Postrach rosyjskiego lotnictwa w Ukrainie

472

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

PIORUN Przenośny Przeciwlotniczy Zestaw Rakietowy
PIORUN Przenośny Przeciwlotniczy Zestaw Rakietowy

Współczesne pole walki stawia nowe wyzwania przed przenośnymi zestawami przeciwlotniczymi. W związku z tym mobilność i stosunkowo niska cena to za mało. Obecnie przenośne przeciwlotnicze zestawy rakietowe (PPZR) muszą być bardziej uniwersalne w wyborze celu ataku. Aby osiągać wysoką skuteczność działania powinny niszczyć zarówno samoloty i śmigłowce jak i drony i inne cele lecące na niskim pułapie. Do tego grona zestawów PPZR zalicza się polski PIORUN, który jak się okazało to postrach rosyjskiego lotnictwie w Ukrainie.

Postrach rosyjskiego lotnictwa w Ukrainie – Piorun korzenie

Postrach rosyjskiego lotnictwa w Ukrainie. Na białym tle ręczna wyrzutnia rakiet ziemia powietrze, czyli zielona rura na parcianym pasku.
Strzała-2

W latach 80 XX wieku Wojsko Polskie miało na stanie produkowane w Polsce na radzieckiej licencji przenośne przeciwlotnicze zestawy rakietowe Strzała-2 i Strzała-2M. Powstawanie co raz lepszych konstrukcji lotniczych spowodowało konieczność posiadania lepszych zestawów rakietowych. Dzięki rozpadowi ZSSR upadła koncepcja kolejnej „licencji” i zakłady Mesko rozpoczęły prace nad projektem całkowicie polskiej konstrukcji. Do skonstruowania ręcznej wyrzutni wykorzystano dokumentację radzieckiego zestawu Igła, pocisk należało stworzyć od podstaw. W 1995 roku zaprezentowano gotowy pocisk Grom-I (zawierał jeszcze części z „licencji” ZSRR). Od 2002 roku do jednostek trafiały już całkowicie polskie zestawy Grom. Pociski Grom naprowadzane są na podczerwień i mogą atakować cele w odległości od 500 do 5500 m na pułapie do 3500 m. Cały zestaw waży 18,5 kg. Prędkość maksymalna pocisku to 400 m/s. Przestawienie zestawu z położenia marszowego do bojowego trwa około 15 sekund.

Postrach rosyjskiego lotnictwa w Ukrainie. Na białym tle ręczna wyrzutnia rakiet ziemia powietrze, czyli zielona rura na parcianym pasku.
PPZR Grom

Postrach rosyjskiego lotnictwa w Ukrainie – Piorun współczesność

Lata od 2010 do 2015 to czas analiz dotychczasowej eksploatacji zestawów Grom. Jednocześnie zakłady Mesko przeprowadziły ich modernizację co zaowocowało powstaniem całkowicie nowego systemu PPZR Piorun. Pociski te czasami określane są jako Grom-M. Największą różnicą między Gromem a Piorunem jest poprawiona efektywność głowicy samonaprowadzającej. Bez wątpienia zwiększono odporność na zakłócenia, zastosowano zapalnik zbliżeniowy, układ autoryzacji dostępu i przystosowano zestaw do prowadzenia ognia w warunkach nocnych. Tym samym Piorun może atakować cele na dystansie od 400 do 6500 m i pułapie do 4000 m. Zestaw podobnie jak Grom waży 16,5 kg, a prędkość maksymalna pocisku wynosi 660 m/s. Zestawy PPZR Grom zdały swój chrzest bojowy w Gruzji w 2008 roku (9 samolotów i śmigłowców zestrzelonych). Obecnie PPZR Piorun zdają test bojowy w Ukrainie, jak widać na filmiku również pozytywnie.

Materiał wideo: Zestrzelenie rosyjskiego Mi-24 za pomocą PPZR Piorun.

Może cię również zainteresować: Bezpieczeństwo wschodniej granicy Sky Sabre

Więcej ciekawych artykułów w: Radio Bezpieczna Podróż

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia