Dzieci w mediach społecznościowych

0
31
Dzieci w mediach społecznościowych
Materiały tworzone przez dzieci mają coraz większy charakter seksualny.

Dzieci w mediach społecznościowych stanowią coraz większy procent internetowych użytkowników. Niestety ich rodzice często nie mają żadnej kontroli zarówno nad tym z jakimi treściami spotyka się ich dziecko, jak i jakie treści wytwarza. Tymczasem w tym kontekście coraz częściej mówi się o seksualnym wykorzystywaniu dzieci. 

Dzieci w mediach społecznościowych – niepokojące dane 

Materiały przedstawiające seksualny obraz dzieci są jednymi z najczęściej analizowanych materiałów przez Dyżurnet.pl. Choć liczba z 2021 roku była mniejsza, niż w roku poprzednim, to i tak statystyki mają prawo budzić niepokój. Ogromny procent stanowią materiały samodzielnie wytwarzane przez małoletnich. Niestety nie zawsze są one tworzone dobrowolnie. Zdjęcia i filmy często są wynikiem przemocy, bądź szantażu ze strony osób dorosłych. Dziecko, którego świadomość nie jest w pełni rozwinięta, całkowicie ufa dorosłemu. Co najgorsze, nie jest również świadome konsekwencji publikacji złych treści. Martyna Różycka, kierownik Dyżurnet.pl podkreśla jak istotna jest szybka reakcja. Tylko dzięki szybkiemu zablokowaniu nieodpowiednich treści i jak najszybszemu oddaniu ich w ręce policji, można sprawić, że nie będą się one rozprzestrzeniać. Z drugiej strony należy kłaść jeszcze większy nacisk na edukację ze strony rodziców i pedagogów. 

Dzieci w mediach społecznościowych – blokowanie treści 

W 2021 roku wprowadzono nowe, pomocne narzędzie do blokowania szkodliwych treści. Bez problemu można pobrać je z popularnych przeglądarek internetowych. Największą zaletą tego narzędzia jest jego sprawność. Zainstalowana wtyczka bowiem automatycznie przekazuje nieodpowiednią stronę serwisowy Dyżurnet.pl. Stamtąd z kolei materiał przekazywany jest właściwym organom. Do jej instalacji zachęca się przede wszystkim osoby, które spędzają w sieci wiele godzin w sieci. Ponadto istotne, by dorośli z uwagą przyglądali się raportom dotyczącym nieodpowiednich treści w wirtualnej przestrzeni. Warto również stale poszerzać swoją wiedzę na temat zagrożeń względem obecności dzieci w sieci. „Wiemy, że wspólne działania, edukacja, niepozostawanie obojętnym to siła, dzięki której możemy czynić cyfrowy świat bezpieczniejszym. Dlatego zawsze chętnie odpowiadamy na pytania dziennikarzy, wyjaśniamy, przekazujemy najnowszą wiedzą”  – podkreśla Martyna Różycka.

Dzieci w mediach społecznościowych  

Dzieci w mediach społecznościowych – odważne kadry 

Dzieci w mediach społecznościowych potrafią dodawać nawet kilka postów na dobę. Według wspomnianego raportu większość użytkowników to dziewczynki. I choć niektóre materiały nie są w charakterze seksualnym, to i tak mogą stanowić zagrożenie. Zdarzają się jednak filmiki, w których przykładowo tańczące dziewczynki eksponują bieliznę lub pokazują pośladki. Pamiętajmy przy tym, że zarówno same posty, jak i kanały, na których są publikowane mają tysiące subskrybentów i po kilka tysięcy wyświetleń. Śmiało można zatem stwierdzić, że obecna moda wśród dzieci to tak naprawdę prosta droga do rozprzestrzeniania się dziecięcej pornografii. Tym bardziej warto chronić od tego zjawiska najmłodsze pokolenia.

Więcej wiadomości na temat wpływu mediów społecznościowych na najmłodszych usłyszysz na antenie Radia Bezpieczna Podróż

Foto: Canva.com

Zobacz także: Dziecko, a szkodliwe treści w sieci