Ubezpieczenie zabytkowego samochodu – co trzeba wiedzieć?

579

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

zabytkowy samochód ubezpieczenie i formalności z tym związane
Ubezpieczenie zabytkowego samochodu - wyjaśniamy jakich formalności należy dopełnić

Ubezpieczenie zabytkowego samochodu. Wyjaśniamy co i dlaczego trzeba wiedzieć w tej kwestii. Posiadanie we własnym garażu wiekowego i zachwycającego pięknem oraz parametrami pojazdu to marzenie coraz większej liczby kierowców. Zabytkowe samochody najczęściej kupują prywatni kolekcjonerzy lub są realizacją marzeń. Co jednak warto wiedzieć o ubezpieczeniu takiego auta? Czy podlega ono specjalnym przepisom?

Zabytkowy samochód – co to właściwie oznacza?


Aby dany pojazd można było określać mianem zabytkowego, musi on spełnić pewne wymogi. Przede wszystkim samochód powinien mieć co najmniej 25 lat, a od 15 lat być wycofanym z produkcji, zachowywać oryginalność większości części oraz być wpisanym do rejestru zabytków lub centralnej ewidencji dóbr kultury. Jak łatwo się domyślić, decyzję o wpisaniu danego pojazdu do rejestru podejmuje konserwator zabytków. Można spotkać się z odmową, jeżeli np. w danym rejonie jest dużo modeli danego samochodu. Podane wyżej kryteria uznania auta za zabytkowy są podstawowe. Jednak mimo ich niespełnienia nadal możliwe jest przypisanie danego pojazdu do tej grupy. Należy w takim przypadku udowodnić unikalność naszego samochodu. Może być to konstrukcja lub wprowadzone unikalne rozwiązania techniczne, użytkowanie przez osoby o wysokiej randze społecznej lub pochodzenie z partii o niskiej liczbie egzemplarzy.

Ubezpieczenie zabytkowego samochodu – o czym musisz pamiętać, posiadając auto zabytkowe?

Bycie właścicielem samochodu historycznego związane jest z wieloma obowiązkami. Pierwszym i podstawowym jest rejestracja pojazdu zabytkowego. Po uzyskaniu wpisu do rejestru zabytków należy dane auto poddać zgłoszeniu w wydziale komunikacji właściwym dla miejsca zamieszkania. Jednak w przypadku samochodów tego typu będzie konieczne wcześniejsze badanie techniczne potwierdzające dopuszczenie pojazdu do ruchu drogowego. Podczas tego procesu musisz posiadać wszelkie potrzebne dokumenty, takie jak dowód tożsamości, wniosek o rejestrację, dowód własności pojazdu oraz potwierdzenie wykupienia OC. Rejestracja samochodu zabytkowego kosztuje około 700 złotych. Kolejną rzeczą, o której powinieneś pamiętać, jest ubezpieczenie Twojego auta. Każdy pojazd mechaniczny w Polsce musi być objęty obowiązkową polisą odpowiedzialności cywilnej. Zasada ta dotyczy też jak najbardziej aut uznanych za zabytkowe. W odróżnieniu od posiadaczy pozostałych typów pojazdów, właściciele samochodów historycznych mogą wykupić tzw. polisę krótkoterminową. Nie może być ona jednak krótsza niż 30 dni. W przypadku takiej umowy nie jest ona automatycznie odnawiana po jej zakończeniu.

Ubezpieczenie auta zabytkowego w LINK4

Towarzystwa ubezpieczeniowe mają najczęściej w swoich ofertach polisy dla właścicieli samochodów historycznych. W LINK4 możesz zawrzeć umowę na okres 3, 6 lub 12 miesięcy. Warto jednak pamiętać, że po zakończeniu trwania polisy krótszej niż 12-miesięczna nie zostanie ona automatycznie odnowiona. W LINK4 podczas zakupu OC zyskujesz Program Pomocy z Samochodem Zastępczym i Assistance Opony. Wystarczy, że skontaktujesz się z konsultantem LINK4. Możesz także poszerzyć swoje ubezpieczenie OC o pakiet NNW. Dzięki niemu zyskasz ochronę dla siebie i wszystkich pasażerów podczas jazdy. W sytuacji wypadku lub kolizji drogowej uszczerbek na zdrowiu jest pokrywany z kwoty tego ubezpieczenia.

Pojazd zabytkowy. Podróżuj bezpiecznie!

Posiadanie samochodu historycznego jest ogromną satysfakcją dla jego właścicieli. Nie zapomnij jednak o potrzebie wykupienia ubezpieczenia na czas użytkowania Twojego pojazdu. Wejdź na www.link4.pl i wybierz polisę, która najlepiej spełni Twoje oczekiwania.

Ubezpieczenie auta zabytkowego w LINK4. Szczegółowe informacje sprawdź na www.link4.pl

Materiał powstał we współpracy z LINK4.

Zainteresował cię temat zabytkowych aut? Przeczytaj także o tablicach rejestracyjnych dla zabytkowych samochodów.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia