Ceny ropy i gazu

339
Pylon z cenami paliwa na jednej ze stacji
Ceny-ropy-i-gazu - Pylon z cenami paliwa na jednej ze stacji

W czwartek 24 lutego 2022 Rosja zaatakowała Ukrainę. Tego dnia w południe średnio za litr benzyny Pb95 i oleju napędowego płaciliśmy w Polsce 5,57 i 5,62 zł. W piątek rano (25.02) baryłka ropy Brent kosztowała 101 USD/bbl. a na większości stacji paliw ceny osiągnęły poziom 5,80-5,90 zł/l. Niestety każdego kolejnego dnia obserwowaliśmy z niepokojem sytuację przy dystrybutorach.

Ceny ropy i gazu

Ceny ropy i gazu na stacjach z 4 marca i co dalej?

Wojna w Ukrainie spowodowała to że cena ropy pierwszy raz od 2014 r. osiągnęła poziom powyżej 100 dolarów za baryłkę (4.03.2022 kosztuje 116 USD/bbl). Jest to główną przyczyną tego, że kierowcy dużo więcej niż przed tygodniem płacą za tankowanie na stacjach benzynowych. Kolejnym elementem mającym wpływ na ceny paliw jest rosnący kurs dolara, który również wpływa na rynek paliwowy.

Niestety kolejny tydzień przyniósł kolejne podwyżki.

Prognoza cen paliw w sprzedaży detalicznej (według e-petrol.pl) PLN brutto/l
W okresie28 lutego-6 marca 2022
Pb985,82-5,99
Pb955,65-5,80
ON5,75-5,93
LPG2,73-2,85
prognoza cen na 28.02-6.03.22

Ceny paliw na stacjach benzynowych w Warszawie (3 marca 2022)

Benzyna PB 95 (E10)

Orlen, Warszawa, Puławska – 6,12 zł/l

Orlen, Warszawa Powsińska 14 – 6,20 zł/l

Olej napędowy ON

Orlen Warszawa – 6,40 zł/l

Ceny paliw na stacjach benzynowych w Warszawie ( 4 marca 2022)

Benzyna PB 95 (10)

Auchan, Modlińska 6, Warszawa – 6,08 zł/l

Shell,. Łabiszyńska 27, Warszawa – 6,19 zł/l

Orlen, Warszawa Powsińska 14 – 6,20 zł/l

Olej napędowy ON

Auchan, Modlińska 6, Warszawa – 6,38 zł/l

Shell,. Łabiszyńska 27, Warszawa – 6,49 zł/l

Orlen, Warszawa Powsińska 14 – 6,50 zł/l

Sytuacja zmienia się szybciej niż jeszcze tydzień temu.

Ceny ropy i gazu – prognozy 7-13 marca 2022

Poniżej prognozowane średnie ceny paliw przez portal e-petrol.pl na kolejne dni. 

Prognoza cen paliw w sprzedaży detalicznej (według e-petrol.pl) PLN brutto/l
W okresie7-13 marca 2022
Pb986,68-6,81
Pb956,33-6,49
ON6,83-6,96
LPG2,95-3,09
prognoza cen na 7.03-13.03.22

Jak widać wyżej sytuacja cały czas jest dynamiczna i nikt nie jest w stanie przewidzieć czy uda się powstrzymać Putina. Kiedy sytuacja na rynku paliw może się ustabilizować? Na to pytanie też nie znamy odpowiedzi.

Kto współpracuje z Putinem? Łukoil czy to AMIC?

W czwartek (3.03) inwazję Rosji na Ukrainę oficjalnie potępił koncern Łukoil, który do niedawna posiadał stacje benzynowe w Polsce. 116 byłych stacji tego koncernu działa teraz pod szyldem AMIC Polska. Firma ta również odcięła się wojny w Ukrainie.

Już w 2016 roku “Puls Biznesu” pisał że, austriacka spółka AMIC Energy jest “tajemnicza” i ma ogromne i niejasne powiązania z Rosją. W Ukrainie od początku ją zbojkotowano. Teraz jako jedną z sankcji nakładanych na Rosję, z AMIC Polska swoje umowy zrywają różne firmy a indywidualni kierowcy omijają ją z daleka.

 AMIC Energy oświadczył, że należąca do spółki sieć 116 polskich stacji paliw AMIC Polska nie jest powiązana kapitałowo z koncernem Łukoil ani z innymi podmiotami gospodarczymi z Rosji, a sprzedawane paliwo dostarczane jest wyłącznie z rafinerii PKN Orlen.

Dajemy zatrudnienie ponad tysiącu osobom w Polsce i tutaj płacimy podatki. Z całą stanowczością potępiamy brutalny atak Rosji na Ukrainę! Solidaryzujemy się z narodem ukraińskim, jednocześnie poważnie obawiając się o los pracowników stacji AMIC Energy w Ukrainie” – czytamy w oświadczeniu AMIC Energy PL dostępnym na Facebooku.

Kolejną informacją przekazaną za pomocą Facebooka jest to, że AMIC pozwala na nieodpłatne tankowanie ciężarówek jadących z pomocą humanitarną dla Ukraińców.

Shell zamawia dostawę ropy z Rosji po niskiej cenie.

 Potwierdzają się informacje o decyzji firmy o kontynuowaniu zakupów surowca z Rosji mimo napaści na Ukrainę – donosi agencja Bloomberga. Shell zapłacił za baryłkę ropy o około 28,45 dol. mniej niż wynosi indeks Dated Brent. Shell informuje, że brytyjsko-holenderski koncern nie zamierza zrezygnować z zakupu ropy i gazu z Rosji. Decyzję zmieni dopiero gdy embargo zostanie wprowadzone przez poszczególne państwa. “Jak dotąd rządy nie zakazały importu ropy i gazu, obawiając się wzrostu cen, jaki spowodowałby taki krok” – pisze Bloomberg. Shell posiada w Polsce sieć stacji paliw i sklepów – łącznie ok. 400 obiektów. Tu nasuwa się kolejne pytanie ? Czy należy bojkotować stacje benzynowe firmy Shell.

Tu odsyłamy do oficjalnego oświadczenia Shell Global : 

Jesteśmy zbulwersowani wydarzeniami w Ukrainie i jasno wyraziliśmy nasz zamiar wycofania się ze wspólnych przedsięwzięć z Gazpromem – którego większościowym udziałowcem jest rosyjski rząd – i powiązanymi z nim podmiotami. Zamierzamy również zakończyć nasze zaangażowanie w projekt przesyłu gazu z Rosji do Europy.

 Zaprzestaliśmy również większości działań związanych z rosyjską ropą. Kupujemy jednak obecnie ropę i inne rosyjskie produkty dla niektórych rafinerii i zakładów chemicznych, aby zapewnić ciągłość produkcji podstawowych paliw i produktów, które codziennie służą ludziom i przedsiębiorstwom.

 Będziemy dalej zmniejszać zużycie rosyjskiej ropy, w miarę jak dostępne będą surowce z alternatywnych źródeł, jednak jest to skomplikowany proces, ponieważ rosyjska ropa odgrywa znaczącą rolę w globalnej podaży, a na obecnym, trudnym rynku wciąż brakuje alternatyw.  Postępując zgodnie z obowiązującymi sankcjami, nieprzerwanie pracujemy nad tym, aby w sposób ciągły i bezpieczny dostarczać energię do naszych klientów w Europie i na innych rynkach.

Ceny ropy i gazu – wojna na dezinformację, fala oszczerstw, fake news

Informacje docierające do nas przez internet; SMS; facebook; instagram czy tweeter itp. są idealnym miejscem do dezinformacji. Czerwony alert na falę kłamstw na temat cen benzyny jak również jej braku, ogłosił 3.03 Instytut Badań Internetu i Mediów Społecznościowych. W Polsce pojawiają się informacje, które mają wzbudzić panikę, a zarazem niechęć do walczących Ukraińców. Przykłady można mnożyć, wśród nich są pogłoski o rzekomych obniżkach cen benzyny i ropy dla Ukraińców lub że samochody na rejestracjach Ukraińskich będą mogły tankować na Orlenie za darmo. Czy jest to dezinformacja i propaganda na zlecenie Kremla czy idiotyczne działania osób chcących wywołać wewnętrzne niepokoje? Tego nie wiem.

dystrybutor na stacji benzynowej
Ceny ropy i gazu zakończenie benzynowych pomp

Paliwa. Czy kolejki na stacjach to zasługa rosyjskich trolli ?

Ceny ropy i gazu

Przykładem na skuteczną plotkę były ostatnie (początek wojny) informacje o wysokich podwyżkach i braku paliwa. Po tej plotce przekazywanej z ust do ust na stacjach ustawiały się gigantyczne kolejki samochodów. Zdarzały się nawet wielogodzinne kolejki. Niektóre stacje ograniczyły ilość paliwa które mógł zatankować kierowca. Byli też tacy którzy tankowali we wszystkie zbiorniki które mieli pod ręką. Gdzieniegdzie doszło do braków paliw a ceny wzrastały nawet kilka razy w ciągu dnia. Na szczęście sytuacja wróciła do normy, niestety ceny pozostały na wyższym poziomie.

pylon z cenami paliw jednej ze stacji benzynowych 6.03.22
Ceny ropy i gazu – pylon z cenami paliw jednej ze stacji benzynowych 6.03.22

Szansa na wyhamowanie cen ropy

W sobotę w Teheranie zostało ogłoszone porozumienie między dyrektorem generalnym Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej Rafaelem Mariano Grossi a irańskim szefem resortu ds. nuklearnych Mohammadem Eslamim – podał Bloomberg. Potencjalnie stanowi to krok w kierunku powrotu do porozumienia z 2015 r., które ograniczyło program nuklearny Islamskiej Republiki w zamian za złagodzenie sankcji. Pozwala to na zwiększenie eksportu ropy przez Iran. W lutym Iran podawał, że możliwości eksportowe wynoszą 2,5 mln baryłek dziennie z całkowitej produkcji 4 mln baryłek. Przez sankcje w ub.r. Iran eksportował tylko około miliona baryłek dziennie. Irański minister ds. ropy naftowej Jawad Owji zadeklarował, że technicznie i operacyjnie Iran jest w stanie zwiększyć eksport natychmiast, jak tylko zdjęte zostaną sankcje, nałożone jeszcze przez prezydenta Donalda Trumpa. Należy mieć nadzieję że sytuacja rozwinie się na korzyść konsumentów.

Słuchaj także Radia Bezpieczna Podróż 

Czytaj także paliwa a wojna w Ukrainie

Poprzedni artykułUpadek Nord Stream II
Następny artykułZajęcie samochodu przez wojsko
Jestem miłośnikiem zabytkowej motoryzacji i turystyki z nią związanej. Interesuje się historią Warszawy, a wolnych chwilach oglądam stare polskie komedie przede wszystkim mistrza Stanisława Barei. Dobry rock-and-roll, ska i punk rock nie są mi obce, no i oczywiście klasyka metalu z lat 80/90. Wszystko to okraszone jest fotografią kiedyś kliszową obecnie cyfrową.