Panowie, wygrajmy zdrowie – rak jądra

462

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Panowie, wygrajmy zdrowie – rak jądra
W przypadku raka jądra niezwykle ważne są badania profilaktyczne.

Panowie, wygrajmy zdrowie – rak jądra to nie musi być wyrok. Choć choroba jest niezwykle podstępna, gdyż w początkowej fazie zwykle nie daje żadnych objawów. Jest to najczęściej występujący u młodych mężczyzn nowotwór złośliwy, mimo to można go wyleczyć nawet w zaawansowanym stadium. Podpowiadamy jak samodzielnie badać jądra, by wykryć zmiany chorobotwórcze.

Panowie, wygrajmy zdrowie – rak jądra – prawdopodobieństwo choroby

Jądra to męskie narządy płciowe, których zadaniem jest produkcja plemników oraz wytwarzanie testosteronu. Znajdują się poza obszarem ciała, w tzw. worku mosznowym. Zbyt wysoka temperatura bowiem upośledza prawidłowe funkcjonowanie plemników, przez co wrasta ryzyko niepłodności.  Rak tego narządu najczęściej nie daje żadnych objawów i większość mężczyzn przez przypadek natrafia na guzek, czuje ciężar w mosznie. Zauważa, że jedno jądro staje się powiększone, twarde i chropowate. Czynniki zwiększające prawdopodobieństwo zachorowania to między innymi wnętrostwo, czyli niezstąpienie jądra w okresie dojrzewania, tzw. jądro wędrujące, przebyta w dzieciństwie przepuklina pachwinowa. Rak jądra może powstać ze wszystkich tkanek jądra, ale najczęściej rozwija się nowotwór zarodkowy. Do diagnostyki tego schorzenia stosuje się różne badania. Podstawowe z nich to USG jąder oraz tomografia komputerowa jamy brzusznej, miednicy i klatki piersiowej czy oznaczenie stężenia markerów nowotworowych w surowicy. Warto podkreślić, że wczesne wykrycie choroby pozwala lepiej dobrać metody leczenia. 

Panowie, wygrajmy zdrowie – rak jądra – objawy

Do częstych objawów należy Uczucie ciężaru w mosznie, niebolesna opuchlizna, obrzęk. Niebolesne zgrubienie, powiększenie jądra. Może pojawić się także bolesne powiększenie sutków oraz niewielki, bezbolesny guzek. W stanach zaawansowanych najczęściej dochodzi do przerzutów. Wówczas pojawiają się takie symptomy jak: 

  • kaszel 
  • ból brzucha 
  • ból pleców 
  • duszność 
  • krwioplucie 
  • niedowłady 

Lekarze uzależniają formę leczenia m.in. od rodzaju i zaawansowania nowotworu. W większości przypadków stosuje się jednak leczenie chirurgiczne, radioterapie i chemioterapie. Pierwszym etapem, który jest wdrażany niezależnie od stopnia zaawansowania choroby jest całkowite wycięcie jądra. Po wycięciu narząd badany jest pod mikroskopem, co pozwala zaplanować odpowiednie leczenie. W przypadku zakończonej chemioterapii usuwane są przetrwałe guzy nowotworowe. U pacjentów z nasiekiem jądra przeprowadza się zabieg usunięcia, przetrwałych po leczeniu, węzłów chłonnych z jamy brzusznej.

Panowie, wygrajmy zdrowie – rak jądra

Panowie, wygrajmy zdrowie – rak jądra – profilaktyka

Leczenie: Proces leczniczy polega na usunięciu jądra w którym wykryto zmiany nowotworowe. W przypadku wykrytych przerzutów także węzłów chłonnych. Leczenie docelowo uzupełnić można chemioterapią albo radioterapią, ale o tym decyduje lekarz specjalista po analizie markerów nowotworowych z surowicy i badań dodatkowych. Usunięcie jądra nie wpływa na możliwość spłodzenia potomstwa. Pozostałe jądro produkuje odpowiednią do zapłodnienia ilość spermy. Mężczyzna po operacji jest w stanie prowadzić aktywne życie seksualne. Usunięte jądro zastępowane jest protezą. Panowie, wygrajmy zdrowie – rak jądra to poważna sprawa. Można jednak go całkowicie wyleczyć, wystarczy uważnie wsłuchiwać się w sygnały ze swojego ciała.

Foto: Canva. com

Zobacz także: Gwiazdy, które wygrały walkę z nowotworem

Więcej informacji na temat zdrowia i profilaktyki usłyszysz na antenie Radia Bezpieczna Podróż

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia