Groźna pogoda nad Polską

338

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

zdjęcie satelitarne pyłu saharyjskiego
Groźna pogoda nad Polską

Nad niektórymi regionami Polski może pojawić się pył Saharyjski i Antycyklon czyli groźna pogoda nad Polską.

Pył znad Sahary w poniedziałek (14.03) dotarł do Hiszpanii, z kolei we wtorek(15.03) przemieścił się nad Szwajcarię, Francję i Niemcy. Na ulicach miast pojawił się pył a niebo nabrało zabarwienia na brązowy odcień. Zjawisko jest efektem burzy Celia, która wystąpiła wcześniej nad Saharą. Mieszkańcom zanieczyszczonych regionów zaleca się ograniczenie przebywania na zewnątrz, szczególnie w przypadku osób, które zmagają się z chorobami układu oddechowego. Pył saharyjski przemieszcza się znad zachodniej Europy w stronę Wielkiej Brytanii, Skandynawii, a także Czech i Polski (17.03). Według synoptyków, w czwartek pył wciąż będzie powodował pogorszenie przejrzystości nieba. Zjawisko nie powinno jednak stanowić zagrożenia dla zdrowia. 

Czym jest pył Saharyjski i czy jest zagrożeniem dla zdrowia? 

Pył saharyjski, nazywany również Kalima, jest związany z burzami piaskowymi nad Saharą oraz transportem pyłów przez wschodnie wiatry. Kiedy zjawisko jest intensywne, niebo przybiera kolor pomarańczowo-brązowy, jest też zamglone. Najczęściej występuje na Wyspach Kanaryjskich. Czasami dociera do Europy, także do Polski. Pył osiadający na domach, oknach czy samochodach może wywołać reakcję alergiczną, do Polski zazwyczaj nie docierają jednak takie ilości, które mogłyby stworzyć zagrożenie dla zdrowia. 

Zdjęcie satelitarne Antycyklonu
Groźna pogoda nad Polską – Antycyklon

Groźna pogoda nad Polską – Antycyklon co to jest?

Regionem wysokiego ciśnienia w atmosferze z maksimum w środku jest antycyklon. Ciśnienie na jego krawędziach jest niższe, co pozwala powietrzu spieszyć się od środka do peryferii. Powietrze w centrum stale opada i odchodzi do krawędzi antycyklonu. W ten sposób powstają przepływy w dół.

Antyklon jest przeciwieństwem cyklonu, ponieważ na półkuli północnej podąża w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara, w południowej podąża za nim.
Po przeczytaniu wszystkich powyższych informacji możemy śmiało powiedzieć, czym jest antycyklon.
Interesującą cechą antycyklonów w umiarkowanych szerokościach geograficznych jest to, że w pewnym sensie ścigają cyklony. W tym przypadku stan osiadły w pełni charakteryzuje antycyklon. Pogoda tworzona przez tę trąbę jest bezchmurna i sucha. Wiatr praktycznie nie jest obserwowany.

Antycyklon kiedy nad Polską?

W weekend nad Polską spotkają się dwa silne wyże baryczne: Olivier i Peter. Nadciągają nad nasz kraj z dwóch różnych stron – ze wschodu i zachodu. To złe wiadomości dla osób, które są wrażliwe na wahania ciśnienia.

To rodzaj cyrkulacji atmosferycznej typowej dla wyżów. Co oznacza w praktyce dla mieszkańców naszego kraju?

Z powodu antycyklonu w centrum kraju w weekend można spodziewać się ciśnienia w wysokości do 1050-1051 hPa.

Antycyklon przyniesie w sobotę wieczorem ciśnienie w wysokości 1048 hPa, będzie ono odczuwalne na Pomorzu i w województwach: warmińsko-mazurskim oraz podlaskim. W pozostałej części Polski ciśnienie wahać będzie się od 1044 hPa (w centrum) do 1046 hPA (na południu kraju), podobne wartości mogą być również odnotowane 19 marca br. w północnej części Polski. Działanie wyżu utrzyma się w naszym kraju co najmniej do 22 marca.

Byłby to jeden z najwyższych odczytów na barometrach na przestrzeni ostatnich lat. Ostatni raz ciśnienie przekraczające 1050 hPa odnotowano w Suwałkach 25 lat temu.

Nie zostanie jednak pobity krajowy rekord wzrostu ciśnienia. Po II wojnie światowej w Polsce raz zanotowano wartość 1054 hPa, a rekord w całej historii kraju wyniósł około 1065 hPa.

Wysokie ciśnienie dla meteoropatów

U osób wrażliwych antycyklon może powodować zmęczenie, senność, bóle głowy i rozdrażnienie. Dochodzi także do zwiększonego ciśnienia tętniczego krwi, a to powoduje ból głowy.

Słuchaj także Radia Bezpieczna Podróż 

Jesteś zainteresowany czytaj także 14 Lutego Dzień Chorych na Padaczkę

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia