Dzieci z Ukrainy w polskich szkołach

462

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Kalendarz szkolny na rok 2024 w polskich szkołach
Kalendarz szkolny na rok 2024

Ponad 30 tysięcy dzieci z Ukrainy zadomowiło się już w polskich szkołach. Minister edukacji i nauki informuje jednak, że jest to dopiero początek. W jaki sposób będzie przebiegać nauczanie ukraińskich dzieci? Czy czekają nas duże zmiany w polskiej edukacji? 

Dzieci z Ukrainy w polskich szkołach – pilna potrzeba 

Wielu rodziców nadal nie podjęło decyzji, by posłać swoje dzieci do polskiej szkoły. Tymczasem w Polsce mamy ponad 11 tysięcy nauczycieli języka ukraińskiego. Polskie szkoły są także otwarte na zatrudnianie ich z Ukrainy. Samych pedagogów na ten moment również jest w naszym kraju za mało. W przypadku samych dzieci największy problem jest z uczniami, którzy nie znają ani języka polskiego, ani angielskiego. W związku z tym najlepszą alternatywą na początek będą tzw. oddziały przygotowawcze – szkolne, międzyszkolne i międzygminne. Ten sposób jest nie tylko najlepszy dla samych dzieci, ale i całego systemu oświaty. Kolejna kwestia to szkoły, które zapewniają dach nad głową. Przykładowo w powiecie Tomaszewskim, w tamtejszych salach gimnastycznych, zostały utworzone punkty recepcyjne i miejsca odpoczynku. W województwie lubelskim z kolei 90 placówek ma przygotowane noclegi dla uchodźców. Mimo to jednak same szkoły pracują normalnie. 

Dzieci z Ukrainy w polskich szkołach – przyjmowanie uczniów 

Dyrektor placówki ma obowiązek przyjąć dziecko, bez względu na to jakiej jest narodowości. Obowiązywać będą natomiast te same przepisy co do tej pory. W odpowiedzi na zaistniałą sytuację władze szkół nie będą też wymagać dodatkowej dokumentacji. Aktualnie bowiem wystarczy deklaracja rodzica z informacją o wieku i ukończonym poziomie edukacji dziecka. Pamiętajmy jednak, że przybycie tylu nowych uczniów wiąże się z przedsięwzięciem logistycznym. Wiadomo już, że będą musiały powstać nowe placówki. Ponadto zwiększy się zapotrzebowanie na artykuły szkolne. Jak wyżej wspomnieliśmy, najtrudniej mają dzieci, które znają wyłącznie język ukraiński. Wiadomo jednak, że lekcja języka polskiego będzie podstawą, by ukraińscy uczniowie odnaleźli się w polskim społeczeństwie. Ministerstwo edukacji oczekuje natomiast różnych form wsparcia nie tylko wśród nauczycieli, ale i wolontariuszy. 

Dzieci z Ukrainy w Polskich szkołach

Dzieci z Ukrainy w polskich szkołach – bezinteresowne wsparcie  

Dzieci z Ukrainy w polskich szkołach potrzebują przede wszystkim naszego wsparcia. W całym zamieszaniu organizacyjnym nie wolno zapominać nam o tym, że są to osoby w większości przerażone i wyobcowane. Tym bardziej może być im trudno na początku zaadoptować się w nowym systemie. Szkoły jednak zapowiedziały, że oprócz edukacji, dzieci będą mogły również liczyć na wsparcie psychologiczne i pedagogiczne. Ukraiński uczeń będzie mógł też skorzystać z pomocy osoby, która włada jego językiem. Przewiduje się także dodatkowe zajęcia wyrównawcze. Należy jednak pamiętać, że największy kryzys uchodźczy dopiero przed nami. Polskie szkoły czekają również na ostateczne rozwiązania naszych władz względem nowych ustaleń w systemie nauczania.

Foto: Canva.com

Zobacz także: Ukraińskie prawo jazdy w Polsce

Więcej informacji odnośnie zmian w związku z wojną na Ukrainie usłyszysz na antenie Radia Bezpieczna Podróż.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia