Gwarantowana stawka dla uchodźców

412

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Gwarantowana stawka dla uchodźców
Niektórzy pracodawcy już obawiają się zatrudniać cudzoziemców. Czy słusznie?

Jaka jest gwarantowana stawka dla uchodźców? Okazuje się, że wokół płacy minimalnej wobec cudzoziemców już pojawiło się kilka kontrowersji. Czy czeka nas wkrótce konflikt na tle polsko-ukraińskich pracowników? 

Gwarantowana stawka dla uchodźców – potrzeba znalezienia pracy

Nagły napływ uchodźców z Ukrainy spowodował, że zaczęli oni poszukiwać zatrudnienia niemal z dnia na dzień. Obecny system elektroniczny umożliwia rozpoczęcie pracy najwcześniej siedem dni od złożenia wniosku. W związku z tym polskie władze rozważają usunięcie tej blokady. Przypomnijmy też, że od początku marca Ukraińcy mają nadawany numer PESEL. A co z zatrudnianiem cudzoziemców, którzy nie posiadają określonych dokumentów? Taka osoba może złożyć na granicy wniosek o ochronę międzynarodową. Na jego rozpatrzenie Urząd ds. Cudzoziemców ma jednak pół roku. Polskie władze w tym wypadku chcą przygotować konkretne rozwiązanie pod uchodźców uciekających aktualnie przed wojną. Pracodawcy będą mogli natomiast wyposażyć miejsca pracy, co umożliwi natychmiastowe wprowadzenie takich osób na rynek pracy. Pojawiają się pytania o legalność zatrudnienia w takiej sytuacji. Na ten moment procedury są dość chaotyczne, a władze dążą do tego, by obywatele z Ukrainy mogli być, chociażby czasowo zatrudniani. 

Gwarantowana stawka dla uchodźców

Gwarantowana stawka dla uchodźców – płaca minimalna 

Aktualnie został wprowadzony przepis na mocy którego cudzoziemiec nie będzie mógł zarobić więcej, niż minimalne wynagrodzenie za pracę, które w 2022 roku wynosi 3010 brutto. Wymóg ten jest niezależny od wymiaru i typu pracy. W związku z tym pojawia się problem, gdyż cudzoziemiec zatrudniony na pół etatu, w ramach najnowszych ustaleń zarobi więcej, niż obywatel Polski. W takiej sytuacji bowiem pracodawca będzie musiał przelać wynagrodzenie na kwotę co najmniej 3010 zł brutto. Niektórzy pracodawcy zaczęli obawiać się, czy zatrudnianie uchodźcy na pół etatu nie będzie wiązać się z krytyką związaną ze zróżnicowaniem na rynku pracy. Z drugiej strony jeśli pracodawca będzie mógł bronić się przed ewentualnymi atakami argumentem, iż to nie jest jego bezpośrednia decyzja, a odgórny wymóg, do którego musi się zastosować. Pamiętajmy bowiem, że głównym punktem odniesienia jest ustawa o cudzoziemcach, w której wprowadzono kilka istotnych zmian.

 Gwarantowana stawka dla uchodźców

Gwarantowana stawka dla uchodźców – problem z dyskryminacją? 

W nowelizacji zrezygnowano z dwóch warunków, które cudzoziemiec musiał spełnić, ubiegając się o pobyt w naszym kraju. Chodzi tu o posiadanie stałego dochodu oraz miejsca zamieszkania. Odnosząc się do minimalnego wynagrodzenia warto dodać, że dotyczy ono wyłącznie cudzoziemców chcących wykonywać pracę w określonym czasie. Pytanie ilu pracowników faktycznie jest i będzie zatrudnionych na pół etatu? Z mowy niektórych firm jasno wynika, że takich przykładów jest mało, a uchodźcy chcą zarobić u nas jak najwięcej. Niestety na ten moment kilka kwestii wydaje się być też mało dopracowanych, jak chociażby przystosowanie Ukraińców, np. poprzez naukę języka polskiego. Czas pokaże jednak, czy gwarantowana stawka dla uchodźców na pewno jest dobrym rozwiązaniem. 

Foto: Pexels.com

Zobacz także: PESEL dla uchodźców z Ukrainy

Więcej informacji na temat zmian w przepisach w związku z aktualną sytuacją na Ukrainie usłyszysz na antenie Radia Bezpieczna Podróż.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia