Najwięksi oszuści świata

752

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Najwięksi oszuści świata
Większość z fałszywych przedsiębiorców oszukiwała swoje ofiary na co najmniej kilkadziesiąt milionów dolarów.

„Kim jest Anna”? i „Oszust z Tindera” to ekranizacje, które w ostatnim czasie wzbudziły spore emocje. Historie Anny Delvey i Simeona Leviev pokazują, w jak prosty, a zarazem podstępny sposób można oszukać nawet najbardziej wpływowych ludzi. Historia zna jednak więcej przypadków wielkich kradzieży i wyłudzeń. Kim są najwięksi oszuści świata

Najwięksi oszuści świata – kłamstwo w sieci 

Słynna dziś Anna Delvey to tak naprawdę Anna Sorokin. W 2016 roku dziewczyna przeniosła się z Niemiec do Nowego Jorku, gdzie zaczęła podawać się za dziedziczkę rodzinnej fortuny. Planowała założyć fundacje Anny Delvey, czyli prywatny klub zajmujący się sztuką. Do tego potrzebowała jednak 22 milionów dolarów. Musiała więc postarać się o pożyczkę. W tym celu sfałszowała wyciągi ze szwajcarskiego banku, na którym miało znajdować się ponad 60 mln euro. W 2019 roku została skazana na od 4 do 12 lat więzienia, zapłatę 24 tys. dolarów grzywny i 199 tysięcy dolarów odszkodowania. „Oszust z Tindera”, to z kolei Izraelczyk Simon Leviev podający się za spokrewnionego z izraelskim biznesmenem przemysłu jubilerskiego. Pierwszy raz za kradzież i fałszerstwo został skazany w 2011 roku. Po odbyciu kary mężczyzna powrócił do swojego kraju. Tam założył fikcyjne konto w aplikacji randkowej Tinder, gdzie podając fałszywą tożsamość, uwodził kobiety, a następnie nakłaniał je do pożyczania mu pieniędzy. 

Najwięksi oszuści świata

Najwięksi oszuści świata – działanie z premedytacją 

Simona Leviev w 2019 roku aresztowano w Grecji, a następnie skazano na 15 miesięcy więzienia w Izraelu. Ze względu na pandemię koronawirusa został jednak wcześniej zwolniony z odbywania kary. Do dziś poszukiwany jest za różne kradzieże i fałszerstwa. Izraelczyk dokonywał przestępstw na podstawie tzw „schematu Ponziego”. Chodzi o piramidę finansową, w której każda kolejna inwestycja pochodzi z wcześniejszej kradzieży. Tymczasem, pochodzący z Włoch, Charles Ponzi w 1920 roku założył firmę, do której zatrudnił wielu agentów i inwestorów. W pewnym momencie dzięki swoim oszustwom zarabiał 250 tysięcy dolarów dziennie. Policja wkrótce aresztowała mężczyznę, jednak po wpłaceniu kaucji wyszedł z więzienia po trzech latach. Mężczyzna niespełna 15 lat później wrócił do Włoch za sprawą deportacji. Straty jego oszustw zostały wycenione natomiast na 15 milionów dolarów. „Schemat Ponziego” kilkadziesiąt lat później wykorzystał Bernard Madoff. który  

Najwięksi oszuści świata – długi warte miliardy 

W 1960 nowojorczyk założył fundusz hedingowy. Firma zgromadziła rzeszę klientów, w których skład wchodzili m.in. znani aktorzy czy działacze społeczni.W 1999 roku pewien analityk finansowy stwierdził, że jest to matematycznie niemożliwe, by firma Madoffa przynosiła takie zyski. Policja aresztowała biznesmena dopiero w 2008 roku. Mężczyzna wkrótce przyznał się, że stracił 50 miliardów dolarów należących do jego inwestorów. Rok później przyznał się do 11 stawianych mu zarzutów. Obecnie odsiaduje najdłuższy w historii wyrok 150 lat więzienia. Kazutsugi Nami kierował z kolei największym przekrętem inwestycyjnym w Japonii. Mężczyzna obiecywał swoim interesantom szybki zysk dzięki inwestycji w wirtualną walutę o nazwie Enten. W 2007 firma roku ogłosiła upadłość, a jej założyciel został skazany na 18 lat pozbawienia wolności. Najwięksi oszuści świata stawiają przed nami pytanie, gdzie leży granica ludzkiego zaufania. Wyżej wymienione sytuacje ukazują natomiast nie tylko upadłość wielkich przedsiębiorstw, ale i zwykłego człowieka. 

Foto: Pexels.com, Canva.com

Zobacz także: Najpopularniejsi polscy influencerzy

Więcej informacji na temat kulis życia gwiazd usłyszysz na antenie Radia Bezpieczna Podróż.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia