Turbosprężarka co to jest

0
70

Turbosprężarka co to jest – historia

Turbosprężarka co to jest. Twórcą pierwszego turbodoładowania był szwajcarski inżynier i wynalazca Alfred Büchi. W 1905 roku uzyskał on patent na turbosprężarkę napędzaną spalinami. Pierwszy silnik, w którym zastosowano rozwiązanie szwajcarskiego konstruktora został zbudowany w 1910 roku przez firmę Murray-Willat. Był to obiegowy silnik dwusuwowy zabudowany w samolocie. Ponieważ zastosowanie turbosprężarek w samolotach i statkach świetnie się sprawdziło, konstruktorzy samochodów zaczęli pracować nad opracowaniem turbo do aut. W latach trzydziestych XX wieku, Alfred Büchi odniósł kolejny sukces. Ponieważ wykorzystał turbo w silniku samochodowym i uzyskał wzrost mocy o 40 procent. Przyjmuje się, że pierwszą turbosprężarkę, wykorzystującą gazy wydechowe do doładowania silnika wyprodukowała w 1938 roku firma Swiss Machine Works Saurer. Szwajcarskie przedsiębiorstwo wytwarzało pojazdy użytkowe, ciężarówki i autobusy z silnikami wysokoprężnymi. Sukcesy szwajcara przyczyniły się do wprowadzenia turbosprężarek do samochodów osobowych. Stało się to w latach sześćdziesiątych XX wieku.

Turbosprężarka co to jest – obecnie

Turbosprężarka – historia i teraźniejszość Po ulicy miasteczka w Ameryce Północnej jedzie Odrestaurowany samochód. Karoseria w kolorze krwistoczerwonym z białym dachem. Po bokach wąski biały pas na wysokości klamek. Nadwozie dwudrzwiowe z dużym bagażnikiem. Przód samochodu lśni od chromu. Jest to Oldsmobile Jetfire model 1962.
Turbosprężarka co to jest. Oldsmobile Jetfire model 1962.

Pierwsze seryjnie produkowane samochody wyposażone w turbosprężarki powstały za oceanem. Na przełomie lat 1962 i 1963 fabryki opuściły turbo doładowane modele Chevrolet Corvair Monza i Oldsmobile Jetfire. Niestety konstrukcje zastosowanych w nich turbosprężarek nękały ciągłe problemy techniczne. W europie technologią turbodoładowania zainteresowała się fabryka BMW i wtedy zaczęła się era turbo. Pierwszym europejskim samochodem z turbodoładowanym silnikiem było „BMW 2002 Turbo”. Prace koncepcyjne nad modelem 2002 Turbo zaczęły się w 1971 roku, ich zwieńczeniem była prezentacja samochodu w 1973 roku. Wtedy z benzynowej dwulitrowej jednostki uzyskano około 170 KM czyli wzrost mocy o 40KM w stosunku od wersji wolnossącej. Przyspieszenie od 0 do 100km/h spadło z 9,5s do 6,9s. W 1978 roku Mercedes wypuścił na rynek amerykański pierwszy turbodoładowany samochód z silnikiem Diesla. Był to model 300 SD Turbodiesel, trzylitrowy silnik uzyskiwał moc 125KM.Tak ruszyła lawina: w 1981 roku Volkswagen Golf TD, w roku 1979 Peugeot 604 D, Porsche 911 (930) Turbo w 1975 roku, Saab model 99 w 1978 roku, BiTurbo w Maserati. Potwierdzeniem sukcesu turbodoładowania w samochodach było pojawienie się turbosprężarek w sporcie samochodowym, a szczególnie w Formule 1.

Budowę turbosprężarki możecie poznać w materiale video: Zobacz jak działa turbosprężarka!

Może cię również zainteresować: Ubezpieczenie zabytkowego samochodu – co trzeba wiedzieć?

Więcej ciekawych artkułów w dziale: Motoryzacja