„Lista wstydu” – marki, które zostały w Rosji

1729

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

„Lista wstydu” – marki, które współpracują z Rosją
Które marki nadal współpracują z Rosją?

W odpowiedzi na agresję ze strony Rosji wobec Ukrainy wiele firm wycofało się ze współpracy z tym krajem. Niektóre przedsiębiorstwa nie zdecydowały się jednak na taki krok. Kogo obejmuje tzw. „lista wstydu”? Co tłumaczy marki, które zostały w Rosji

„Lista wstydu” – marki, które zostały w Rosji– ruch społeczny 

Od kilku dni w mediach społecznościowych krążą posty, które bojkotują firmy nadal współpracujące z Rosją. Pieniądz vs. wizerunek – reklama Leroy Merlin zilustrowana została wizerunkiem Władimira Putina, plamami krwi oraz płonącymi budynkami. Pomysłów, by skutecznie wpłynąć na psychikę konsumenta, jest znacznie więcej. Przykład? Logo marki Decathlon, któremu towarzyszy zdjęcie uciekającej matki z dzieckiem z podpisem „zmotywujemy Cię o biegania”. A co na to same marki funkcjonujące w naszym kraju? Większość z nich stara się zdystansować do oskarżeń, podkreślając, że działając w Polsce nie ponoszą odpowiedzialności za to co dzieje się tuż za granicą. Tymczasem ukraiński premier Denys Shmyhal wezwał firmę Nestle do całkowitego wycofania się z rosyjskiego rynku. Prezes przedsiębiorstwa nie zareagował jednak na ten apel. W odpowiedzi możemy się dowiedzieć natomiast, że firma ograniczyła działalność w Rosji, pozostawiając wyłącznie podstawowe artykuły spożywcze, takie jak żywność dla niemowląt. 

„Lista wstydu” – przedsiębiorstwa współpracujące z Rosją

„Lista wstydu” – marki, które zostały w Rosji – kto jeszcze? 

Niemiecką firmę Lorenz w naszym kraju możemy kojarzyć jako właściciela marki przekąsek Chrunchips, kosmetyków Oriflame czy sprzętu komputerowego Asus. Warto dodać, że tzw. „lista wstydu” cały czas jest aktualizowana. I tak z Rosji nie wycofał się również producent opon Pirelli czy wciąż funkcjonująca franczyzowa sieć Subway. O wycofaniu się ze współpracy oficjalnie nie poinformował również LG Electronics oraz firma Bosch. W Rosji ma funkcjonować również sieć popularnych supermarketów Auchan. Obecna sytuacja na Ukrainie wstrząsnęła opinię publiczną na całym świecie. Wiele sław nie boi się głośno wyrażać sprzeciwu wobec rosyjskiej agresji. Jedną z polskich gwiazd, która potępia współpracujących z Rosją jest Magda Gessler. Najpopularniejsza polska restauratorka w swoich mediach zamieściła zdjęcie z logotypem jednej z firm i zapytała wprost, „czy my Polacy tam jeszcze po drodze siusiamy”? Jak wiemy Magda Gessler obecnie związana jest ze stacją TVN. Tymczasem zwierzchnik stacji, grupa Discovery zawiesiła W Rosji nadawanie. 

„Lista wstydu” – przedsiębiorstwa współpracujące z Rosją

„Lista wstydu” – marki, które zostały w Rosji – dalsza współpraca 

Dlaczego tak wiele firm nadal współpracuje z Rosją mimo tak ogromnej agresji z ich strony? Z pewnością spory udział ma w tym pieniądz. „Lista wstydu” niektórych nie odstrasza. Rzecznik wspomnianego wcześniej Leroy Merlin jasno przyznał, że posiada w tym kraju 112 sklepów i nie zamierza ich zamknąć. Co ciekawe działające oddziały w Polsce wydały oświadczenie o wstrzymaniu współpracy z dostawcami z Rosji i Białorusi. Firma Auchan w na polskich stronach także deklaruje „pełną solidarność” z obywatelami Ukrainy. Tymczasem 22 marca w mediach pojawiła się informacja, że grupa hakerów Anonymous stawia ultimatum firmom, które nie wycofały się z rosyjskiego rynku. Mają one 40 godzin na zmianę swojego stanowiska. W przeciwny razie staną się ofiarami hakerskich ataków. Jaką cenę będą musiały zapłacić marki, które zostały w Rosji? Z pewnością wkrótce się o tym przekonamy.

„Lista wstydu” – przedsiębiorstwa współpracujące z Rosją
Wiele firm nadal funkcjonujących na rosyjskim rynku wykazuje solidarność z obywatelami Ukrainy.

Zobacz także: Upadek Nord Stream II

Więcej informacji na temat zmian w związku z aktualną sytuacją na Ukrainie usłyszysz na antenie Radia Bezpieczna Podróż.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia