Bojkot towarów z Rosji i Białorusi

515

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Bojkot towarów z Rosji i Białorusi. Prezes UOKiK Tomasz Chróstny na tle niebieskiego baneru wzywa do niekupowania rosyjskich i białoruskich towarów
Fot. UOKiK

Bojkot towarów z Rosji i Białorusi – sklepy

Bojkot towarów z Rosji i Białorusi. Prezes UOKiK Tomasz Chróstny zachęca do akcji niekupowania produktów i usług od firm z Rosji i Białorusi. Jest to oznaka naszej solidarności z Ukrainą, oraz aktywna forma osłabiania gospodarek agresorów. W związku z tym róbmy przemyślane zakupy i omijajmy artykuły z kodami kreskowymi zaczynającymi się od cyfr: 460÷469 (Federacja Rosyjska) oraz 481 (Białoruś). Do bojkotu towarów i usług przystępują sieci handlowe, usługodawcy oraz firmy produkcyjne. Bojkot produktów rosyjskich ogłosiły m.in. sklepy Netto i Topaz, Biedronka, Żabka, sieć drogerii Rossmann, Hebe. Markety budowlane Castorama, Hipper.pl, e-sklep z żywnością Barbora, sklepy Barbora, Polomarket, Frisco, Aldi. Grupa Eurocash największa polska firma zajmująca się hurtową dystrybucją żywności i innych produktów szybkozbywalnych. Należą do niej również detaliczne sieci franczyzowe, takie jak: ABC, Groszek, Lewiatan, Euro Sklep, Gama, Duży Ben i Delikatesy Centrum.

Rafał Brzoska, prezes InPostu, poinformował na Twitterze, że zarząd firmy podjął decyzją o niekupowaniu usług i towarów firm rosyjskich i białoruskich. Dodał, że firma nie będzie współpracowała ze spółkami, w których akcjonariacie jest kapitał z tych krajów.

Na niebiskożółtym tle umieszczone dwa kody kreskowe 460 oznacza Rosję oraz 481 oznacza Białoruś.
Fot. UOKiK. Kody: 460÷469 (Federacja Rosyjska) oraz 481 (Białoruś).

Bojkot towarów z Rosji i Białorusi – giganci

Od kilku dni z całego świata napływają informacje o wycofywaniu się zachodnich firm z Rosji, zrywaniu lub czasowym zawieszaniu współpracy czy sprzedaży sprzętu. Apple wstrzymał sprzedaż, Boeing, Airbus, Intel i AMD nie dostarczą podzespołów, BP, Shell, Exon Mobile, Maersk. Koncerny samochodowe: General Motors, Volkswagen, Jaguar Land Rover, Volvo, Renault – wstrzymały dostawy pojazdów i części. BMW (wstrzymuje również lokalną produkcję w Rosji). Mercedes-Benz chce się pozbyć swoich 15% udziałów w fabryce Kamaza. Swoją działalność biznesową w Rosji całkowicie zawiesił Daimler Truck.

Niestety działania wojenne odbijają się również na naszych podmiotach. Od 10.03 .2022 zakłady Volkswagena w Poznaniu i Wrześni będą miały przymusową przerwę produkcyjną. Ze względu na działania wojenne przerwany został łańcuch dostaw podzespołów produkowanych w Ukrainie. Są to między innymi wiązki elektryczne do modeli Caddy, Transporter oraz Crafter. Dokładnie taki sam problem dotknął zakłady w Zwickau, gdzie produkowane są elektryczne modele VW: ID.3 i ID.4 oraz fabrykę Škody Enyaq IV.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia