Zespół policystycznych jajników

350

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Zespół policystycznych jajników - objawy, sposoby leczenia
Zespół policystycznych jajników - coraz więcej kobiet się uskarża na tę dolegliwość

Zespół policystycznych jajników (PCOS) to dolegliwość, która dotyka coraz więcej kobiet. W wielu przypadkach problem wiąże się z bezpłodnością. Jakie są przyczyny tej choroby? Czy można ją całkowicie wyleczyć? 

Zespół policystycznych jajników – przyczyny i główne objawy 

Zespół policystycznych jajników to choroba, która znana jest pod kilkoma nazwami, m.in. jako zespół wielotorbielowych jajników. Do tej pory nie ustalono konkretnych przyczyn dolegliwości. Wiadomo jednak, że wpływ mają na nią np., zaburzenia hormonalne czy zmiana wrażliwości tkanek docelowych na hormony steroidowe. Ustalono także, że wystąpienie dolegliwości spowodowane jest przez nadmiar męskich hormonów w organizmie. Potwierdzono też silny wpływ czynników genetycznych i środowiskowych. Choroba może mieć różny przebieg kliniczny. Do najczęstszych jej symptomów zalicza się zaburzenia miesiączkowania, polegające na nieregularnych cyklach. Kobiety bardzo często zgłaszają się także do specjalisty w momencie, gdy nie mogą zajść w ciąże. Pacjentki zauważają też niepokojące zmiany w swoim wyglądzie. Na przetłuszczającej się skórze pojawia się trądzik. Ponadto włosy stają się suche i łamliwe. Do mniej typowych objawów zalicza się także zmianę barwy głosu i sylwetki ciała. 

Zespół policystycznych jajników

Zespół policystycznych jajników – leczenie 

PCOS to choroba, w przypadku której leczy się wyłącznie objawy. Problem może prowadzić do depresji lub zaburzeń lękowych. Wynika to przede wszystkim z braku akceptacji zmiany wyglądu swojego ciała oraz ogólnego stanu zdrowia. Wtedy niezbędne jest podjęcie leczenia u psychiatry lub psychoterapeuty. Otyłość i cukrzyca to dolegliwości, które nie tylko zwiększają ryzyko wystąpienia choroby, ale i znacznie utrudniają jej przebieg. W przypadku zespołu policystycznych jajników stosowane są środki medyczne, których celem jest leczenie niepłodności czy utrzymanie prawidłowej równowagi metabolicznej. Kuracje lekami należy wspierać odpowiednią dietą. W menu nie powinno zabraknąć produktów z wysoką zawartością nasyconych kwasów tłuszczowych oraz niskim indeksie glikemicznym. Dzienny jadłospis stanowić powinny zatem m.in. warzywa, owoce, chude mięso czy ryby. Samą dietę warto wcześnie skonsultować z dietetykiem. Kobiety powinny zadbać też o dostosowaną do swoich możliwości aktywność fizyczną. 

Zespół policystycznych jajników a ciąża 

Jak wyżej wspomnieliśmy, zespół policystycznych jajników w wielu przypadkach powoduje niepłodność. Nie jest to jednak regułą. W przypadku wielu kobiet problem ten może rozwiązać odpowiednie leczenie farmakologiczne czy zmiana stylu życia. Szybkie wdrożenie leków stymulujących owulacje także zwiększa szanse na potomstwo. Tymczasem poniżej zapraszamy do wysłuchania zapisu rozmowy z dr. Grzegorzem Mrugaczem – lekarzem kliniki „Bocian”, zajmującej się m.in. leczeniem niepłodności. Absolwent Akademii Medycznej w Białymstoku, kształcił się również na Uniwersytecie Medycznym w Wiedniu. Ponadto posiada specjalizacje z zakresu Endokrynologii Ginekologicznej i Rozrodczości. Wywiadu będzie można wysłuchać także w trakcie audycji „Z dobrej strony”, w poniedziałek, czwartek i niedzielę o g. 16:00, na antenie Radia Bezpieczna Podróż.

Rozmowa z dr Grzegorzem Mrugaczem – cz. 1
Rozmowa z dr Grzegorzem Mrugaczem – cz. 2
Rozmowa z dr Grzegorzem Mrugaczem – cz. 3
Rozmowa z dr Grzegorzem Mrugaczem – cz. 4

Foto: Pexels.com, Canva.com

Zobacz także: Endometrioza – rozmowa z ginekologiem

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia