Biuro podróży dla osób niepełnosprawnych

2272

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Zdjęcie przedstawia wycieczki z biurem podróży
Biuro podróży dla osób niepełnosprawnych.

Biuro podróży dla osób niepełnosprawnych – sprawdzamy, czy i jakie wycieczki oferują biura podróży dla osób z niepełnosprawnościami. Większość podróżujących korzysta ze zorganizowanych wycieczek, oferowanych przez liczne w Polsce biura podróży. Jest to łatwe, proste i często jedyne rozwiązanie, szczególnie dla tych, którzy nie znają języków obcych. Wyjazd z biurem podróży ogranicza powstanie ewentualnych problemów. Sytuacja jest prosta: wsiadamy do samolotu/autokaru, na miejscu odbiera nas rezydent, mówiący w naszym języku i zawozi nas do hotelu. Ponadto, biura podróży oferują szereg wycieczek fakultatywnych. Wszystko wydaje się banalne, ale czy zawsze tak jest?

Właśnie dlatego wpadłem na pomysł aby spytać kilkanaście biur podróży. Jak oni widzą i jak są przygotowani na obsługę osób niepełnosprawnych. I wysłałem kilka pytań drogą mailową.

Biuro podróży dla osób niepełnosprawnych – rozmowa i odpowiedź Pani Gabrieli Walczak

Poniżej przedstawię Państwu udzielonych bardzo obszernych odpowiedzi na pytania od jednej z Pań Projektant Podróży w DreamGo Sp. z o.o. GABRIELA WALCZAK.

Na zdjęciu Projektant Biura Podróży w DreamGo Exclusive Travel GABRIELA WALCZAK.
Projektant Biura Podróży DreamGo Exclusive Travel GABRIELA WALCZAK.

Dziękuję za mail i zainteresowanie Biurem Podróży DreamGo. Oczywiście z chęcią udzielimy odpowiedzi na pytania, ponieważ mieliśmy już okazję przygotowywać oferty dla klientów z niepełnosprawnością. DreamGo nie jest zwykłym Biurem Podróży, które posiada gotowe oferty robione pod masówkę. Projektujemy wyjazdy od samego początku, personalizujemy pod potrzeby naszych klientów. Staramy się, aby nasze propozycje przewyższały oczekiwania (za to chyba najbardziej cenią nas klienci). Dbamy o wysoką jakość lotów, hoteli i atrakcji. Często sprawdzone osobiście przez nas lub naszych zaufanych kontrahentów – powiedziała Pani Gabriela Walczak.

Odpowiadając najbardziej ogólnie jak się da – przygotowanie propozycji podróży dla klienta z niepełnosprawnością. Nie jest dla nas problemem, ponieważ to po prostu czynnik, który musimy uwzględnić w personalizacji takiej podróży. Inna sprawa, że sama turystyka, a szczególnie hotele na egzotycznych kierunkach. Nie są często przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych np. nie ma szerokich ścieżek w hotelach. Dla osób poruszających się na wózkach albo wejścia do łazienek/ pryszniców są zbyt wąskie. Rzadko który hotel ma specjalne wózki do dużych kołach do poruszania się po plaży. A jeśli już mają to jeden na cały hotel (przykład hotel Kurumba na Malediwach).

Na zdjęciu logo Biura Podróży DreamGo Sp. z o.o.
Biuro podróży dla osób niepełnosprawnych – DreamGo Sp. z o.o.

Mimo to zawsze staramy się zaproponować najlepszą możliwą opcję. Z pewnością rekomendujemy wybieranie hoteli 5* z indywidualną obsługą. Ponieważ wtedy osoba z niepełnosprawnością może liczyć na pomoc obsługi hotelu lub usługę prywatnego butlera. Problemem z jakim mogą się spotkać osoby z ograniczeniem ruchowym. Jest to, że nie da się na 100% zagwarantować podstawienia samolotu do rękawa. Na większości lotnisk da się zorganizować jednak pomoc ze strony obsługi lotniska.

Biuro podróży dla osób niepełnosprawnych – pytania i odpowiedź

Z jakiego rodzaju wycieczek mogą skorzystać osoby niepełnosprawne? Tylko wczasy, czy także wycieczki objazdowe?

Czy w wycieczkach objazdowych środek transportu, którym porusza się po danym kraju osoba niepełnosprawna. Jest dostosowany i w jaki sposób np. czy jest możliwość zastąpienia autokaru samochodem osobowym. W przypadku osoby poruszającej się na wózku inwalidzkim?

Myślę, że to zależy od stopnia niepełnosprawności i rodzaju objazdówki. Najczęściej wycieczki objazdowe proponujemy w wersji prywatnej. Więc wiele rzeczy da się dostosować do potrzeb, ale to mocno zależy od kierunku. Jako przykład safari w Tanzanii, które często organizujemy – wszystkie firmy mają auta Toyota Cruiser dostosowane do warunków na safari. To są wysokie auta terenowe, więc wsiadanie do nich dla osoby na wózku byłoby bardziej problematyczne. Jestem pewna, że kierowca-przewodnik poinformowany wcześniej. Tak aby się na to przygotował i byłby w stanie pomóc, ale innym autem na safari się nie wjedzie.

W przypadku np. osób głuchych należałoby wziąć pod uwagę koszt tłumacza języka migowego i pokryć jego pobyt.

Nigdzie nie proponujemy wyjazdów autokarem, ponieważ wyjazdy są indywidualne, prywatnymi samochodami lub mini busami klimatyzowanymi. Dostępność aut dostosowanych zależy od kierunku (może być ciężej na mniejszych egzotycznych wyspach).

Na zdjęciu krajobraz wycieczki
Biuro podróży dla osób niepełnosprawnych.

Biuro podróży dla osób niepełnosprawnych – transfer lotnisko-hotel-lotnisko

W jaki sposób, w przypadku osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Takich, które nie mogą chodzić, odbywa się transfer na trasie lotnisko-hotel-lotnisko? Autobusy są w większości niedostosowane, czy w związku z tym podstawiany jest dostosowany środek transportu lub np. samochód osobowy?

Jak wspominałam wyżej – obsługa na lotnisku jest w stanie pomóc w transporcie na lotnisku. Za dopłatą jest przykładowo opcja VIP (np. na lotnisku Chopina). Która gwarantuje pobyt w luksusowym saloniku przed wylotem oraz prywatny transfer autem pod sam samolot. Problemem jest tylko brak gwarancji rękawa przy samolocie – tu musimy się kontaktować z konkretną linią lotniczą, aby taką opcję ustalić. Nie proponujemy lotów czarterowych, dlatego trzeba się liczyć z jedną przesiadką na dalsze kierunki np. w Doha czy Dubaju.

Z pewnością co do samego lotu rekomendujemy w takim przypadku wybranie klasy. Premium Economy czy biznes, która zapewnia większą przestrzeń na nogi i wygodę podczas lotu.

Czy sprawdzają Państwo współpracujące z Wami hotele pod względem ich dostępności dla osób niepełnosprawnych?

Osobiście odwiedziliśmy większość oferowanych przez nas kierunków. Podczas takich podróży sami zwiedzamy hotele, rozmawiamy z menedżerami. Więc jesteśmy w stanie powiedzieć, który hotel jest mniej lub bardziej odpowiedni do potrzeb klienta, jakie by one nie były. Z hotelami współpracujemy często bezpośrednio, dlatego o wszystko możemy dopytać w razie wątpliwości.

Każdy z naszych projektantów podróży zajmuje się konkretnymi destynacjami, dzięki czemu możemy nazywać się ekspertami w danym kierunku.

Na zdjęciu krajobraz wysp z góry.
Biuro podróży dla osób niepełnosprawnych.

Biuro podróży dla osób niepełnosprawnych – opieka przewodnika i pies przewodnik

Czy osoba niepełnosprawna (głucha, niewidoma, poruszająca się na wózku inwalidzkim). Może skorzystać z oferowanych przez Państwa wycieczek organizowanych w miejscu. Gdzie jesteśmy na wakacjach, do atrakcyjne turystycznych zakątków, pod opieką przewodnika?

Jak najbardziej, w większości przypadków jesteśmy w stanie zapewnić prywatną obsługę przewodnika. Współpracujemy z zaufanymi kontrahentami, którzy mają doświadczenie w wychodzeniu naprzeciw różnym preferencjom klientów.

Czy osoba niewidoma pragnąca skorzystać z Państwa oferty, może bezpłatnie zabrać ze sobą psa przewodnika?

Tu również zależy to od kierunku i hotelu. Linie lotnicze oczywiście nie pobierają za to dodatkowych opłat. Ale wcześniej zgłosić, że na pokładzie będzie zwierzę oraz mieć jego paszport, ważne badania itd. Nie wszystkie hotele akceptują zwierzęta, więc na pewno tu musielibyśmy się dostosować i skupić na tych, które zezwalają.

Biuro podróży dla osób niepełnosprawnych – język migowy i miejsca w samolocie

Czy w czasie wycieczek oferują Państwo udogodnienia dla osób niesłyszących (język migowy itp.)?

Tak jak wyżej – nie mamy tego w standardowej ofercie, więc jest to zależne od kierunku. Czy byłby w danym miejscu dostępny przewodnik lub tłumacz języka migowego. Jeśli nie to jesteśmy w stanie poszukać takiej osoby w Polsce. Która mogłaby pojechać z klientami, ale to na pewno droższa opcja.

Wiadomym jest, że większość samolotów czarterowych ma zmniejszoną powierzchnię na nogi ze względu na większą ilość foteli. Czy osoby niepełnosprawne mogą nieodpłatnie skorzystać z miejsca z tzw. powiększoną przestrzenią na nogi?

Nie oferujemy lotów czarterowych w ogóle. W samolotach są wyznaczone miejsca dla osób z niepełnosprawnościami. Miejsca z większą przestrzenią na nogi są często umiejscowione przy wyjściach z samolotu. Ze względów bezpieczeństwa osoby z ograniczeniem ruchowym (nawet z kontuzją nogi) nie mogą korzystać z tych miejsc.

Na zdjęci widok z góry na wyspę.
Biuro podróży dla osób niepełnosprawnych.

Biuro podróży dla osób niepełnosprawnych – oferta

I ostatni pytanie np. jeśli chciałbym skorzystać z Państwa oferty i wybrać się na wycieczkę/wakacje. Czy w takim przypadku muszę kontaktować się bezpośrednio z Państwa biurem i dokładnie uzgodnić szczegóły?

Tak, dokładnie. Każdą propozycje szyjemy na miarę i żeby ją przygotować. Musimy wcześniej zrobić wywiad z klientem i poznać potrzeby/preferencje/oczekiwania zanim przygotujemy ofertę.

Podsumowując: często w odpowiedziach przewija się wyrażenie „to zależy” i tak rzeczywiście jest. Każdy kierunek jest inny i chociażby standard hotelu 4* będzie się różnić w zależności od kraju czy kontynentu. My z naszej strony staramy się zawsze przygotować jak najlepszą ofertę, więc zapraszamy do kontaktu również osoby z niepełnosprawnościami. Gwarantujemy, że po wstępnej rozmowie będziemy w stanie. Przedstawić konkrety oraz zarekomendować, który kierunek / hotel czy loty są najlepsze w danym przypadku.

Na zdjęciu widok na ośrodek wypoczynkowy.
Biuro podróży dla osób niepełnosprawnych.

Wierzę w to, że resztę biur potraktują mnie i mój pomysł poważnie i otrzymam odpowiedzi. Moim celem jest rozwianie wszystkich wątpliwości osób niepełnosprawnych. Odnośnie do podróżowania z biurem podróży, a nie uwidocznienie ewentualnych braków czy niedociągnięć w ofercie touroperatorów. I zachęcić niepełnosprawnych do podróży.

Zainteresował cię nasz temat? Przeczytaj także podróż samolotem osoby niepełnosprawnej.

Więcej informacji na temat osób niepełnosprawnych usłyszysz na antenie Radia Bezpieczna Podróż

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia