunkach z osobą pełnosprawną. To techniczne ułatwienie poruszania się między innymi po plaży można zobaczyć na stronie:

Nie pozostaje nic innego jak czekać na reakcje władz w polskich miejscowościach, w których są dostępne plaże do użytku. I mam ogromną nadzieję, że w najbliższym czasie i u nas będą dostępne takie rozwiązania jak w innych krajach.

Zainteresował cię nasz temat? Przeczytaj także o osobach niepełnosprawnych w hotelu.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia